Jak funguje multikomoditní sběr odpadu?
Máte pocit, že jsou u vás lidé neukáznění, a nadáváte jim z okna, proč házejí kov do plastu nebo papír do nápojového kartonu? Tep se vám možná zvýšil zbytečně – rozhodně se nemusí jednat o lajdáctví, možná jste jen nestihli zaznamenat změnu způsobu sběru tříděného odpadu ve vaší obci. Podrobněji na toto téma v článku na Samosebou.cz!
Směsné (tzv. multikomoditní) sběry tříděného odpadu představují soustřeďování více druhů odpadu do společné sběrné nádoby.
Nejde ale zdaleka o žádnou novinku. S tímto způsobem třídění různých druhů odpadů se můžeme setkávat čím dál častěji. Jestli třídíte odpad správně, prozradí samolepky, kterými jsou barevné kontejnery označeny.
Pravidla třídění odpadu se mohou v jednotlivých obcích lišit. Většinou to závisí na dohodě obce se společností, která zajišťuje svoz odpadu, a s třídicími linkami, které svezený odpad zpracovávají. Proto bychom se měli při správném třídění odpadu řídit vždy informacemi uvedenými na samolepkách.
Jaké druhy odpadu můžeme třídit v rámci multikomoditního sběru společně?
Ne všechny druhy odpadu je možné třídit dohromady do jedné sběrné nádoby, a to ze spousty relevantních důvodů. Závisí například na logistických možnostech svozových společností, ale také na technologickém vybavení provozovatelů třídicích linek. Některé odpady se navíc hůře dotřiďují nebo je zkrátka dotřídit vůbec nelze.
V současné době se můžeme v rámci multikomoditního sběru odpadu setkat s kombinacemi uvedenými v tabulce:
V rámci multikomoditního sběru můžeme společně třídit různé druhy odpadu do jedné sběrné nádoby. (Zdroj: Samosebou.cz)
V některých obcích je možné třídit odpady ve dvojkombinaci, trojkombinaci či výjimečně čtyřkombinaci sbíraných komodit.
Po svozu je odpad roztříděn a dotříděn na třídicí lince a putuje ke zpracování do dalších specializovaných zařízení.
Cílem je recyklace odpadu, který se k nám tak vrátí v jiné podobě (třeba nápojový karton nově jako krabice na boty, PET láhev jako nová PET láhev apod.).
Samosebou „škola hrou“ – grafika, jak může multikomoditní sběr odpadu vypadat
Pro lepší představu je na obrázku níže vidět dvoukomoditní sběr tříděného plastu a nápojových kartonů.
Jak může vypadat multikomoditní sběr odpadu z plastu a nápojových kartonů v grafice na Samosebou.cz. (Zdroj: Samosebou.cz)
Vlevo jsou vydefinované informace, které říkají, co do dané sběrné nádoby na odpad patří a co nikoli.
Při jednom společném svozu odveze svozový vůz vytříděný plastový odpad a nápojové kartony na třídicí linku, kde se jednotlivé druhy odpadu roztřídí zvlášť, a odsud putují dále ke zpracovatelům.
Skladba konkrétních odpadů se může lišit v závislosti na regionu/obci.
Proč obce přistupují k multikomoditnímu sběru odpadu?
Důvody se v jednotlivých obcích liší a záleží to na zdejších specifikách. Zejména v historicky cenných a starých zástavbách se přistupuje k multikomoditnímu sběru odpadu kvůli nedostatku místa. To totiž potřebuje nejen samotný barevný kontejner, do kterého odpad třídíme, ale i svozový vůz pro manipulaci při výsypu.
Dalším důvodem může být například finanční úspora – namísto dvou svozů odpadu postačí svoz jeden pro obě komodity.
Efektivnější může být pro obce toto řešení aplikované i lokálně, například tehdy, když obec z dat ví, že se nádoby v daném místě neplnily některým druhem odpadu a dlouhodobě se svážely „poloprázdné nádoby“. Svozy odpadu jsou pro obce finančně nákladnou záležitostí, a tak může být toto řešení přívětivější.
Pro nás z toho vyplývá, že než se čertit nad zdánlivě rozlitým mlékem, měli bychom se podívat, co nám o třídění odpadu říkají návodné samolepky, a informacemi na nich bychom se měli vždy řídit.
Pro recyklaci odpadu je totiž důležité nejen jeho vytřídění do barevného kontejneru, ale také dodržování určitých zásad; více o správném třídění odpadu v článku Čisté, nebo špinavé? Jak správně třídit různé druhy odpadů?.
Má to smysl, třiďte odpad vždy a všude!