Světový Zlín: v čem je unikátní nové centrum výzkumu polymerů?
Pracovníci Centra polymerních systémů pod Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně slaví úspěchy – díky výhře ve veřejné soutěži Technologické agentury ČR se mohou naplno věnovat výzkumu polymerů a jejich dopadu na životní prostředí – a také recyklaci! Jde navíc o jediný projekt tohoto druhu v ČR! Více o „světovém“ Zlíně na Samosebou.cz!
Cílem Centra polymerních systémů je propojit praxi s výzkumem a v případě práce a studia polymerů jde v Česku navíc o vědeckou činnost s mnohaletými zkušenostmi v oboru.
Právě odborníci ze zlínské univerzity a přidružených výzkumných pracovišť zaměřených na polymery pracují na jejich výzkumu už 12 let! Přesně tak dlouho Centrum polymerních systémů funguje a ve světě si svou prací vydobylo skvělé renomé.
Polymery odlišuje od jiných materiálů řetězová struktura a velikost molekul – jde o makromolekuly, kde se nachází dlouhá lineární řada vzájemně spojených atomů.
Z chemického hlediska se jedná hlavně o organické látky původu přírodního (jako kaučuk) či syntetického (jako anorganické silikony).
Můžeme si je představit jako „chemickou stavebnici“, která dovoluje velmi dobrou proměnlivost struktur i vlastností polymerů. Proto se často využívají v průmyslu i pro běžné použití (patří sem řada plastů, kevlarová vlákna a další).
Jaké výzkumné úkoly vědce nyní čekají?
Jde zejména o projekty zaměřené na zvýšení účinnosti a automatizaci třídění plastů při recyklaci a hledání nových způsobů, jak z těchto plastů efektivně získávat ekonomicky cenné látky.
Na počátku 20. století se rozvíjí elektrotechnický průmysl a objevují se i první poznatky o tom, jak připravit syntetický kaučuk (používal se např. do skříní akumulátorů nebo v pneumatikách jako náhrada toho přírodního).
Počátky gumárenství u nás jsou spojeny s Tomášem Baťou, pod jehož vedením se připravovaly první pláště pro jízdní kola z těchto materiálů právě ve Zlíně.
Další úsilí vědců se bude vyvíjet směrem k vývoji trvanlivějších materiálů s dlouhou životností.
Jde o materiály, které by měly být bezpečnější pro uživatele (žádné uvolňování škodlivých látek či nízká hořlavost) a jejich výroba bude méně náročná na energii i vstupní suroviny. Dále půjde o problematiku recyklace pneumatik, využití obnovitelných zdrojů a odpadů pro výrobu nových typů polymerů nebo k zachycování mikroplastů.
Výzkum nemusí být jen nuda a centrum výzkumu polymerů ve Zlíně vítá i mladé vědce. (Zdroj: Instagram.com/polymery_zlin)
Podle zlínských vědců je zásadní zodpovědnost v nakládání s materiály a energiemi – šetrnost a bezpečí by totiž měly být nade vše jak v rámci výzkumu, vývoje a výroby, tak i v rámci uživatelského komfortu.
Třiďte odpad, má to smysl!