Šifra mistra třídiče: kam s lahvičkou od opalovacího mléka či alobalem?
Další díl „Šifry mistra třídiče“ tentokrát poradí, kam vytřídit plastový obal od opalovacího mléka, alobal od svačiny, skleničku od přesnídávky, krabici od papírových kapesníčků a prázdný obal od krabicového vína.
Tyto „hieroglyfy“ nejsou nic jiného, než jednoduché pomůcky, díky kterým můžeme vždycky na první dobrou poznat, kam který obalový odpad vytřídit.
A „Šifra mistra třídiče“ je tu od toho, aby osvětlila postupně nejrůznější recyklační symboly na obalech a poradila s třídicími chytáky.
Kam vyhodit obal od opalovacího krému?
Opalovací mléka a krémy jsou dnes k dostání v celé plejádě obalů. Od plastových tub přes lahvičky po kovové kalíšky.
A nejtypičtějším obalem pro opalováky je právě plastová lahvička se střičkou.
Z čeho tyto lahve jsou a kam je tedy po vypoužívání krému vyhodit?
Na obalu najdeme třídicí trojúhelník s číslem 1 a zkratku PET. Jde tedy o jeden z nejrozšířenějších plastových obalových materiálů – PET aka polyethylentereftalát. A to nám stačí, abychom věděli, že tento obal, samosebou že dokonale prázdný, patří do žlutého kontejneru na plasty. Pumpičku můžeme ponechat, pakliže je vyrobena z plastu a je stejně jako obal čistá; pokud má kovové či silikonové části, je třeba ji vyjmout a vyhodit do směsi.
Opalovák, který má na lahvičce symbol PET 1, patří prázdný do plastů. (Zdroj: Samosebou.cz)
Kam patří sklenice od přesnídávky?
Ovocná přesnídávka je skvělou letní svačinkou pro děti i dospělé. Ale co pak s jejím prázdným obalem?
Na etiketě téhle dobroty rozhodně nechybí recyklační symbol – číslo 70, zkratka GL (podle anglického slova „glass“ označujícího sklo) a recyklační trojúhelník se šipkami.
Pro zajímavost: pokud jsou recyklační šipky plné, znamená to, že je obal určen k recyklaci. Obrysové šipky nám říkají, že se jedná o obal určený k recyklaci, který je navíc již vyroben s podílem recyklovaného materiálu.
Značení GL 70 nám tedy říká, že jde o čiré sklo, které třídíme nejlépe do bílého, příp. do zeleného kontejneru. Na třídicí lince si se správným dotříděním skleněných střepů poradí i díky moderním technologiím.
Skleničku není třeba před vytříděním vymývat, stačí obsah pořádně vyškrábat lžičkou. Nevadí ani etikety a víčka! (Zdroj: Samosebou.cz)
Kromě materiálových značek mají obaly často ještě další symbol, kterým je známý panáček vyhazující odpad do koše. Tento symbol není na obalech povinný a říká, že daný obal patří vyhodit do příslušné nádoby.
Krabice od papírových kapesníků – kam s ní, když je prázdná?
Kartonový box s kapesníky se stal nedílnou součástí našich domovů, kanceláří nebo veřejných toalet. Jak by také ne, když jde o velmi praktického pomocníka!
Co s ním, když si vytáhneme i poslední kapesník a krabice zeje prázdnotou?
Když mrkneme na recyklační symboly, uvidíme trojúhelník bez číselného značení, je tu jen zkratka „PAP“. Ta nám říká, že se jedná o PAPÍR, a díky tomu tak hned víme, že box je z papíru a patří vytřídit do modrého kontejneru na papírový odpad.
A před vytříděním nesmíme zapomenout, že bychom ji měli zmáčknout, aby nezabírala v kontejneru zbytečně moc místa.
Krabička s kapesníky je velmi praktická. A dobře se třídí – kam jinam než do modrého kontejneru na papír. (Zdroj: Samosebou.cz)
Když je obal alobal
Alobalová fólie, známá také jako staniol, je praktickým obalovým materiálem, který používáme převážně v kuchyni.
Nejčastěji do ní balíme svačiny, někdo ji používá na přikrytí jídla, aby zůstalo čerstvé a neokoralo.
Je to multifunkční materiál, který má navíc tu výhodu, že ho lze pohodlně vytřídit do šedého kontejneru na kovy.
A jak si ověřit, že je to hliník? Recyklační symbol 41 ALU přímo na něm nenajdete, bude na krabičce, ve které se alobal nejčastěji prodává.
Z hlediska třídění je nejlepší jej třídit v kuličce o velikosti alespoň 5 cm nebo více kousků v nápojové plechovce.
Na alobalu recyklační symbol není, ale samosebou, že také jeden má! Jaký? 41 ALU. (Zdroj: Samosebou.cz)
Na třídění obalů lze využít také přibývajících kontejnerů na multikomoditní sběr odpadu.
Podle samolepek na nich poznáme, jaké komodity do nich můžeme třídit – nejčastěji jde o společný sběr plastu, kovů a nápojových kartonů.
Na vaření i na přípitek – kam třídíme krabicové víno?
Krabicová vína u nás nemají tu nejlepší pověst. Ovšem minimálně na vaření jde o uspokojivou variantu, která má dobrý poměr cena – výkon. A co s prázdným obalem?
Jde o nápojový karton, který označuje recyklační symbol C/PAP.
Tato zkratka znamená, že je obal kombinovaný, tedy složený ze dvou (či více) materiálů a jedním z nich je papír. Právě papír je hlavní surovinou, která se v rámci recyklačního procesu nápojáčů využívá, jde totiž o velmi kvalitní papírová vlákna. A kamže tedy tento obal třídíme? Do kontejnerů na nápojové kartony.
Krabicové víno se prodává v nápojových kartonech – ty třídíme do oranžově značených kontejnerů a předtím je vždy sešlápneme, plastová víčka můžeme nechat! (Zdroj: Samosebou.cz)
Snad je díky tomuto dílu seriálu Šifra mistra třídiče zase o trošku jasněji. Další rady poskytne abecední online průvodce správným tříděním odpadu Kam patří. Každý správně vytříděný obal se totiž počítá – má to smysl!