Infografika: třídění a recyklace kovů v ČR
Kovy v hlavní roli – jak a proč třídit a recyklovat kovy? Nenechte si ujít infografiku o třídění a recyklaci kovů v Česku. Budiž třídění kovů samosebou!
Třídění odpadů je potřeba, to se ví, a tentokrát budou hrát hlavní roli KOVY! Pozor, neplést s influencerem Kovym, protože tady jde fakt o odpad z kovů.
Ptáte se, proč kovy třídit? Důvodů je celá řada, než se ale ponoříme do světa kovů, mrknem na pár zajímavých čísel o třídění vůbec.
Češi třídí odpady na jedničku!
Většina Čechů třídí odpad, podle oficiálních statistik se jedná o 73 % obyvatel ČR. Každý Čech vytřídil za rok 2019 průměrně
65,5 kilogramů odpadu. Nejběžnějšími materiály k takovému tomu „domácímu třídění“ jsou samozřejmě papír, plast a sklo, to se ví.
Sběrné nádoby na odpad určené k jejich třídění dnes najdeme na každém rohu, však to k nim průměrně máme jen 91 metrů. Své odpady můžeme třídit do více než 540 000 nádob a čím dál častěji jsou k dispozici i možnosti pro třídění nápojových kartonů a kovového odpadu.
Jak jsme na tom s tříděním kovů v ČR?
Každý Čech vytřídil podle nejaktuálnějších údajů za rok 2019 průměrně 13,9 kg kovového odpadu. Z vytříděných kovů pak 99 % putuje k recyklaci. A další zajímavé číslo – míra recyklace kovových obalových odpadů je za rok 2019 bezmála 60 %.
Co říkají o třídění kovů statistiky z hlavního města?
Dle informací Pražských služeb, které zajišťují svoz odpadu v hlavním městě, bylo v roce 2017 svezeno 143,5 tuny kovového odpadu, v roce 2018 to bylo 261,8 tuny a v roce 2019 byl objem svezených vytříděných kovů dokonce 421 tun.
Od roku 2016 do poloviny roku 2020 také významně vzrostl počet sběrných nádob: z 53 na 1412!
Jak se v ČR třídí kovový odpad? A co recyklace? To samosebou prozradí infografika o třídění kovů. (Zdroj: Samosebou.cz)
Třídění a recyklace kovů v Česku
Dobrou zprávou je, že v Česku je k dispozici čím dál větší množství nádob pro třídění kovového odpadu. V polovině roku 2020 to bylo přes 53 000 nádob a toto číslo neustále roste.
Od roku 2015 došlo k více než dvacetinásobnému navýšení počtu nádob určených pro sběr kovů.
Probíhá také další optimalizace systému třídění, sběru a recyklace obalů v ČR v souvislosti s novými recyklačními cíli danými evropskou směrnicí o oběhovém hospodářství, ve které je například stanoven cíl 50 % recyklace hliníku v roce 2025.
Kovy nepatří nutně pouze do šedých kontejnerů. Někde je lze třídit i do plastu či sběrných nádob na nápojové kartony – proto je vždy důležité sledovat samolepky umístěné na kontejnerech, které nám říkají, jak třídit odpad v dané obci.
Nádoby na třídění kovů slouží ke sběru drobnějšího kovového odpadu, jako jsou plechovky a konzervy, kovové tuby, alobal, vyprázdněné nádoby od aerosolů, víčka od jogurtů, hřebíky, šrouby a další kovový odpad. Objemné kovové odpady patří do sběrných dvorů.
Proč kovy třídit a umožnit tak jejich recyklaci?
Důvodů je celá řada, uvedeme si alespoň některé. Začneme tím, že kovy jsou v mnoha případech cennou surovinou, kterou lze navíc recyklovat donekonečna.
Kromě toho, že jejich recyklací šetříme primární suroviny, snižujeme jejich opětovným zpracováním také energetickou zátěž pro životní prostředí například v podobě ušetřených emisí potřebných na těžbu, zpracování do požadované vstupní suroviny, ale také na logistiku. Současně šetříme přírodu, která musí ustoupit těžbě primárních surovin.
A teď trochu konkrétněji – tříděním a recyklací kovů výrazně šetříme životní prostředí. Můžeme tak snížit znečištění vzduchu až o 86 %, vody o 76 %.
Recyklací železného šrotu můžeme ušetřit 75 % energie, 90 % primárních zdrojů a 40 % vody.
Díky recyklaci hliníku lze ušetřit
až 95 % energie oproti výrobě nového. Recyklací 1 kg hliníkového odpadu se ušetří cca 8 kg bauxitu, 4 kg pomocných chemických produktů
a 14 kWh elektřiny.
O tom, že lze hliník recyklovat donekonečna, hovoří i data z USA – dodnes jsou tam v oběhu ¾ hliníku, který byl ve Spojených státech amerických vyroben od roku 1888.
Tříděním odpadů zásadním způsobem snižujeme množství odpadů ukládaných na skládky a snižujeme tak dopad tak našeho konzumního způsobu života. Třídění odpadu je navíc první, ale zásadní krok, který směřuje odpad k recyklaci, nikoli na skládku. Má to smysl, třiďte odpad!