Kapsle od kávy a jiné odpady z kovu – co všechno můžeme třídit do kontejnerů na kovy?
Snad nic neprobudí po ránu tak dobře jako čerstvá a voňavá káva. Když nechceme, nemusíme už dnes roztáčet ruční mlýnek, složitě překapávat a filtrovat – stačí prostě a jednoduše zmáčknout čudlík a za minutu je vystaráno: káva v hrníčku, úsměv na tváři a použitá kávová kapsle, co skončí v koši. Nebo to má být jinak? Pojďme se podívat, kam vytřídit nejen kapsle od kávy, ale i další typy kovových obalů, u kterých si nemusíme být na první dobrou jisti.
Upražit, uvařit a vytřídit
Kávové kapsle, které jsou vyrobeny z hliníku, jsou hermeticky uzavřené a udržují tak kafíčko vždy čerstvé a voňavé. Ještě donedávna platilo, že kávové kapsle končily nejčastěji ve směsném odpadu. Tomu však už odzvonilo.
Kdo se trošku více zajímá o třídění odpadu, tak nejspíš zaznamenal, že je v Česku možné odevzdat použité kapsle od kávy a od dalších nápojů v kapslích (třeba čokolády nebo kakaa) jednoho z největších dodavatelů do recyklačních boxů v prodejnách daného výrobce.
Další možnost, která pro tento druh obalů existuje a usnadňuje jeho další ekologické zpracování, je odevzdávání použitých kapslí kurýrovi při dodání nové objednávky.
Zatímco zbylá káva poslouží jako hnojivo, rozdrcený a očištěný hliník putuje k recyklaci, a může tak být materiálově znovu využit při výrobě nových produktů.
Úspory, kterých můžeme dosahovat tříděním odpadů, jsou značné – konkrétně tříděním kovů a jejich recyklací snižujeme znečištění vzduchu až o 86 %, vody o 76 %! Podrobněji o třídění a recyklaci kovů v infografice.
Pro obyvatele Prahy je to ještě trošku snazší. Radní posvětili návrh, na jehož základě je možné třídit použité kovové kapsle do šedých kontejnerů na kovy.
Káva je skvělý životabudič! Třiďte kávové kapsle, dáte jim tak nový život! (Zdroj: Pixabay.com)
Jak je to s tříděním dalších kovových odpadů?
Kapsle od kávy ale nejsou jediným kovovým třídicím oříškem. Pojďme mrknout, které další netradiční obaly lze vytřídit s čistým svědomím do šedého kontejneru na kovy.
Věděli jste, že do kovů patří také třeba:
- kancelářské sponky;
- kovová víčka ze zavařovaček;
- kovové zátky od nápojů;
- hliníková víčka jogurtů (ideálně zmačkaná do kuličky);
- prázdné kovové tuby;
- vyprázdněné obaly od aerosolů (spreje);
- kuchyňské nádobí;
- královský župan všech řízků na cestách – alobal, dále šrouby a…?
Podrobný výpis toho, co do kontejnerů patří a co nikoli, najdete v článku Třídění kovů pro začátečníky – vše, co je potřeba vědět.
Zbystřit bychom měli u takzvaných kombinovaných obalů. Jak už název napovídá, obvykle půjde o kombinaci více druhů materiálů (například hliník a plast) a takové obaly patří do směsného odpadu; výjimku tvoří nápojové kartony.
Více o třídění a recyklaci kovů najdete v osvětové kampani Příběh kovu.
Tak co? Chutnala kávička při čtení článku? Snad ano a dozvěděli jste se i něco nového! Nezapomínejte třídit odpad, který vyprodukujete, umožníte tak jeho recyklaci.