Aleš Háma: Třídění považuju za minimum toho, co můžeme pro přírodu udělat
Aleš Háma, známý herec, moderátor a také hudebník, si s námi povídal nejen o třídění odpadu, ale také o tom, že je pro něj ohleduplnost k přírodě něco, co by mělo být pro každého z nás naprosto normální. A přesně tak přistupuje i k praktickým záležitostem – bez zbytečných řečí třídí odpad a vede k tomu i své syny. Je to prostě samozřejmost! Inspirace v rozhovoru můžeme najít až až, a dokonce nechybí ani pár tipů na výlety po krásách Česka (s karavanem nebo bez!).
Co teď chystáš za projekty, jaký bude pracovní rok Aleše Hámy?
Na České televizi stále točíme soutěž „Kde domov můj“ a na Nově začínáme točit další řadu pořadu „Tvoje tvář má známý hlas“. Brzy taky vyjde moje druhá autorská deska, která se jmenuje „Jaké by to bylo“.
Jaké jsou tvoje koníčky, co tě baví a zabaví ve volném čase?
Rád cestuju sám, s rodinou nebo jen s manželkou. Po světě, ale i po vlastech českých. Lovím ryby, dělám myslivost. Jezdím na vodu, na běžky, no je toho hodně.
Herec, moderátor a hudebník Aleš Háma má mnoho koníčků. Rád cestuje, loví ryby a samosebou třídí odpad. (Zdroj: Instagram.com/aleshama73)
Jak to máš s tříděním odpadu – třídíš? A jestli ano, tak od kdy?
Třídění považuju za úplný minimum toho, co pro přírodu může udělat každý. Takže třídíme od samého prvopočátku, co se objevily první barevné kontejnery na sklo, papír a plasty.
A jak to máte doma nastavené – co třídíte a kdo chodí s odpadky?
Dřív jsem to naházel do auta a cestou do divadla to vyhodil, ale teď se snažíme generovat pohyb procházkami, takže to vždy někdo čapne a vynese, když se jde projít.
Jsem vášnivý kompostér a v kuchyni mám vždy misku na odpadky do kompostu.
Vedete s manželkou syny k udržitelnosti – učíte je třídit odpad? Brát ohled na přírodu a životní prostředí – prostě myslet a chovat se ekologicky a trvale udržitelně?
Já to považuju za úplnou samozřejmost, takže děti to nikdo neučil, prostě to dělají jako my. A co se týká další ekologické výchovy, tak třídíme i baterie, hliník a nápojové kartony. Těch věcí je mnohem víc, zrovna včera jsme se syny debatovali o tom, na co budou jednou jezdit auta. Co že je ten pohon budoucnosti.
Jak to máš obecně s ekologickými tématy – řešíš i v běžném životě takové ty drobnosti, které může každý za sebe vylepšit (kompostování, když je možnost, šetření vody, elektřiny a tak podobně)?
Ano, určitě, jsem vášnivý kompostér a v kuchyni mám vždy misku na odpadky do kompostu. Co se vody týká, tak mám na zahradě přírodní biotop, kterým zaléváme celé léto a ještě se v něm koupeme.
Plastové kelímky nepoužívám, třeba kávu si do auta dělám do malý zavařovačky a tu pak hodím do skla.
Je třeba nějaký konkrétní návyk, který jsi upravil, jako je třeba používání jednorázových plastových brček nebo kelímků na kávu? Nosíš si na nákupy tašky?
Plastové kelímky nepoužívám, třeba kávu si do auta dělám do malý zavařovačky a tu pak hodím do skla. A plátěná taška na nákup je samozřejmostí.
To jsou skvělé tipy! Je třeba nějaká věc či návyk, který jsi běžně provozoval a z ekologických důvodů jsi od nich upustil?
Ano, používal jsem Travex nebo Roundup (chemické herbicidy, pozn. redakce) na zahradě, ale ocet za pár korun udělá stejnou práci.
To je další super tip, zvláště od někoho, kdo zahrádkaření rozumí!
Máš pocit, že se udržitelnost řeší i na natáčení? Třídí se odpad, vidíš snahu vyhýbat se jednorázovému nádobí a tak dále?
To je samozřejmě pořád velký problém, obzvlášť když jde o velký štáb. Ale třeba na Tváři už se v minulé řadě jelo v papírových miskách, talířích i kelímcích. I v tomhle směru se blýská na lepší časy.
Myslíš si, že mladá generace ve tvém oboru (herci, moderátoři, dabéři, zpěváci a podobně) řeší otázky životního prostředí více? Pozoruješ třeba jiný přístup ještě od mladší generace – tvých dětí?
No ano, ten posun je tam vidět a je markantní… Myslím, že to je i trendy téma – prostě je to takzvaně in.
V rámci nového cestopisného seriálu „V karavanu po Česku“ jezdíte s kolegou Jakubem Wehrenbergem po republice a objevujete v obytňáku nejrůznější kouty naší vlasti. Jak se vlastně v obytňáku žije, jde to udržitelně? Jak je to třeba se spotřebou vody, s vařením, topením, odpadem?
V karavanu jsem trávil loni o prázdninách při natáčení měsíc a jde to úplně v pohodě zvládnout slušně vůči přírodě. Rezervoár na pitnou vodu je poměrně velký, takže se obejdete bez balené, vaříte na propanu a chemický záchod vylejete jednou za čas třeba v kempu nebo na „stellplatzu“ do speciální výlevky k tomu určené.
Aleš Háma považuje třídění odpadů za úplnou samozřejmost.
(Zdroj: Instagram.com/aleshama73)
Řešili jste během tohohle svérázného cestování třídění odpadu?
To já řeším vždycky, i u pumpy igelitový rukavice zanesu kousek dál do žlutýho kontejneru. Nikdy je nedávám do koše u stojanu. Už je to automatika…
Jaké bys dal čtenářům tipy na výlety Českem, ideálně v létě i v zimě?
Určitě bych volil méně známá místa, Český les, Krušné hory, Prácheňský kraj, kraj Toulava, Mohelenskou hadcovou step, Bílé Karpaty. Nejel bych v létě na Šumavu, do Třeboně, na Pálavu – to bych si nechal mimo hlavní turistickou sezonu.
Na Samosebou.cz existuje již několik let „výletní“ projekt zaměřený na turistické trasy, na kterých je možné třídit odpad – mrkněte, třeba načerpáte inspiraci na „Čistou přírodou“.
Rychlá palba s Alešem Hámou:
Smažák, nebo řízek?
Smažák!
Sako, nebo mikina?
Sako.
Kravata, nebo motýlek?
Motýlek.
Moře, nebo hory?
Hory.
Rock, nebo pop?
Rock.
Jů a Hele, nebo Pat a Mat?
Jů a Hele.
Rychlá palba – třídění odpadu.
Kam třídíme kelímek od jogurtu?
Do plastu bez hliníkového víčka.
Naprosto přesně! Kam třídíme obal od deo spreje (aerosolový deodorant)?
Ano – ty patří do kontejneru na kovy. Kam vytřídit pytlík od čaje?
Na kompost.
Bingo, je vidět, že jsi kompostový mistr! Kam s rozbitou varnou konvicí?
Do kontejneru na elektrospotřebiče.
Přesně tak, pokud není poblíž kontejner na drobný elektroodpad, pak se dá odložit do sběrného dvora. Kam vytřídit kus eternitu, který najdeme ve staré kůlně?
Do sběrnýho dvora.
Přesně tak – do sběrného dvora, kam je možné odložit nebezpečný odpad.
Moc děkujeme za příjemný rozhovor. Ať se daří a ať se ti dobře třídí!