Jak může vypadat udržitelnost? Jako český soběstačný dům!
Na začátku byl nápad, který se zrodil v hlavě podnikatele a ekologického nadšence Pavla Podruha. Jeho cílem bylo informovat širokou veřejnost o možnostech trvale udržitelných technologií a inspirovat ji. Výsledkem je jedinečný dům, který není nikterak závislý na inženýrských sítích a který si veškerou elektřinu vyrobí a spotřebuje sám. Jak takový český soběstačný dům funguje?
Trvalá udržitelnost není sci-fi
Začněme tím, kde vlastně první soběstačný, a tedy k životnímu prostředí šetrný dům vzniká.
Kdo tipoval Prahu a její okolí, je vedle jak ta jedle. Autoři projektu v roce 2016 vybrali nenápadné místo poblíž Vyššího Brodu v jižních Čechách, na kterém se na 4 000 m² rozkládá nejen plocha pro samotnou stavbu, ale i les a pole. Idylka, že?
Princip stavby je celkem jednoduchý. Dům si veškerou elektrickou energii vyrábí ze slunce díky solárním panelům a nevyužitou energii si umí uložit do baterií. Potom ji využívá dle potřeby.
Na stavbě ekodomu se podílejí přední české i evropské společnosti. (Zdroj: csdum.cz)
Vodu získává ze zachycené dešťovky, kterou v domě používají na splachování nebo na závlahu zahrady. Po přefiltrování ji lze bez problémů použít i na praní nebo ke sprchování.
Dešťová voda se průběžně ukládá do podzemní nádrže o objemu 16 kubíků.
Mimo to se u pozemku nachází vrtaná studna, která je využívána pro čerpání pitné vody.
Přísun vody se na studnu přepne v případě, že je dešťovky nedostatek.
Odpadní voda je následně vedena do biologické čističky a vsakuje se na pozemku zpět do země. Pokud by byl dešťové vody přebytek, akumuluje se v jezírku.
Dům se navíc díky černým keramickým taškám nezbavuje tepla, přitom si však zachovává uvnitř takové klima, aby se v něm dobře dýchalo.
Na samotné realizaci se podílelo několik předních českých a evropských firem.
Autor Českého soběstačného domu Pavel Podruh se věnuje také unikátním bateriovým projektům, díky kterým získal jako první Čech prestižní titul The Outstanding Young Person od uznávané organizace JCI, která oceňuje výjimečné osobnosti z celého světa. Mezi členy JCI patřili v minulosti i John F. Kennedy, Al Gore, Bill Clinton či Jacques Chirac.
Soběstačný dům má být inspirací pro stavby podobného typu. (Zdroj: csdum.cz)
Český soběstačný dům jako učebnice
Inovativní je i přístup autorů celého projektu. Leckdo by si mohl myslet, že dům poslouží jako příjemné letní nebo zimní sídlo a nikdo k němu nebude mít přístup.
Opak je ale pravdou!
Dům má být průkopníkem a ukázat cestu k trvale udržitelnému bydlení, posloužit jako inspirace a pomoci hledat řešení pro podobné typy staveb.
Dům, který potřebuje jen slunce a déšť. (Zdroj: csdum.cz)
Veškeré stavební plány a použité technologie chystají autoři po dokončení stavby poskytnout zdarma.
Komukoliv.
Pokud tedy někdo z nás touží vidět a zažít, jak takový dům funguje, bude si ho moci v blízké budoucnosti prohlédnout, nebo dokonce pronajmout.
Celý proces stavby, zajímavosti ze zákulisí a další fajnovky lze sledovat na sociálních sítích projektu nebo na jeho oficiálních stránkách.
Je vidět, že trvalá udržitelnost prostě frčí. Stejně jako další krůčky, které nás posouvají k ekologičtějším zítřkům. Každý takový krok má smysl, podobně jako snaha neprodukovat odpad a ten vyprodukovaný vždy správně třídit!