Čistý festival 2022 aneb jak dopadlo třídění na Coloursech a B4L?
Po dvouleté pauze, kterou způsobila celosvětová pandemie, se život pomalu vrací do normálu.
V letošním roce tak mohly proběhnout a probíhají různorodé kulturní akce a lidé si možnosti setkávání a kulturního vyžití užívají plnými doušky. O obyvatelích ČR se říká že jsou národem cyklistů, houbařů, přeborníky v pití piva a také premianty v třídění odpadu. Jak zodpovědní jsme byli v třídění odpadu na dvou největších českých festivalech, prozradí Samosebou.cz v článku!
Léto je v plném proudu, prázdniny jsou v půli a v Česku už proběhly dva největší české hudební festivaly Colours of Ostrava a Beats for Love (B4L), které dohromady navštívily desítky tisíc lidí.
Oba tyto festivaly proběhly v Ostravě a oba jsou součástí projektu Čistý festival.
Co se změnilo a nezapomněli jsme při tom všem veselí i na zodpovědný přístup třeba právě v oblasti třídění odpadu?
Projekt Čistý festival podporuje třídění odpadu na českých hudebních festivalech už od roku 2008! Kromě stánku, kde se mohou návštěvníci dozvědět veškeré informace o třídění a recyklaci odpadu, právě zde mohou získat odměny vyrobené z recyklovaných materiálů nebo v Třídílně přeměnit odpad v něco užitečného.
Na některých festivalech je také součástí speciální hudební scéna REC.stage, která zábavnou formou spojuje hudební objevy, téma třídění a recyklace odpadu a širokou veřejnost.
Projekt Čistý festival pomáhá ve spolupráci s organizátory festivalů zajišťovat systematické třídění odpadu, a to jak prostřednictvím speciálních třídicích nádob, které jsou rozmístěny v areálech festivalů, tak při zajišťování svozu vytříděného odpadu k materiálovému využití, včetně úklidových čet, které pomáhají s úklidem areálů.
Osvětu a speciální třídicí balíčky s pytli na odpad dostávají také stánkaři, kteří v průběhu festivalu produkují značné množství odpadu.
Návrat Colours of Ostrava k jednorázovým plastovým kelímkům vyvolal poprask
Po několika letech se organizátoři festivalu rozhodli pro návrat k jednorázovým plastovým kelímkům. Tento krok mnohé návštěvníky nemile překvapil a negativní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Jaký byl důvod organizátorů pro návrat k používání jednorázových plastových kelímků, od kterých jako průkopníci v této oblasti ustoupili?
Promotér festivalu Jiří Sedlák k tomuto kroku uvedl: „Dlouho jsme nad tím uvažovali, dopad na životní prostředí je pro nás velmi důležitý. Nakonec jsme se rozhodli pro nejlepší řešení a tím jsou právě jednorázové kelímky.“
Dále dodal: „Použití těchto kelímků je i pod vlivem hygienických opatření, kdy se naše společnost vzpamatovává z důsledků koronaviru a chceme zabránit jeho dalšímu šíření mezi lidmi.“
Důvodů ale bylo podle vyjádření organizátorů více, pro mnohé jsou překvapivě ekologické.
Používané plastové kelímky obsahovaly 25 % rPET, díky tomu plní festival s více než dvouletým předstihem směrnici EU.
Dalším důvodem je menší dopravní zátěž, protože vytříděný odpad putoval k regionálním zpracovatelům.
Díky spolupráci s projektem Čistý festival navíc organizátoři přesně vědí, na co budou recyklované kelímky použity.
Návštěvníci navíc měli ve festivalovém areálu k dispozici více než 60 třídicích míst, docházková vzdálenost k nim byla průměrně 50 metrů.
Systém třídění odpadu do barevně odlišených pytlů a čistotu areálu pomáhala zajišťovat úklidová četa o 150 lidech.
A jak to tedy s tříděním odpadů na „Coloursech“ dopadlo? Ke zpracování bylo předáno:
- 10 640 kg plastového odpadu, z nichž budou nejvíce využity právě jednorázové kelímky obsahující 25 % recyklovaného materiálu rPET. Ty poputují ke zpracovatelům v Jablunkově, Vratimově či do Banské Bystrice. Kromě nových nápojových obalů se k nám vrátí v podobě výrobků pro logistiku či prvků v interiérech aut.
- 2 520 kg skleněného odpadu, který bude zpracován na nové skleněné obaly v nejbližší sklárně v Kyjově.
- 980 kg papírového odpadu, který bude využit na výrobu obalového kartonu v papírnách nedaleko Hradce nad Moravicí.
Podle organizátorů návštěvníci třídili odpad velmi zodpovědně, o čemž svědčí i malá míra znečištění odpadu, která je na festivalech unikátní. Podle vyjádření zpracovatelů tak bude možné recyklovat v nové produkty až 80 % vytříděného odpadu.
A jak hodnotí organizátoři Colours of Ostrava letošní ročník? „Pro nás bylo využití nového typu kelímku z recyklovaného a recyklovatelného materiálu rPET krokem novou cestou. Díky několikaměsíční přípravě s projektem Čistý festival, ale především díky zodpovědnosti většiny návštěvníků nyní víme, že jsme se vydali správným směrem. Stali jsme se součástí regionální cirkulární ekonomiky a splňujeme již nyní s více než dvouletým předstihem požadavky evropské směrnice, která je závazná až od roku 2025.“ uvedl za festival Colours of Ostrava Jiří Sedlák.
Čistotu festivalového areálu pomáhala zajišťovat úklidová četa. (Zdroj: samosebou.cz)
Jak třídili odpad návštěvníci tanečního festivalu Beats for Love?
Ani tam v proudu veselí a tanečních rytmů vyhrávajících do ranních hodin nezapomínali lidé na zodpovědný přístup k životnímu prostředí a také tam třídili odpad.
V číslech lidé vytřídili na B4L 2022:
- 3 270 kg odpadu ze skla;
- 3 032 kg odpadu z plastů;
- 360 kg odpadu z papíru , přičemž zpracovatelé a zpracování odpadu budou vzhledem k regionálnímu využití obdobné jako u Colours of Ostrava.
Pořadatelé festivalu hodnotí letošní ročník kladně. „Pro nás je minimální dopad festivalu na životní prostředí prioritou. Díky několikaleté spolupráci s projektem Čistý festival, ale především díky zodpovědnosti většiny návštěvníků nyní víme, že v nakládání s odpady jdeme správným směrem,“ uvedl za festival Beats for Love jeho ředitel Kamil Rudolf.
A tak to vypadá, že jsme ze cviku nevyšli a opravdu je většině z nás třídění odpadu vlastní. To je radostná zpráva pro přírodu i pro budoucí generace!
Stejně tak je příjemné, že je před námi ještě polovina léta a s ní i festivalové sezóny.
I Mirai ví, že ani na fesťáku bychom neměli zapomínat třídit odpad! (Zdroj: Čistý festival)
Kdy a kam se ještě vydat na Čisté festivaly v roce 2022?
Spoj zábavu s tříděním odpadu na některém z hudebních festivalů, které nás v letošním roce ještě čekají. Kam to bude?
- Štěrkovna Open Music: 28.–30. 7.
- MKLV fest: 29.–30. 7.
- Povaleč: 4.–6. 8.
- Přehrady fest: 5.–6. 8.
- Paráda fest Frekvence 1: 13. 8.
- Přehrady fest: 13. 8.
- Mácháč Festival: 19.–20. 8.
- Brod 1995: 20. 8.
- Žatecká dočesná: 2.–3. 9.
Více o projektu a kompletní info na www.cistyfestival.cz.
O tom, že má smysl třídit vyprodukovaný odpad, není pochyb. Je to totiž způsob, kterým umožňujeme materiálové využití odpadu a snižujeme množství odpadu ukládaného na skládky. A je to také způsob, jak zmenšit naši uhlíkovou stopu.