Plastic Guys: rozhovor o kráse použitého plastu
Projekt „Plastic Guys“ začal vznikat před více než třemi roky v Brně, kdy si studenti architektury všimli obrovského množství použitého plastu a rozhodli se hledat cestu, jak jej efektivně využít. Cesta Plastic Guys nebyla lehká a zdaleka není u konce. Zjistěte víc o studentském projektu zabývajícím se ekologickým využitím plastu, který se mění v krásné designové produkty, v rozhovoru na Samosebou.cz!
Svým projektem přispívají k efektivnímu využití použitého plastu. Projekt Plastic Guys tvoří Štěpán Macek, Ondřej Venclík a Marco Aulisa, který nám ho v rozhovoru představil.
Povězte nám něco o vašem projektu. Co nebo kdo je Plastic Guys a co je vaším cílem?
Plastic Guys je startup z Brna. Jsme architekti a naším cílem je vyrábět desky z recyklovaného plastu, dodávat je dalším architektům nebo designérům nebo nábytkářským firmám, které pak materiál použijí ve svých projektech.
Zároveň s tím souvisí osvěta o problematice plastů, to společnost potřebuje znát.
Je potřeba, aby lidé viděli, jak to funguje a co je důležité v rámci recyklace.
Není totiž recyklace jako recyklace.
Zajímaly vás tyto environmentální otázky – téma recyklace a trvalé udržitelnosti – ještě předtím, než jste startup založili?
Během studia jsme byli součástí školního projektu, kdy jsme vymysleli útulnu se svrchním pláštěm z recyklovaného plastu.
Už tehdy jsme se dlouho zamýšleli nad tím, jak funguje odpadové hospodářství s plastem, a přišlo nám nedostačující. To nás trápilo. Tu myšlenku jsme měli už dříve, ale nejzásadnější kroky jsme udělali až na vysoké škole.
Začali jste tedy na vysoké škole a to vedlo k Plastic guys. Co pro vás bylo během zakládání projektu největší výzvou?
To, že nemůžeme používat jakékoliv plasty. Jsme limitovaní tím, s jakým použitým plastem pracujeme. Každá deska navíc musí být z jednoho druhu plastu (více v Encyklopedii plastů v dílu Plasty a plastové obaly a jejich využití).
První těžký úkol byl vyrobit jednu rovnou a hladkou desku, to trvalo víc než rok, možná rok a půl. To byla asi největší výzva na začátku.
V plastech vidíme největší výzvu a největší problém. Ať už u nás, nebo celosvětově. Musí se to ale řešit, abychom se posunuli dál. Aby svět nebyl zaneřáděný materiálem, který neumíme zpracovat nebo se o něj nechceme starat.
A s kterými druhy plastů pracujete?
Nejčastěji používáme polypropylen, polystyren, HDPE a PET. Zásadně nemícháme navzájem tyto skupiny plastů. To by poté nebyly recyklovatelné. Skupinu následně vybíráme podle potřeb zákazníka. Desky z různých druhů plastů se chovají jinak, jsou různě pružné a křehké.
Popíšete nám pro představu proces výroby takové desky?
Nejdříve odebereme z recyklačních středisek nebo z průmyslových podniků použitý plast s dostatečnou kvalitou, abychom s ním mohli pracovat. V zásadě si vybíráme rozdrcený plast. Je totiž zbytečné, aby k nám putovaly velké kusy, doprava by přestala být efektivní.
Drť za tepla lisujeme. Na to máme speciální lis, který je pro všechny druhy plastů stejný. Tak vzniká hotová deska, se kterou se dá dále pracovat. Lze ji opracovávat stejně dobře jako dřevo, takže není problém do desky vrtat, něco z ní vyřezávat apod.
Vaše hotové desky jsme viděli na Designbloku. Ve skutečnosti vypadají ještě lépe než na obrázcích. Je krásně vidět poutavá struktura materiálu.
To rádi slyšíme. Ta poloprůsvitná struktura je opravdu neskutečná, protože tam je právě vidět 3D efekt té desky.
Plastové desky vyrobené Plastic Guys jsou na pohled opravdu zajímavé. (Zdroj: Plastic Guys)
Jsou opravdu povedené. Mají nějaká technická omezení? Jsou vhodné do exteriéru nebo jako kuchyňská linka?
Některé drtě, které máme skladem, jsou UV stabilní, takže můžou i do exteriéru.
Co se týče kuchyňských linek – samozřejmě pracujeme na patřičných certifikacích. Do budoucna bychom chtěli zařadit mezi naše produkty desky, ze kterých půjdou vyrobit kuchyňské linky. Na to jsou desky dostatečně odolné. Není na tom ovšem žádný ochranný lak. Aplikací by se však snížila recyklovatelnost desky, s tím se musí počítat.
Proč jste se zaměřili zrovna na plasty? Plánujete se zabývat zpracováním i jiných materiálů?
Spíše ne. V plastech vidíme největší výzvu a největší problém. Ať už u nás, nebo celosvětově. Musí se to zkrátka řešit, abychom se posunuli dál. Abychom tu neměli zbytečné znečištění použitým plastem, který lze navíc efektně a efektivně využít v podobě druhotné suroviny.
I tak existuje spousta plastů, které zpracovat nelze. Nejlepší by bylo třídit všechny plasty do žlutého kontejneru, aby se přišlo na způsob recyklace u všech druhů.
Aktuálně vedete projekt na Hithit, jehož cílem je zpracovat 100 000 kg plastu. Můžete nám ho představit?
Cílem projektu je přiblížit, jakým způsobem recyklujeme plast, jak se ho snažíme zachránit, a ukázat, co všechno jde z recyklovaného plastu vyrobit.
V případě, že se nám podaří vybrat cílovou částku, chceme finance použít na modernizaci naší výroby tak, abychom zvládli zpracovat ještě více plastů a zrychlit výrobu, jelikož jsme zatím limitovaní jak formátem, tak počtem desek – kolik jsme schopni vyrobit za den. Modernizace vše zefektivní.
Přispět může kdokoli. A každý si vybere svou odměnu. Například držák na čtení nebo i větší kousky. Navíc je možné zvolit si světlou nebo tmavou variantu plastu.
Pokud tedy někdo hledá vánoční dárek a chce pořídit něco smysluplného a udržitelného, může se podívat na tuto kampaň a třeba najde, co hledá.
Primárním cílem je pořád užitečně zpracovat co nejvíce plastu.
A jaký je váš dlouhodobý vysněný cíl?
Naším cílem je stát se největším výrobcem plastových desek ve střední Evropě.
A plánujeme zůstat ve střední Evropě i proto, abychom si zachovali udržitelnost dopravy. Podle nás nemá cenu posílat desku přes půlku světa.
Budeme vám určitě držet palce. Jak na vaši práci reagují lidé, například na už zmíněné výstavě v rámci Designbloku?
Na Designbloku byli někteří překvapeni, že jsou naše výrobky z recyklovaného a recyklovatelného plastu.
Na projektu pracujeme už přes tři roky a za tu dobu jsme si všimli, že problematiku plastů lidé vnímají čím dál více.
Dříve to tedy bylo těžší, protože nikdo moc nechápal, proč se do toho vlastně pouštíme.
Obecně se ale už o tématu více mluví, takže podpora je momentálně větší.
Zároveň, jakmile se někdo o naši práci zajímá, snažíme se vysvětlit vše tak, jak to je. Nic neskrýváme.
Plastic Guys vyrábí i designový nábytek ze 100 % recyklovaných plastů. (Zdroj: Plastic Guys)
Kdyby se někomu vaše práce tak zalíbila, že by si chtěl něco pořídit, co pro to musí udělat?
Může nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem. Rádi se pustíme do výroby i nějaké specifické věci, z toho může vzniknout pěkný projekt. Pokud to dokážeme z desek vyrobit, nebráníme se tomu. Postupem času bychom chtěli, aby byly hotové produkty dostupné u nás na webu i po ukončení projektu na Hithit. Primárním cílem je pořád užitečně zpracovat co nejvíce plastu. Ale i menší zakázky nejsou problém.
Na který projekt nebo produkt jste zatím nejvíce hrdí?
To je těžké. Jsme zvědaví na jeden projekt, který se právě dokončuje. Jedná se o vybavení velké kanceláře pro jednu renomovanou redakci. To je prozatím naše největší zakázka. Výsledek se určitě brzy objeví na našich sociálních sítích.
Ale těšíme se z každé dobré spolupráce.
A teď je na řadě rychlý kvíz!
Podzim, nebo jaro?
Jaro.
Design, nebo praktičnost?
Obojí.
Kočky, nebo psi?
Rozhodně psi.
Kávu, nebo čaj?
Kávu. Jsem napůl Ital, takže volba je jasná.
Hory, nebo moře?
Moře.
Otestujeme si ještě vaše znalosti o třídění.
Kam patří materiál z ABS plastů?
To je dobrá otázka. Já bych ho dával do žlutého kontejneru, aby se ho lidi naučili třídit, i když je to na recyklaci velmi náročný plast.
Ano, správně! Jakou recyklační značku mají obaly s PET?
S číslem 1.
Správně! Kam s prázdným platem od vajec?
Mám pocit, že do směsného odpadu, jelikož už se nedá zpracovat.
Naštěstí je možné třídit plata od vajec i ruličky od toaletního papíru do modrého kontejneru. Zpracovatelé si s nimi dokážou poradit.
Jakou barvu má kontejner na kovy?
Hnědou? Já chodím spíše do sběrného dvora.
Kontejner na kovy má šedou barvu nebo je označen šedou samolepkou. Hnědý kontejner je na bioodpad.
A poslední otázka – kam byste vyhodili sáček od koření?
Asi záleží jaký… Do plastu?
Většinou se jedná o kombinovaný obalový materiál a takový obal patří do směsi. Jediné kombinované obaly, které třídíme, jsou nápojové kartony. Ovšem vždy je dobré sledovat na obalech recyklační značky.
Děkujeme za zajímavý rozhovor a držíme palce s kampaní i do budoucna!