E-cigarety a vapování – třídění a dopad na životní prostředí
Mnoho kuřáků, především mladší ročníky, si během posledních let oblíbilo tzv. vapování. Přechod z klasických cigaret přes ohřívaný tabák na elektronické cigarety s tzv. liquidem ovšem přinesl i nemalou zátěž pro životní prostředí. Tu představují především jednorázová zařízení, se kterými se roztrhl pytel. A bohužel si mnoho lidí po zkonzumování obsahu s ekologickou likvidací hlavu neláme.
Před několika lety se na trhu objevily jako alternativa ke klasickým cigaretám výrobky se zahřívaným tabákem.
Netrvalo dlouho a do módy dorazilo a masivně se rozšířilo tzv. vapování – tedy vdechování ohřáté páry, která ve většině případů obsahuje nikotinovou sůl (existují také „vapíky“ bez nikotinu).
E-cigareta, zahřívaný tabák a nikotinový sáček. Jaký je mezi nimi rozdíl?
“Vaping” znamená ohřev a inhalaci e-liquidu, tedy tekutiny obsahující nikotin, glycerin a další příchutě (existují i liquidy bez nikotinu). Tekutina se následně zahřívá zařízením, kterému se říká e-cigareta, neboli vaporizér (vapík apod.). Díky ohřevu vzniká aerosol – pára, kterou uživatel inhaluje.
Naproti tomu u “zahřívaného tabáku” jde o klasický tabák, který je uložen v náplni (někdy se jí říká „heet“) a ve speciálním zařízení se nahřívá na určitou teplotu, díky čemuž se uvolňuje nikotin a aroma (nejde ovšem o pálení tabáku, jak je tomu u klasických cigaret).
Další alternativou kouření jsou tzv. nikotinové sáčky (polštářky), které jsou populární zejména na severu Evropy (Dánsko, Švédsko). Ty obsahují nikotin, vodu, celulózu, aroma a další látky, které se do těla dostávají skrze sliznici v ústech – sáčky se totiž vkládají pod jazyk či dolní ret.
Ponechme stranou vliv na zdraví, dopady jsou předmětem zkoumání, ale podívejme se na tento trend z hlediska dopadů na životní prostředí. I z elektronických cigaret totiž vzniká odpad, se kterým je potřeba se vypořádat.
Kromě přístrojů na vapování, které se dobíjejí a doplňují pomocí náplní, zaplavily svět jednorázové vapovací e-cigarety.
Co obsahuje jednorázová e-cigareta? Plasty, baterii s 0,15 g lithia, nikotinové soli a stopy těžkých kovů.
Barevné a nejčastěji plastové tyčinky s lithiovou baterií představují podle odborníků extrémní zátěž pro životní prostředí, a to mimo jiné proto, že jen opravdu malá část konzumentů na celém světě odpad z elektronických cigaret správně likviduje.
E-cigareta do komunálu nepatří!
Průzkum, který provedla společnost Ecobat, ukazuje, že více než polovina těch, kdo jednorázové e-cigarety kouří, vyhazuje přístroj do směsného komunálního odpadu.
Tento zlozvyk se mírně mění v závislosti na věku respondentů: Čím je kuřák mladší, tím spíše má tendenci zahodit „vapík“ právě do směsi.
Vapování je populární právě převážně u nejmladších z generace Z (18–26 let), právě tato věková skupina má ovšem paradoxně menší povědomí o tom, že je v přístroji nabitá lithiová baterie!
Elektronické cigarety: třídění a dopady na životní prostředí
Kam tedy tyto barevné tyčinky vyhodit a je možná recyklace elektronických cigaret?
Nejprve jak je to s jejich tříděním – správných možností, jak s nimi naložit, je více.
Prázdné elektronické cigarety můžeme vytřídit do kontejnerů na elektroodpad.
Vytřídit je můžeme také do obchodu výrobce nebo do trafiky či obchodu, kde mají specializovaný sběrný box na zpětný odběr těchto přístrojů.
A pozor – nikdy bychom neměli před vyhozením tyto přístroje amatérsky rozebírat!
Podle studie realizované ve Velké Británii neziskovou organizací Material Focus se jen za loňský rok vyhodilo na 1 milion jednorázových e-cigaret každý týden!
Cílení na děti a záplava (nejen) plastu
Mnoho politiků napříč Evropou upozorňuje, že považují za nemorální nové cílení tabákových firem na děti.
Elektronické cigarety nejsou samosebou určené jim, nicméně oku lahodící pestrobarevné tyčinky a příchutě, které připomínají oblíbené cukrovinky, rozhodně dospívající nenechávají bez povšimnutí.
To je navíc notně podpořeno rozšířením e-cigaret a všemožných „vapíků“ mezi influencery působícími převážně na TikToku.
„Stala se z toho epidemie,“ komentoval tento trend mezi mladistvými Loïc Josseran, šéf francouzského sdružení Aliance proti tabáku.
Sdružení také přišlo s výzkumem, podle kterého 13 % mladých (13–16 let) někdy vyzkoušelo aspoň „jedno potáhnutí“ a většina z nich uvedla, že začala vapovat ve věku 11 nebo 12 let. Jde o problém, který řeší aktuálně vícero evropských států, včetně ČR..
Od 23. 10. 2023 začne na unijním trhu, včetně České republiky, platit zákaz zahřívaného tabáku s příchutěmi a aromaty – ovšem to se (aspoň prozatím) netýká zmíněných e-cigaret ani nikotinových sáčků, které jsou právě u mládeže velmi populární. Tyto výrobky nejsou určeny mladším 18 let, nicméně je velmi snadné tyto zákazy obejít…
To, ruku v ruce s tím, jaký vliv mají e-cigarety na životní prostředí, přispívá k omezením a zákazům těchto přístrojů napříč Evropou. Restrikce prodeje jednorázových e-cigaret chystá aktuálně Velká Británie a platí už v Německu, Belgii a Irsku. A nově je chystá právě zmíněná Francie, kde by měl zákaz o jejich prodeji vstoupit podle BBC v platnost ke konci roku.
Tým mladých ukrajinských IT specialistů přišel na způsob, jak z použitých jednorázových e-cigaret vyrobit powerbanky. Těch byl od začátku války na Ukrajině bytostný nedostatek v souvislosti s častými výpadky proudu.
Díky zkušenostem z IT a zálibě v elektronice tak vymyslela parta, která si říká UA Power Kit, způsob, jak tento odpad upcyklovat a přeměnit na něco užitečného.
Ale pozor, jde o odborníky, a jak bylo zmíněno, laik by rozhodně neměl s e-cigaretou tímto způsobem manipulovat!
Jak a kam třídit elektronické cigarety?
Výrobci e-cigaret se snaží v návaznosti na sílící hlasy, které na dopad těchto přístrojů na životní prostředí upozorňují, přijít s ekologičtějšími alternativami a řešeními, jak negativní dopady zmírnit.
Některé vapíky lze vytřídit po částech (papírový „rukávek“ a plastový náustek pak přijdou do příslušných kontejnerů, část s baterií do elektroodpadu) nebo se na trhu vyskytují dobíjecí vapíky na náplně (i náplně je třeba po spotřebování vytřídit do elektroodpadu).
Jako nejšetrnější se pak jeví vaporizéry, které se doplňují přímo „liquidem“.
Každý takový přístroj, jednorázový i ten, který lze doplňovat, navíc kupujeme v obalu – kromě samotného přístroje je tedy třeba vytřídit také papírový sáček či krabičku i příbalové letáky (do modrého kontejneru) a plastové komponenty (špunty a nejrůznější víčka patří do žlutého kontejneru na plasty).
Některé sáčky jsou vyrobeny z tzv. kompozitních materiálů, a patří tedy do směsi – pro správné třídění je důležité sledovat tzv. recyklační značky, které napovědí, jak správně třídit odpad.
Výrobci mají povinnost na obalech uvádět, kam a jak tyto přístroje a jejich komponenty vyhodit.
Barevné obaly náplní pro e-cigarety působí zejména na mládež jako magnet. (Zdroj: Instagram.com/elfbar_prague)
Ovšem nejlepším řešením pro eliminaci negativních dopadů na naše zdraví a také dopadů na životní prostředí je e-cigarety nekonzumovat.