Jak na třídění vánočního odpadu z kovů?
Veselé vánoční hody, zpívejme koledy a… třiďme kovy! Nenechte si ujít návod na třídění specifického odpadu z kovů, který vzniká právě o Vánocích.
Vánoce jsou svátky hojnosti, bohužel i zvýšené produkce odpadků. Snad v žádném jiném období neprodukují domácnosti takové množství odpadu jako o vánočních svátcích. Ten vánoční odpad je navíc specifický i svým složením (více ve Vánočním speciálu).
Kontejnery na směsný odpad, ale i ty na tříděný odpad dostávají zabrat. Přinášíme pár tipů, jak vytřídit odpad tak, abychom alespoň trochu ulevili přírodě. Tentokrát se zaměříme na kovový odpad.
Oříšek na start: adventní kalendář
Obal od adventního kalendáře bývá zpravidla složen hned z několika materiálů. Často se jedná o vnější papírovou část, která patří do modrého kontejneru na papír.
Vnitřní plastové přihrádky stačí vyjmout a vytřídit do žlutého kontejneru na plast.
Pokud jsou ukryté dobrůtky navíc zabalené v nějakém dalším druhu obalu, je třeba jej správně identifikovat a podle toho s ním naložit:
- kombinovaný materiál nebo takový, kterým si nejsme jisti, patří do směsi;
- hliníkové obaly je nejlepší skladovat někde pospolu, dokud jich nebude více, a následně je odnést do kontejneru na kovy (nebo sběrného dvora, pokud kontejner není v dosahu).
Stejně tak je potřeba postupovat i u obalů z vánočních kolekcí, ale i dalších kovových „drobotin“, jako jsou kovové háčky a jiné komponenty z vánočních ozdob.
Plechovky z vánočního hodování do směsi nechtějí
Plechovky od piva, ale i jiných alko a nealko nápojů, případně plechovky a konzervy od jídla, patří do šedého kontejneru na kovy.
V některých obcích je možné kovy třídit například společně s plasty nebo s nápojovými kartony. Proto je potřeba vždy sledovat označení na příslušném kontejneru. Do kontejneru na kovy třídíme i kovové krabičky od cukroví.
Co s domácími pomocníky, kteří advent nezvládli?
Snad každý už někdy řešil otázku, kam vyhodit připálené teflonové pánve (nejen od oblíbeného kapra) nebo třeba kam vyhodit varnou konvici, která může být také z velké části kovová. Tyto a další podobné předměty je nejlepší odevzdat do sběrného dvora.
Alobal z čokoládových postaviček zabalíme do kuličky a vytřídíme do šedého kontejneru na kovy. (Zdroj: Pixabay.com)
Když doslouží stojan na stromeček…
Mnoho domácností řeší, zda pořídit živý vánoční stromeček, nebo umělý.
Pokud používáme kovový stojan na stromek, který už dosloužil, je potřeba jej odvézt do sběrného dvora.
A oříšek na konec: „Jindřiško, budeme lít olovo!“
Ale co pak s ním? Když už nám olovo řeklo vše, co mělo, řekne nám taky, kam ho vyhodit? Samosebou.cz to bezpečně ví – olovo patří do sběrného dvora nebo do výkupu.
Do šedého kontejneru na kovy nepatří těžké nebo toxické kovy, jako je právě olovo nebo rtuť.
V neposlední řadě existuje i možnost prodeje, sousedského swapu nebo různých bazarů, kde lze některé věci hezky ekologicky upotřebit. Nebo se nabízí upcyklace, kde se fantazii meze nekladou! Ale o tom zase někdy příště…
Užijte si krásné Vánoce a třiďte hlavou.