Listopadové ekonovinky plné plastových odpadů a dopadů
Tentokrát zjistíme, které plasty se dají znovu použít, a to velmi netradičně zcela nečekanou přeměnou… Pak zavítáme do mikroplastového světa, který zase poodkryl jednu zákeřnost, a nakonec poodhalíme něco o nové technologii, která zcela přemění plasty! Novinky ze světa třídění a recyklace odpadu v článku na Samosebou.cz!
Čáry máry, ať jsou z plastu diamanty
Přesně taková věc se povedla týmu mezinárodních vědeckých pracovníků, kteří se při výzkumu diamantových dešťů dostali k účinné technologii, která zcela přeměňuje plasty do nové podoby.
Nová technologie dokáže přeměnit plastový odpad na diamanty! (Zdroj: Facebook.com/Todayscientists)
Konkrétně se tým vědců soustředil na atmosférické jevy u ledových planet, jako je Uran nebo Neptun.
Cílem experimentů bylo vytvořit nápodobu extrémních podmínek, které na těchto planetách panují.
Vědci si vybrali materiály, na které vystřelovali laserové paprsky, a nakonec došlo i na tenké polyethylentereftalátové fólie, materiál, ze kterého se vyrábějí PET lahve.
Intenzivní paprsky zahřály plastový materiál během chvilky na 6000 °C, přičemž vytvořily rázovou vlnu a ta materiál během několika sekund stlačila na nanodiamanty.
Laserové paprsky jsou na plast vystřelovány rychlostí deset záblesků za sekundu. Vzniklé nanodiamanty pak unikají z plastu do sběrné nádrže naplněné vodou, ze které jsou posléze filtrovány.
Dosud se tento typ diamantů vyráběl detonací výbušnin. Má uplatnění v různých typech brusiv nebo v čisticích prostředcích.Tento nový způsob výroby diamantů ale umožňuje čistý a kontrolovaný chod procesu, a navíc je to cesta, jak odstranit přebytečný plast!
Mikroplasty, virů kamarádi
Plastový odpad se hromadí ve vodních plochách, čím dál více se řeší neutěšené množství plastů v mořích a oceánech. Nejinak tomu je v našem vodovodu, kde se vyskytují především v podobě mikroplastů.
Kumulací v živočišném organismu mohou působit až karcinogenně, skutečný dopad na lidské zdraví je předmětem mnoha probíhajících výzkumů.
Obvykle viry nemají ve vodě dlouhou životnost, přilnutím na mikroplasty se jim však značně prodlužuje. Vir na mikroplastu vydrží až tři dny a i po této době může být infekční.
Mikroplasty z vody je načase nadobro odstranit! Přenášet mohou totiž i nebezpečné patogeny. (Zdroj: Facebook.com/Pharma Alert)
Ne všechny druhy virů mají tuto schopnost. Jedná se o druhy virů bez speciálního proteinového obalu, kterým se chrání některé viry způsobující například žaludeční nebo respirační potíže.
Jelikož mikroplasty mohou proklouznout i v čističkách odpadních vod, vir se tímto novým způsobem může teoreticky dostat do organismu v běžném vodovodním koloběhu.
Ještě se ale dále bude studovat, v jaké míře tyto viry jsou doopravdy infekční.
Zatopte si plastovým propanem
S energetickou krizí by mohl pomoci nový vynález! Podle amerických vědců je možné spalovat plastový odpad namísto plynu. Může ale opravdu plast hřát?
Tým z amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) řešil problematiku různorodosti plastového materiálu. A to tak, že pomocí vhodného katalyzátoru se nechaly řetězce uhlíků, ze kterých se plast skládá, rozpadnout na jednoduchý propan.
Tento reakční katalyzátor je z materiálu zvaného „zeolit“. Jedná se o porézní materiál, který má široké využití – například jako písek pro kočky. Zeolitu napomáhá k celému procesu rozpadu i nanočástice kobaltu.
Propan se nejčastěji užívá – jak už jistě tušíte – na vytápění. Touto novou technologií tak vskutku můžeme vyřešit dvě mouchy jednou ranou: odpadu se zbavíme a ještě se přitom zahřejeme.
Vědci si jsou jisti, že na hojně užívané druhy plastů (jako PET nebo PP) proces aplikovat lze, a chtějí tak vyřešit potíž s plastovou heterogenitou.
Ta totiž proces a možnosti recyklace dosti zpomaluje. Pokud by se ale tato metoda dala použít na širší škálu plastů, mohli bychom ji využívat ve velkém.
Takhle vypadá chemická reakce rozpadu plastu za pomoci katalyzátoru a vzniku propanu. (Zdroj: Youtube.com/Rajamanickam Antonimuthu)
Třiďte odpad, nejen ten plastový. Smysl to opravdu má!