Třídění odpadu začíná doma: stylové odpadkové koše a boxy
Třídit odpad se dá nejrůznějšími způsoby. Někdo nosí vše, co lze třídit, k barevným kontejnerům v jedné tašce, někdo si nejrůznější obaly „předtřídí“ už doma. V článku na Samosebou.cz se dozvíte o různých možnostech třídění odpadu doma a rady a tipy, jak na to.
Pro všechny, kdo by rádi trochu té inspirace „na doma“, tu jsou tipy na nějaké ty stylové odpadkové koše na tříděný odpad do menších i větších bytů, boxy na třídění odpadu i na domácí kompostování bioodpadu, ať už máte domeček, nebo třeba prostornou terasu.
Umístění košů záleží na dispozici bytu, vždy bychom ale měli myslet prakticky a mít je po ruce tam, kde se to nejvíce hodí.
Nejčastějším místem vhodným pro umístění odpaďáku tak bývá kuchyň, ale „třídicí stanici“ můžeme mít také v předsíni nebo v komoře.
Stylové odkládání odpadu: boho chic
Pro milovníky designu a estetiky máme tip, který bude v interiéru působit příjemně a rustikálně. Koše nemusí totiž za každou cenu mít podobu plastových nebo kovových boxů. Lze si pořídit i takové, které využívají přírodní materiály, jako je ratan, bambus apod.
Tzv. boho styl je navíc v kurzu a není třeba se bát, že by pěkné bydlení narušily nevzhledné kusy nábytku.
Kdo tvrdí, že si koše nemůžeme vytvořit i z boxíků, které nejsou primárně určeny k třídění odpadu? Fantazii a stylu se meze nekladou.
Takovéto krabičky a úložné košíky jsou ideální na skleněný odpad, nápojové kartony, plasty i plechovky. Samosebou, že vždy je dobré odpad odkládat dokonale čistý.
Bílá v interiéru je trendy, čistý design hezky oživí a nenaruší boxy z přírodnin. (Zdroj: Instagram.com/acleanbee)
Pěkně mohou vypadat také bedýnky, které lze natřít různými barvami a popsat nebo třeba polepit informačními samolepkami o třídění odpadu.
Stylovým místem na odpad mohou být také obyčejné bedýnky. Někdy stačí si jen pohrát s barvami a je to! (Zdroj: Pinterest.com/diyncrafts.com)
Velmi praktickým pomocníkem jsou také barevné třídicí tašky. Ty lze pohodlně umístit do interiéru nebo schovat například do kumbálu či do úložného prostoru pod dřez. Skvělé je, že s nimi můžeme chodit rovnou k barevným kontejnerům, lze je umývat a jsou ideální pro opakované použití!
Třídicí tašky jsou praktickými pomocníky pro snadné domácí třídění. (Zdroj: Samosebou.cz)
Prostorná klasika pro třídění odpadu do domu i bytu
Prostorný koš s přepážkou, která ho rozděluje minimálně na dva úložné prostory na odpad, je klasika.
Frčí také nejrůznější variabilní sety, které lze seskládat podle velikosti našeho bytu či domu nebo podle toho, kolik komodit chceme separovat.
Pokud nám byt nedovoluje koš s velkým objemem, je třeba myslet na nějaké ty triky, jak si s tím poradit.
K těm základním patří: skládání kelímků od jogurtu do sebe, abychom ušetřili místo v koši, nebo trhání papírového odpadu na menší kousky, rozložení krabic a boxů.
Koš, který kromě směsného odpadu pojme i komodity, jež lze třídit, je už takovou stálicí. Existuje v mnoha velikostech a provedeních. (Zdroj: Pintereset.com/Bolius)
Variabilní systémy řešení odpadu v domácnosti
Nejrůznější nábytkové a designové firmy se předhánějí v tom, kdo vymyslí chytřejší, uživatelsky příjemnější a pokud možno také levný koš na tříděný odpad.
Koše na třídění mohou mít i praktické vyklápěcí šuplíčky, kam pohodlně vytřídíme petky. Samosebou, že ideálně sešlápnuté, abychom šetřili místo a nemuseli plasty vynášet tak často. (Zdroj: Instagram.com/quickmart)
Podobné koše si lze sestavit na míru dle svých potřeb, a to jak s ohledem na velikost bytu, tak s ohledem na to, co vše bychom rádi třídili už doma.
TIP od Samosebou.cz: vyrobit si můžeme krásný odpadkový koš se zahrádkou ze starého nábytku – upcyklaci se meze nekladou!
Stačí trocha fantazie – stará skříňka a prázdné obaly od potravin, barvy a bylinky a můžeme si doma vyrobit krásné a praktické zákoutí! (Zdroj: Samosebou.cz)
Kompost doma? Jasně! V bytě i na zahradě!
Pro všechny, kdo mají dost místa a chtějí maximálně efektivně využívat vyprodukovaný odpad, existuje možnost vytvořit si doma pěkné zákoutí, které bude obsahovat všechno, co správný třídič potřebuje: koš na směsný komunální odpad, boxíky na třídění a také domácí kompostér.
Ideální do bytu je například vermikompostér se žížalami, který si lze pořídit už hotový, ale pokud má někdo chuť, zde je návod, jak si vyrobit doma vermikompostér!
Dalším způsobem, kterým lze doma znovu využívat rostlinný odpad a měnit ho v praktický kompost, jsou tzv. bokashi kompostéry, které fungují na principu fermentace: do organického odpadu se přisypávají bakterie Bokashi (jsou suché a obyčejně jsou součástí balíčku s kompostérem). Fermentace zde probíhá bez přístupu vzduchu.
Praktický odkladač odřezků zeleniny a ovoce? Pro menší „singles“ domácnosti se hodí i zavařovačka. Z ní můžeme nahromaděný organický odpad jednou za čas vysypat do hnědého kontejneru na bioodpad. (Zdroj: Pinterest.com/arbico-organics.blogspot)
Kdo má například balkon či dům se zahradou a nemá o místo nouzi, může si vytvořit opravdu prostorné třídicí zákoutí!
I takto může vypadat třídicí koutek – v hlavní roli je organický odpad. Stačí si udělat místo na zahradě či na balkoně! (Zdroj: Pinterest.com/bluum.co.uk)
Moderní minimalistická stylovka
Pro všechny, kdo holdují minimalismu, jsou tu další možnosti, jak pohodlně třídit odpad. Klasické řešení bývá velký šuplík pod umyvadlem v kuchyni, kam se pohodlně schovají všechny boxy, tašky a koše na třídění, ale pokud narazíme na opravdovou stylovku, není třeba ji schovávat, jako v případě tohoto chytrého koše ve dvou verzích.
Minimalismus, který pomáhá třídit. Stylový koš, kam můžeme třídit, nemusíme schovávat pod dřez! (Zdroj: Instagram.com/van.esch.coatracks)
Možností toho, jak třídit doma odpad, je mnoho. Důležité je to dělat! Proč? Protože třídění má smysl a vede k úsporám!