Třídím jako Diva: jak odlehčit našemu trávení i planetě?
Vánoce jsou svátky oslav. Obvykle jsou plné rodinných setkání, těšení se na dárečky a mlsání. Už během adventu se začíná péct cukroví, dobroty chystá taky Mikuláš do nadílek, no a od Štědrýho večera až do Silvestra běží maraton plný hodování, který prokládáme koledama a pohádkama v televizi…
… a tak není divu, že někdo nabere nějaké to kilečko. Ale vánoční vykrmovačka přece nemusí být pořád na jedno mastné, smažené a tučné brdo!
Rozhodla jsem se tradiční vánoční stravu trošku odlehčit, aniž by kvůli tomu ztrácela na chuti a já si připadala jak nafouknutej balón!
Ostatně „lehčí“ verze klasických receptů jsou populární už nějakou tu dobu. A poslední roky se k odlehčování přidávají i pokrmy, který jsou „hodnější k planetě“, jako třeba nejrůznější veganský alternativy řízků, majonéz nebo pokrmy s respektem k lokální produkci.
Proč? Prostě proto, že se ukázalo, že právě lokálnost patří mezi nejvíc udržitelný řešení. A to třeba takovej náš kapr splňuje na jedničku s hvězdičkou!
A že tuhle klasiku vůbec nemusíte? Pak mám v rukávu pár zajímavých tipů, mrkejte na drát!
Objevme zapomenutou klasiku: kuba neboli hubník
Foodbloggeři a gastronauti na tuhle tradiční českou vánoční dobrotu nedají dopustit.
Dnes se houbový kuba, nebo „hubník“, jak se mu říká v Podkrkonoší, odkud pochází, často jí během Štědrého dne (jako postní jídlo, protože neobsahuje maso) nebo se servíruje v rámci předkrmů.
Ale kuba je plnohodnotný hlavní chod – jídlo prostý a „chudý“, ale když mu dáte šanci, dostane vás.
A kromě toho, že jde o naprostou klasiku, tak právě náš tradiční kubík/hubník odpovídá na gastro trendy: je lokální, vegetariánský (a navíc ho můžeme připravit i ve vegan verzi), a tím pádem je perfektně udržitelný! A jak na to?
Tady receptík – na ten železnobrodský, tedy podkrkonošský tradiční hubník:
Suroviny:
- 5 rohlíků (ideálně 1 den starých)
- 80–100 g sušených hub (ideálně hřibů)
- 60 g krupice
- 250 ml mléka
- 2–3 vejce
- 4 stroužky česneku
- 2 lžíce másla nebo sádla
- mletý černý pepř, kmín, sůl
A jak kubu ukuchtit?
Houby nejdřív musíme pořádně propláchnout, pak v kastrůlku zalít vodou, nechat nabobtnat a pak vařit do poloměkka.
Následně slijte vodu a nakrájejte houby na stejně velké kostičky.
Rohlíky pokrájejte na kolečka a zalijte mlékem tak, aby se pěkně rozmočily.
Mezitím si prolisujte česnek a utřete ho se solí a pepřem.
Vidličkou rozpracujte rohlíky s mlékem na kaši, přidejte krupici, utřený česnek, houby, špetku soli, kmín a pepř a nakonec vejce, která jste předtím rozkvedlali.
Pekáč potřete máslem nebo sádlem a dejte nahřát do trouby.
Na rozpálený tuk z trouby pak nalijte připravenou směs a pečte do zlatova.
A je to!
Jo a nezapomeňte bioodpad jako slupky od česneku a odkrojky hub vytřídit do bioodpadu nebo na kompost! Plato od vajec nezapomeňte vyhodit do sběrných nádob na tříděný papír.
Smažit se dá kdeco… nejen řízky!
Narazila jsem taky na zajímavý alternativy rostlinnýho původu, třeba na klasický trojobal, ve kterým byl obalený celer (v jedný lahodný verzi byl dokonce s plátkem sýra, mňam!).
Na trhu je ale spousta dalších alternativ, ať už jde o klasický smažený květák, žampiony, sójový plátky, nebo třeba zajímavě chutnající směs z rozmixovaných slunečnicových semínek s hlívou, řasou nori a kořením!
Kouzlo? Ne, technologie!
Letošní hitovka, která se šikne právě o Vánocích, je horkovzdušná fritéza.
Ta totiž umí jídlo smažit jen s kapičkou oleje, nebo dokonce úplně bez! Jak to?
V týhle mašince je technologie, která umí využít cirkulace horkého vzduchu. Pokud by někdo přemýšlel, co pořídit třeba jako dárek do domácnosti, tak tohle může být to pravý ořechový!
Pro všechny, kdo si i přes rostlinný alternativy nedokážou představit štědrý večer bez ryb, existuje taky dost variant!
Ať už jíme na Vánoce rybku, hubník, nebo nějakou veganskou dobrotu, nezapomínejme třídit odpad. (Zdroj: Samosebou.cz)
Klasický kapr je fajn, lokální, nemusí za námi přeci cestovat přes půl světa (tahle volba se určitě promítne pozitivně do naší uhlíkový stopy).
Jenže ne každému kapr chutná, co se dá dělat, někomu prostě nejedou ani hodně trendy kapří hranolky!
Dost rodin tak sahá po alternativách, jako třeba po lososovi nebo nějaké exotické rybičce. Co to letos zkusit lokálně a mrknout se na české rybky, třeba takový siven (typ pstruha) ze šumavských sádek je tak mňam, že lososa strčí do kapsy.
A jak ho připravit? Zkuste sivena na mandlích!
Vegemajolka z „odpadu“? Jde to, a je to hit!
Kdopak vylívá nálev z cizrny v plechovce? Asi všichni, co? A přitom jde o naprosto top surovinu, která se v jiných částech světa běžně používá k vaření (pod názvem „aquafaba“).
Jde totiž o živinami nabitý „vývar“ z luštěnin a lze jím nahradit třeba vejce nebo z něj vyšlehat majonézu. Jak na to?
Stačí přidat do vody sůl, špetku cukru, stroužek česneku a rozmixovat to do běla. Pak přidávejte po troškách olej a šlehejte majonézu. Kdyby byla příliš hustá, stačí naředit kapkou vinného octa nebo vody. A je to!
Uvidíte, že tahle alternativa je nejen lahodná, ale také šetrná k peněžence a planetě. Použije se totiž vše, co plechovka s cizrnou skrývá! A plechovku nezapomeňte vytřídit do kovového odpadu!
Ať už jíme na Vánoce rybku, hubník, nebo nějakou veganskou dobrotu, nezapomínejme třídit odpad. Tak krásný svátky, spoustu dárků, dobrý jídlo a nezapomenutelný zážitky!