Třídím jako Diva: na cestách
Konečně! Léto je tu a s ním taky čas prázdnin, dovolených, výletů… no prostě cestování.
Ať už se vypravíme jen pár kilometrů k rybníku, nebo pár stovek (a víc) k moři, pojďme si ukázat, jak správně naložit s odpadem, který chtě nechtě vytvoříme. Od ubrousku po propadlý pas.
Kdopak se letos chystá na cesty? Já, a už se strašně těším! Ale než si sbalím kufry a vyrazím, chci se podělit o pár tipů, které se vám možná budou hodit.
Snažím se jezdit vlakem, skvělý je, že na některých spojích už je možný třídit odpad do košů na třídění, takže aspoň jednorázový plastový odpad, jako jsou PETky, vaničky od svačin, sáčky od pamlsků a tak podobně, můžu vytřídit hned cestou.
V zahraničí je samosebou ideální zjistit si hned po příjezdu, jak to v dané zemi s tříděním odpadu funguje. Beru to tak, že i když „nejsem doma“, třídím, protože třídění odpadu prázdniny nemá! A podle toho se prostě vždycky zařídím.
Napadlo mě teda sepsat pár obecných tipů toho, co nejspíš během dovolené budeme muset vyhodit a kam.
Kam vyhodit obal(y) od antibakteriálního gelu (nebo spreje)?
V době, kdy pro cestování po světě skoro není hranic a také po zkušenostech z pandemie COVID-19, není pro mnohé lepšího pomocníka na cesty, než je antibakteriální gel nebo sprej. Většina dezinfekčních gelů bývá v plastových obalech, které patří po vyprázdnění do žlutého kontejneru na plasty.
Pokud má obal pumpičku, můžeme ji při třídění ponechat, na dotřiďovací lince si s ní poradí.
Proč nevyhazovat vlhčené ubrousky do toalet? Nejedná se o čistý papír, jak se může na první pohled zdát, obsahují plasty. Doba rozkladu je dlouhá a po celou dobu rozpadu se do vody uvolňují mikroplasty, které kontaminují vodu a mohou se tak skrze ni dostávat do potravního řetězce…
V kanalizacích navíc tvoří spolu s dalším odpadem masy, kterým se říká „tukovce“, protože se v nich hromadí také oleje, které lijeme do dřezu a kanalizace spolu s dalším těžko rozložitelným odpadem, který rozhodně do kanalizace nepatří, jako jsou například pleny, dámské hygienické potřeby, kondomy atd. Kanalizaci ucpávají a v důsledku našeho nezodpovědného chování se pak musí nákladně čistit.
Spreje s dezinfekcí mohou být i kovové. Tyto tlakové nádobky je možné třídit do kovů, ale musí být vždy úplně prázdné.
Třídění vlhčených ubrousků a jejich obalů
Tenhle třídicí tip platí i pro vlhčený toaletní papír a odličovací ubrousky. Ty samosebou nikdy nevyhazujeme do záchoda a už vůbec je nepohazujeme v přírodě, ale jen a pouze do nádob na směsný odpad.
Co se týče obalů těchto praktických pomocníků na cesty a výlety, pak bývají obyčejně plastové, často se jedná o polypropylen s recyklačním symbolem 5. Obaly s tímto označením třídíme do žlutého kontejneru na plasty.
Třídit je třeba vždy a všude i na cestách! (Zdroj: Samosebou.cz)
Jak třídit obal(y) od opalovacího krému?
Tuby, lahvičky, ale taky vaničky nebo kelímky – v takových obalech se prodávají opalovací krémy. A všechny bývají ve většině případů z plastu a po vyprázdnění patří do žlutého kontejneru.
A můj osobní tip? Když se mi nedaří z lahvičky nebo tuby už nic vymáčknout, ještě je rozstřihnu většími nůžkami. Voilá!
Uvnitř vždycky ještě objevím krém na minimálně jedno další použití a to je skvělý, protože zero waste!
Mimochodem letos jsem také narazila na opalovací krémy v kovových vaničkách se šroubovacím víčkem. Ty patří vytřídit do šedého kontejneru na kovy (nebo do multikomoditní sběrné nádoby, na které najdeme samolepku vyzývající k třídění kovových obalů).
Multikomoditní sběr odpadu je shromažďování více druhů tříditelného odpadu do jedné nádoby. V poslední době se s ním můžeme setkat častěji, především v místech s nižší hustotou obyvatelstva.
Kam vytřídit obal od řízku?
Takže bacha, tohle je asi nejvíc český cestovatelský folklor. Ale já ho miluju. Co? No přece řízek v chlebu na cestu, neodolám ani vepřovýmu ve vlastní šťávě nebo „smažence“!
A tady je celá řada možností, jak tuhle mňamku zabalit.
Pokud je zabalený v papírovém ubrousku, nedá se nic dělat, poputuje do směsi. Co alobal? Pokud není příliš znehodnocený mastnotou a jinou špínou, můžeme z něj udělat kuličku a vytřídit ho do kovů, jinak to může být taky směs.
Ale pro mě je jednoznačně nejlepším obalem svačinová opakovatelně použitelná krabička. Jídlo se v ní „nepomačká“, neproteče, nic nezamastí, lze ho chladit – za mě spousta výhod.
A až dobroty sním, může mi posloužit jako příruční odpaďák.
Při nejbližší vhodné příležitosti odpad vytřídím (mrkni na: Kam třídit), krabičku umyju a použiju znovu.
Minimalizaci odpadu beru jako svou velkou výzvu…
Dnes už nejdeme na trhu velkou nabídku udržitelnějších obalů na svačinu. Od voskovaných ubrousků po speciální krabičky.
A to samý platí samozřejmě i u obalů na nápoje – beru si svou opakovatelně použitelnou kovovou cestovní láhev. Jednorázové nejen plastové nápojové obaly u mě mají totální stopku přes kterou tzv. „nejede vlak“.
Jak naložit se starým cestovním pasem?
Začnu jasnou informací – do papíru fakt nepatří…
Jasně, jednou ten pas prostě „propadne“, někdo je zas tak zdatný cestovatel, který má pas přetékající razítky a další se tam už prostě nevejdou…
Tak co s ním?
Správně mají občané ČR povinnost takový doklad odevzdat na příslušném místě, kde nám tento doklad vystavili, nejčastěji jde o městský úřad.
A bacha! Není radno to podcenit, pokud propadlý dokument neodevzdáme, hrozí nám až 10 000 Kč pokuta.
Kdo by se ptal proč, pak odpověď je nasnadě: Náš dokument by mohl snadno někdo zneužít.
O dalších tipech se můžete dočíst v článku Motoristický speciál pro správné třídiče nebo v článku Kam s odpadem na dovolené pod stanem nebo v karavanu a třešničkou na dortu jsou vodáci, kteří najdou Rady a tipy, jak třídit odpad na vodě!.
A mě už jen zbývá popřát nám všem šťastnou cestu a slunečné léto plné dobrodružství. A třídění odpadu. Protože má smysl!