Výsledky třídění odpadu za rok 2022 – jak jsme na tom?
Podle nejnovějších výsledků třídění odpadu v ČR se zvýšil počet obyvatel, pro které je třídění běžnou součástí jejich života, meziročně o 2 %. Celkově se tak jedná o 75 % obyvatel ČR, kteří pravidelně míří s vytříděným odpadem k barevným sběrným nádobám. Současně vzrostlo i množství sesbíraného separovaného odpadu. Nenechte si ujít další zajímavé údaje v článku na Samosebou.cz!
Zájem o třídění odpadu je patrný i v množství celkové výtěžnosti, která se v loňském roce zvýšila v přepočtu na obyvatele na 78 kilogramů.
Je ale na místě upřesnit, že množství vytříděných odpadů v obcích vloni sice stagnovalo, ale o to více se třídily hlavně kovy a papír prostřednictvím výkupen surovin. Zhruba 7 kilogramů kovů a necelé 2 kilogramy papíru prodal ve výkupně v průměru každý Čech.1
Z nejnovějšího průzkumu AOS EKO-KOM2 vyplývá, že 9 z 10 třídičů třídí odpad průběžně a téměř 2/3 třídičů třídí veškerý odpad v domácnosti.
Jak jsme loni třídili jednotlivé druhy odpadu?
V ČR loni vytřídil průměrně každý obyvatel:
- 23,7 kilogramu papíru;
- 17,2 kilogramu plastů;
- 15,2 kilogramu skla;
- 21,5 kilogramu kovů;
- 0,4 kilogramu nápojových kartonů.
Množství odpadu, které vytřídil každý z nás, se tak meziročně zvýšilo v průměru o více než 6 kilogramů.
A jaké bylo další využití vytříděného odpadu?
Zejména díky aktivnímu přístupu občanů se tak v ČR podařilo předat k dalšímu využití 81 % z celkových 1,313 milionu tun vzniklých obalových odpadů. Z toho bylo 71 % recyklováno, u 10 % došlo k energetickému využití.
Nejvyšší míry recyklace, a to 91 %, se podařilo dosáhnout u obalů z papíru a lepenky, 85 % to bylo u skla a 63 % u obalů z kovu. U plastových obalů se míra recyklace zvýšila na 46 % (oproti 43 %).
VÝSLEDKY TŘÍDĚNÍ A VYUŽITÍ ODPADU V ČESKÉ REPUBLICE V ROCE 2022 PROZRADÍ INFOGRAFIKA! (ZDROJ: SAMOSEBOU.CZ)
Možnosti pro třídění odpadu jsou lidem čím dál blíž…
V ČR dochází každoročně k zahušťování sběrné sítě určené k třídění odpadů. Nejinak tomu bylo v roce 2022, kdy přibyly jak barevné kontejnery na třídění odpadu, tak i menší nádoby.
Celkově jsme jich měli k dispozici více než 838 000, třídění odpadu je tak možné pro 99 % obyvatel ČR.
Docházková vzdálenost se zkrátila, průměrně to máme k nejbližším nádobám na třídění pouhých 87 metrů!
To je značný rozdíl oproti roku 1999, kdy se v ČR s tříděním odpadů začínalo. Tato vzdálenost se od té doby zkrátila zhruba na polovinu.
Zajímavé je, že z dotazníku vyplynulo, že se zvýšila vzdálenost, kterou jsou lidé ochotni s vytříděným odpadem ujít, a to na aktuálních 215 metrů.
Jak již zaznělo, sběrnou síť určenou k třídění odpadu u nás tvoří nejen veřejně dostupná hnízda barevných kontejnerů, ale také nádoby pro individuální sběr pro domácnosti nebo tříděný sběr odpadů do pytlů. Kromě toho lze v ČR samozřejmě třídit odpady i prostřednictvím již zmíněných výkupen surovin, sběrných dvorů nebo míst zpětného odběru.
Na konci roku 2022 bylo do systému EKO-KOM, a.s., zapojeno 21 200 výrobců, plničů nebo dovozců baleného zboží. Tyto firmy plní prostřednictvím AOS EKO-KOM svoji zákonnou povinnost zajistit pro obaly uvedené na trh v ČR jejich zpětný odběr a využití v zákonem požadované míře.
Za to platí do systému poplatek, jehož výše se odvíjí od množství vyprodukovaných obalů. EKO-KOM z těchto finančních prostředků hradí náklady, které souvisí s provozem sběrné sítě nádob na třídění odpadu, jeho dotříděním na třídicích linkách, recyklací a využitím vzniklých obalových odpadů. Největší část nákladů představují přímé platby městům a obcím za obsluhu sítě na třídění odpadů. Ke konci roku 2022 bylo do systému EKO-KOMu zapojeno 6 176 obcí a měst ČR, 99 % obyvatel ČR tak má možnost ve svých městech odpady třídit.2
Je možné, že i díky zvyšujícímu se komfortu tuzemského systému sběru odpadu a také díky dostupnosti informací o pozitivním dopadu třídění odpadu na životní prostředí dochází ke zvyšování podílu obyvatel ČR třídících odpad i k navýšení množství vytříděného odpadu.
Nejlepší cestou je předcházet vzniku odpadu a ten, který už vyprodukujeme, vytřídit. Pokud si nejsme ohledně třídění odpadů jisti, poradí online průvodce tříděním odpadu Kam patří. Má to smysl, třiďte odpad!