Únorové ekonovinky v plné palbě!
Nejnovější ekonovinky jsou ve znamení plastu. Nejprve si představíme designové produkty z plastového recyklátu, následně se „projedeme autem poháněným vodíkem z odpadu“ z téhož materiálu a své únorové putování zakončíme v Senegalu, kde se uvelebíme v bungalovech vyrobených z petek.
Design z plastového recyklátu
PET lahve jsou všude kolem nás, aktuálně jsou nedílnou součástí života mnohých z nás. Problematika jejich používání, třídění a následného efektivního využití vyprodukovaného odpadu je neustále aktuálním tématem nejen ve světě, ale také v Česku.
S neobvyklým řešením přišel český start-up, který se zaměřil na designové produkty pro domácnosti i firmy a vyrábí je právě z recyklovaných petek!
Originální designové výrobky v každém kuse. I tak mohou vypadat výrobky z vláken recyklovaných PET lahví. (Zdroj: Instagram.com/Plastenco)
Recyklovaný PET filament (tiskové vlákno z PET lahví), který pro zmíněný start-up vyrábí další česká firma, se pomocí 3D tiskárny postupně proměňuje v opravdové designové perly.
Aktuálně vládnou v nabídce firmy pestrobarevná stínítka na lampy „zvonilky“, ale i drobné předměty, jako jsou věšáky, zásuvky, vypínače nebo třeba náušnice.
Velkou výhodou tohoto postupu je originalita každého produktu, protože nikdy nelze vytisknout stoprocentně identický kus.
Recyklovaný plast se používá i pro výrobu produktů, kde bychom ho na první dobrou nemuseli úplně čekat.
Věděli jste, že se z plastů vyrábějí třeba ploty, lavičky v parcích, protihlukové stěny, sněhové zábrany, informačních tabule, stojany na kola nebo třeba fleecové bundy a spacáky?
Nový zdroj pro pohon aut? Projedeme se na vodík z plastového odpadu?
Stejně jako v mnoha dalších odvětvích přichází i v automobilovém průmyslu snaha o přechod na trvale udržitelná řešení.
Jedním ze stěžejních cílů je samozřejmě přechod na ekologicky přívětivé pohony, třeba formou elektrifikace motorů aut nové generace. Naprostá většina automobilek prozatím sází na baterie.
Jedna z jihokorejských firem však věří i v možnost využít jako pohon pro svá auta vodík.
Získávání vodíku ale zatím není žádný ekonomický ani ekologický špás, proto nyní inženýři přišli s revolučním řešením: získávat vodík z plastového odpadu!
Celý proces by měl fungovat za pomoci pyrolýzy a zplyňování.
An innovative method in producing hydrogen from plastic waste is set to be explored between CarbonMeta Technologies and King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST).https://t.co/QMvNF1oQWI
— Universal H2 (@h2_universal) January 7, 2022
👉🏻Know more about our services at https://t.co/cieujJH2BJ pic.twitter.com/mM0MyB7Pqs
Benzín, nebo diesel? Co takhle tankovat do aut vodík? Brzy to možná bude realita! (Zdroj: Twitter.com/Universal H2)
Materiál se při vysokých teplotách v inertní atmosféře rozloží a přemění na vodíkový plyn.
Jihokorejci plánují začít s realizací v první polovině tohoto roku, kdy dojde k výstavbě továrny, která bude vše zajišťovat. Samotná produkce vodíku z plastového odpadu jako pohonné hmoty automobilů by pak měla začít v roce 2024.
Za zastřešenými bungalovy z PET lahví v Gambii stojí Češi!
Nedaleko hlavního města Gambie Banjulu vyrostly ve spolupráci s českými projektanty ve vesnici Abene velmi neobvyklé bungalovy.
Ty by měly do budoucna sloužit jako místa setkávání místních a návštěvníků, kteří touží poznat život zdejších obyvatel mimo turistické resorty. A čím že jsou bungalovy vlastně neobvyklé?
Jsou totiž kompletně vyrobeny z prázdných a nepotřebných PET lahví!
Na stavbu každého bungalovu bylo zapotřebí 4 000 až 5 000 lahví a každou z nich bylo navíc nutné naplnit pískem. Svázané lahve jsou pak po jedné vkládány do malty a zpevňovány drátem.
Mimo setkávání by bungalovy měly do budoucna sloužit i jako místa pro workshopy nebo ubytování.
Projekt si navíc klade za cíl více informovat o nedostatečném povědomí o recyklaci odpadů v Gambii.
Neobvyklé bungalovy, které z prázdných PET lahví postavili Češi, se mají stát místem setkávání místních a turistů. (Zdroj: Youtube.com/Yagana Lucky zone Senegal)
A to je letem světem za únor vše. Ale nezapomeňte nadále sledovat Samosebou.cz, protože třídit odpad má smysl! Tak u vytříděných ekonovinek v březnu!