Májové ekonovinky ze světa jsou tu!
Ekonovinky se tento měsíc zaměří na plasty a kovy. Podívají se do Velké Británie, kde „objevili zlatý důl“, pak se přesuneme do Thajska, kde dostane zelenou velkovýroba bioplastu, a nakonec si počteme o „neznámých mikroplastech“. Tak jdeme na to!
Jarní čas je tu zas! A na Samosebou.cz je čas každoměsíčních zajímavých zpráv ze světa třídění a recyklace odpadu!
Elektroodpad jako zlatý důl?!
Technologie se neustále vyvíjejí – každý rok je představována nová řada telefonů, počítačových komponentů nebo třeba kuchyňských spotřebičů. Kupujeme si nejnovější verze a vyhazujeme ty starší.
A elektroodpad se tak zákonitě kupí. Kvůli materiálové rozmanitosti je ale jeho recyklace procesně velmi náročná a nákladná. Kromě toxických a nebezpečných látek obsahují vysloužilá elektrozařízení také mnoho cenných kovů a byla by velká škoda je nevyužít!
Sedm procent světových zásob zlata je podle Univerzity v Edinburghu v naší elektronice.
Jak na to jít šetrněji a efektivněji, vyzkoumaly laboratoře jedné britské společnosti.
Opětovně používají zlato z obvodových desek mobilů a laptopů pomocí speciálního roztoku, který vynalezli.
Roztok na deskách se zlatem chemicky reaguje a extrahuje ho v podobě hnědého prášku, který pak působením vysokých teplot zkapalní. Po vychladnutí zlato totiž opět dostává svou typickou barvu.
A z kovu se poté vyrábějí pamětní mince pro nadšené sběratele!
Takto vypadá recyklované zlato – drahý kov je extrahován z obvodové desky. (Zdroj: Instagram.com/royalmintuk)
U recyklace zlata se ale společnost zastavit nechce. Zajímají ji i kovy jako měď, nikl, cín a stříbro. Navíc si dala za cíl takto využít až 90 tun elektroodpadu týdně do jara příštího roku!
Thajský nášup bioplastů ve jménu trvalé udržitelnosti
Udržitelnost je teď velké a důležité TÉMA. Čím dál více z nás nakupuje s ohledem na životní prostředí a na to reagují i výrobci a prodejci.
Výjimkou není ani thajská společnost, která vyrábí kyselinu polymléčnou (také polylaktid) – bioplast, který se používá na výrobu potravinových obalů.
Díky rostoucí poptávce po udržitelnějších materiálech pak navázali spolupráci s globální technologickou společností, která jim pomůže s automatizací procesu.
Bioplasty se mohou vyrábět z kukuřice, brambor, obilnin nebo cukrové třtiny, tedy z rostlinných a udržitelnějších zdrojů a lze je za určitých podmínek kompostovat.
Ale pozor, ne všechny bioplasty jsou snadno rozložitelné!
Thajci vyrábějí bioplast z cukrové třtiny fermentací, podobně jako tomu je u piva nebo vína. Cukr se přemění na kyselinu mléčnou, potom na laktid a nakonec se zpolymerizuje a tak vznikne konečný produkt – bioplast Ingeo.
Automatizací těchto procesů se výrazně zlepší energetická a výrobní účinnost.
Do dvou let tak plánují vyrobit 75 tisíc tun udržitelného plastu ročně.
Stěna ozdobená bioplastovou dekorací v ústředních kancelářích thajské firmy vyrábějící bioplast z fermentované třtiny. (Zdroj: Instagram.com/natureworks_llc)
Neznámé mikroplasty…
To, že jsou mikroplasty všude kolem nás, si jistě všichni uvědomujeme. Nedávno byly vůbec poprvé objeveny hluboko v plicích zkoumaných lidí. Do této chvíle to vypadalo, že se mikroplastové částice tak daleko do těla nedostanou. Podobné plastové částice se však nedávno našly v lidské krvi a tkáni.
Situaci kolem mikroplastů je potřeba přehodnotit. Rizika pro naše zdraví totiž nabyla nového rozměru.
Mikroplastové částice mohou být opravdu mikroskopické. (Zdroj: Instagram.com/medscape)
To je z májových ekonovinek vše, tak si z nich zkusme vzít to nejlepší možné ponaučení a třiďme odpad poctivě dál. Společně tak prospíváme našemu životnímu prostředí! Stojí to za to.