Třiďte s dětmi odpad a získejte barevné popelničky!
Edukace je důležitá – ne nadarmo se říká: „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“ Vzdělávání a osvěta v oblasti třídění odpadu, kterého vyprodukuje během svého života každý z nás spoustu, jsou velmi důležité. No a úplně nejlepší je, pokud spojíme téma třídění a recyklace se zábavou! Stačí se vydat za tříděním a poznáním po „stopách třídicích popelniček“, které je možné sbírat za odměnu. Kam se vypravit, co nás tam čeká a další zajímavosti prozradí článek na Samosebou.cz!
Užij si Království železnic a získej zelenou popelničku na třídění odpadu!
Co takhle mít Česko jako na dlani, nejlépe „procestované vlakem“? Pokud jste ještě nebyli v Království železnic, je nejvyšší čas to napravit! Právě tam se ponoříme do úplně jiného světa. Na své si přijdou zejména milovníci vlaků.
Království železnic je největším modelovým kolejištěm ve střední Evropě, v současné době se rozkládá na více než 600 m2, po železničních sítích jezdí v každý moment 80–90 vlakových souprav a při návštěvě se staneme součástí života 30 000 obyvatel, kteří v modelech „žijí“.
U kolejišť můžeme pomocí interaktivních tlačítek spouštět modelu různé akce: můžeme tak pokácet strom, rozjet „pendl“, poslechnout si zvuk parní lokomotivy atd.
No a úplně samozřejmou součástí Království železnic je třídění odpadu a na tomto tématu a jeho komunikaci si právě zde dali velmi záležet.
V království železnic nechybí ani model třídicí linky. (ZDROJ: KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC)
Třídění odpadu má v Království železnic ZELENOU!
V rámci expozice se nachází velké interaktivní dioráma recyklačního dvora, které je v několika propojených vitrínách. Tam je vidět, kde odpad vzniká, jak se sváží nebo jak funguje třídicí linka. Jednotlivé funkční prvky jsou opatřeny tlačítky na spuštění akce – u třídicí linky tak můžeme například rozjet pás s odpadky na třídění.
Přirozenou součástí jsou také modely v kolejištích, jako například svozový vůz, který vyváží odpad, barevné kontejnery na odpad ve městech, nechybí ani odkládací plocha pro sklo určené k recyklaci.
A co je opravdová krása? Kolejiště simuluje den a noc, které se střídají ve dvacetiminutových intervalech.
Děti se vyřádí v „řádírně Tondy Obala“, která slouží jako dětský koutek stylizovaný do prostředí „cesty plastového odpadu“. Už jen vstoupit musí návštěvníci průřezem naplněné nádoby na plast. I oblíbené balónky nejsou v bazénku, ale v korbě svozového auta.
Nechybí interaktivní kolo s ilustracemi třídicího procesu, prolézačky, skluzavka a balíková váha, která zváží i několik dětí najednou. U vstupu svítící výstavní popelnice. Ty ukazují, jaké odpady je do nich možné třídit a co se dá z vytříděného druhu odpadu vyrobit.
INTERAKTIVNÍ A ZÁBAVNÝ KOUTEK „ŘÁDÍRNA TONDY OBALA“ VZNIKL VE SPOLUPRÁCI S EKO-KOMEM A JEHO MASKOTEM TONDOU OBALEM. (ZDROJ: KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC)
Chcete spočinout v popelnici, ale jen kultivovaně a na zkoušku? Odpočnout si můžete v sedacím kontejneru – skvělé místo k odpočinku nebo k pořízení zajímavé fotografie.
Nejmenší děti si mohou zahrát třídicí přiřazovací hru se sadou hracích karet s obrázky nejrůznějšího materiálu k recyklaci, a to ve výčtu nejsme na konci. Prostě tahle instituce stojí za návštěvu!
A co je rozhodně unikátní?
Hra v prostředí virtuální reality, v níž se návštěvník „stává pracovníkem třídicí linky“ a jeho úkolem je sebrat z pásu konkrétní druh odpadu a vložit jej do odpovídající nádoby.
V rámci spolupráce s EKO-KOMem se konají v průběhu roku společné aktivity zaměřené na téma třídění a recyklace odpadu.
U vstupu/výstupu ze šaten je umístěna svítící popelnice, právě tam si můžeme vzít tzv. zážitkovou mapu, za jejíž vyplnění v průběhu návštěvy expozice obdržíte bezplatně zelenou popelničku.
Prověř si IQ v iQLandii a získej žlutou sběrnou nádobu na tříděný odpad!
Třídění odpadu je součástí iQLandie od jejího vzniku. I v tomto vědecko-zábavně-edukačním centru je třídění odpadu a edukace v tomto směru jako doma.
V přízemí v chodbě vedoucí směrem k expozici „Překonané vynálezy“ se nachází exponát věnovaný koloběhu PET láhve – od ropy přes výrobu PET láhví po třídění a mletí.
Děti si mohou vyzkoušet tzv. flotaci PET vloček; tento princip se používá při úpravě PET láhví před recyklací za účelem oddělení víček z PET láhví a etiket od vloček (tzv. flakes) – víčka a etikety jsou lehké a zůstanou na hladině, PET klesne ke dnu.
V rámci koloběhu je možné si prohlédnout různé výrobky z recyklovaných PET láhví.
Součástí expozice je také velká edukační výstavní vitrína s ukázkou různých výrobků, které můžeme vyrobit z recyklovaného papíru, plastu, kovů, nápojových kartonů a skla.
V iQLandii je možné získat žlutou popelničku. Jak na to? U expozice jsou umístěny pracovní listy – stačí správně odpovědět na otázky, které je možné najít právě v expozici a u výstavních popelnic.
Vyplněný pracovní list je nejlepší odevzdat při odchodu, nejlépe u pokladen, a za správné odpovědi získáte žlutý kontejner.
V expozici „Věda v domě“ jsou k vidění výstavní svítící popelnice s ukázkami vytříděného odpadu a tzv. druhotných surovin, které je možné z vytříděného odpadu díky materiálovému využití vyrobit.
Ti, kdo mají rádi interaktivní hry na moderních zařízeních, si mohou zkusit vytřídit odpady. V rámci celého zařízení je zajištěno třídění odpadu, který putuje následně k recyklaci.
Výstavní svítící popelnice se objevují i na venkovních akcích. (ZDROJ: samosebou.cz)
Kde a jak získat do sbírky modrou popelničku?
Tyto popelničky jsou odměnou za vědomosti v oblasti třídění a recyklace odpadu vždy u stánku Tondy Obala na venkovních akcích (více o termínech a místech na jaktridit.cz/cz/trideni/trideni-v-krajich), které probíhají zejména v letních měsících.
Dále jsou modré kontejnery odměnou za znalosti v rámci lektorských kurzů, které se konají v průběhu celého roku ve školách. Ale pozor, odměněni jsou vždy jen ti opravdu nejlepší vzhledem k jejich věku.
V Národním zemědělském muzeu v Praze v čase zpět a poznej „obalový svět“!
Ve 3. patře v expozici Gastronomie je koutek zaměřený na obaly a jejich funkce, nezapomínáme však ani na třídění a recyklaci odpadu.
Zde, v prostoru muzejní expozice kuchyňské linky, představujeme současné obaly z různých obalových materiálů, se kterými se běžně setkáváme v domácnosti.
Můžeme si ale prohlédnout i vybrané přepravní obaly, které jsou na stěně expozice.
V doplňkových informačních panelech časová osa přibližuje vývoj obalů a obalových materiálů.
Naleznete zde i informace o konzervačních technikách, které neodmyslitelně souvisí s možnostmi uchovávání potravin.
Součástí edukace smysluplnosti třídění odpadů je i interaktivní dotyková hra – kdy přiřazujeme různé druhy odpadu do správných třídicích nádob.
Návštěvníci mohou v průběhu návštěvy Národního zemědělského muzea v Praze třídit odpad, který putuje k recyklaci.
I zde bude možné získat šedé popelničky, zatím je to v přípravě, takže pokud si na ně brousíte zuby, zavítejte do NZM až v roce 2023.
Kde a jak získat oranžové popelničky?
Je přece skvělé moci si hravě zasoutěžit a ještě za to dostat odměnu! Pokud toužíte po oranžové popelničce, pak se můžete do soutěže zapojit na internetových stránkách Tondy Obala staršího, bližší informace na www.starsi.tonda-obal.cz/category/souteze/.
Další možností je zapojit se do soutěží realizovaných v průběhu roku na webu Samosebou.cz, na Facebooku Samosebou.cz nebo na Instagramu Samosebou.cz!
Vydejte se poznat zajímavá místa a užít si „školu hrou“, navíc s příjemnou odměnou. A nezapomínejte třídit odpad, ať jste kdekoli!