Vánoční trhy pod eko lupou
Nádoby na tříděný odpad by měly být samozřejmostí. Jak je to s eko friendly přístupem na trzích ve Vídni, Berlíně, Praze nebo Brně? To prozradí Samosebou.cz!
Na svařáček, punč, klobásu či bramborák… Kdo by neměl rád atmosféru předvánočních trhů, kdy si ruce i tělo zahříváme horkým nápojem nebo něčím na zub a užíváme si chvíli klidu v předsvátečním shonu? Ale i tady je fajn myslet na životní prostředí…
Jak to tedy na trzích vypadá z pohledu ekologie? V uplynulých letech bylo možné sledovat, jak se mnoho měst při pořádání vánočních trhů inspiruje eko trendy a snaží se o zodpovědnější přístup nejen k odpadům, ale i k nabízeným produktům.
Přistavět k trhům kontejner na směsný odpad opravdu není nejlepší řešení – množství odpadků můžeme ovlivnit předcházením jeho vzniku, tříděním a recyklací, nebo i dobrými nápady.
Samosebou.cz proto přináší přehled těch nejzajímavějších eko iniciativ, které bylo a je možné na vánočních trzích zažít, a to nejen v Česku, ale i u sousedů.
Vratné nádobí? Praha stále zaostává
Zatímco v zahraničí, ale i v řadě českých měst se po vzoru (v tomto směru u nás průkopnického) Brna rozšířil systém vratných hrníčků a kelímků, do Prahy tento trend stále ještě úplně nedorazil.
Přitom je to jeden z důležitých kroků, jak snížit množství odpadu, které se na trzích vyprodukuje.
Vratné nádoby, případně samozřejmě ty vlastní, jsou nejlepší eko alternativou těch jednorázových. Snad se už letos přidají k vratnému systému i další města a trhy.
Dnes běžně používané jednorázové kelímky nelze všechny třídit a ani recyklovat, pro přírodu je to zbytečná zátěž. Více v článku Jednorázové kelímky různých druhů – jak je to s jejich (ne)tříděním?.
Jednorázové plasty dostávají stopku
Na mnoha trzích již platí pravidlo, že jednorázové příbory, talíře, ubrousky, tácky a další gastro potřeby musí být, když už ne vratné, tak kompostovatelné.
Praha sice ještě neměla zaveden systém vratných obalů, ale několik místních trhů již přijalo eko friendly opatření právě v podobě rozložitelných materiálů. Jednalo se třeba o trhy na Václavském a Staroměstském náměstí a na náměstí Republiky.
V zemích EU byl od července 2021 schválen zákaz jednorázových plastů, a tedy nyní můžeme očekávat pouze ekologičtější varianty nádobí nejen na vánočních trzích.
Trh ve Vídni nabízí pouze eko a bio produkty
Slavné vídeňské trhy na Karlsplatzu potěší všechny, kdo upřednostňují rukodělné výrobky a bio potraviny.
Návštěvníci tam najdou obrovské množství výrobků, jako jsou sošky, loutky, šperky i obrazy. Samozřejmostí jsou zálohované a také ručně vyráběné keramické hrníčky.
Podobné trhy fungují třeba i v Berlíně a u sousedů v Bratislavě, kde na výstavišti Incheba letos plánují přímo tzv. handmade víkendy, na kterých nabídnou své výrobky právě drobní umělci.
Svařák z porcelánového hrnečku je přeci jen jiné víno než z plastového kelímku.
(Zdroj: Instagram.com/marynka_brandnew)
Trh, kde si vegani přijdou na své
V Berlíně na náměstí Fehrbelliner Platz vznikl již před několika lety trh, který nabízí výhradně veganské produkty.
Na bezmasé vyhlášené currywursty a další oblíbené speciality chodí nejen vegani, ale i lidé, kteří prostě chtěli ochutnat něco jiného.
Trh má přesah i za hranice gastronomie. Kromě nápojů a jídel zde nabízejí třeba pronájem vánočních stromků, které po Vánocích budou opět zasazeny.
Veganské trhy nejsou ojedinělou záležitostí, sklidily úspěch například i v Drážďanech.
Jak to bude letos vypadat na vyhlášených trzích u nás i u sousedů, je zatím zapeklitou otázkou nejen z pohledu ekologie, ale obecně, co se týká jejich fungování. Nezbývá tak, než sledovat aktuální přijatá opatření v boji s koronavirem třeba na oficiálních webových stránkách příslušných států a měst.
Nenechme se ovšem rozladit, užívejme si adventních procházek a doufejme, že se tolik oblíbené Vánoční trhy zase vrátí a budou i co nejvíce eko.
Tak šťastné, veselé, plné zdraví a ekologické Vánoce všem! A třiďte odpad vždy a všude, má to smysl!