Speciál s recepty na vánoční sladké mlsání a udržitelnost
Svátky hojnosti opět klepou na dveře. Ať se jedná o setkání s rodinou či přáteli, nadílku vánočních dárků, nebo kil, které si navíc přibalíme právě proto, že oslavy Vánoc a nového roku jsou, po období půstu, neodmyslitelně spojeny se spoustou dobrot. Mezi tradiční sladké dobroty patří třeba vánoční perníčky, nadýchaná vánočka nebo lahodný vaječný koňak. Vyzkoušejte sváteční mlsání podle receptů od Jakvkuchyni.cz, chybět nebudou ani tipy na gurmánské vaření beze zbytku a na třídění obalových odpadů, které v kuchyni při přípravě těchto dobrot vyprodukujeme. Nenechte si ujít speciál o vánočním sladkém mlsání a udržitelnosti nejen v kuchyni na Samosebou.cz!
V minulosti lidé jedli v předvánočním čase střídmě, a tak se adventu někdy říkalo „postní období“. Chudší jídelníček mělo mnoho lidí spojeno s duchovní očistou a s přípravou právě na časy sváteční hojnosti. Bylo to ale také o šetrnosti před Vánoci, protože tehdy lidé byli limitováni sezónní dostupností a množstvím potravin.
Konzumovaly se především luštěniny, brambory, obiloviny či košťálová zelenina. Často se připravovaly husté polévky a kaše (např. hrachu, čočky), v jídelníčku se také hojně vyskytovaly jáhly či kroupy.
Zelenina se uchovávala kvašením (např. kvašené zelí, okurky), lidé dbali na kvalitní uskladnění zeleniny a ovoce, často se tyto potraviny i sušily.
Speciál s recepty na vánoční sladké mlsání
Vánoční tabule se často prohýbají pod množstvím jídla a z pestrosti cukroví přechází zrak. Člověk ani neví, co dřív ochutnat. Inspirace na vánoční cukroví není nikdy dost, co si budeme povídat!
Sváteční sladké občerstvení se mnohdy připravuje s předstihem i několika týdnů, oblibě se těší vánoční klasiky jako perníčky či vosí hnízda, ale také nepečené cukroví. A zapomínat bychom neměli ani na pitný režim – skvěle se hodí domácí vaječňák, nebo recept na svařák s ovocem.
Před přípravou bychom si měli zjistit, kdy je vhodné začít péct vánoční cukroví, aby bylo na křehké a čerstvé.
Vyzkoušejte tyto recepty na tradiční a oblíbené vánoční cukroví:
- vanilkové rohlíčky podle Ivety Fabešové, nebo méně tradiční vanilkové rohlíčky s pistáciemi a kardamomem;
- vosí hnízda: nepečené cukroví plněné krémem;
- medové vánoční perníčky;
- linecké cukroví;
- ořechové sirky máčené v čokoládě.
V oblibě je čím dál víc také nepečené cukroví, které je rychlé a může být i zdravější díky sušenému ovoci či ořechům. Vynikající jsou:
- marokánky;
- raw cukroví z mandlí, ořechů, ovesných vloček a sušeného ovoce;
- kokosové kuličky podle Ivety Fabešové.
Inspirovat se můžeme i v zahraničí, zkuste třeba italské biscotti, nebo dánské sušenky Speculaas.
Mezi netradiční, ale chuťově geniální cukroví, patří máslové sušenky se slaným karamelem, žebrácké batůžky či nepečené ledové kaštany.
A mnoho z nás si nedovede Vánoce představit bez vánočky, na snídani je výborný i štědrák ze Slovenska, který vydrží vláčný i díky velkému náplně i několik dní!
Štědrák se tomuto tradičnímu slovenskému vánočnímu koláči říká asi i proto, že je štědře plněný lahodnými náplněmi, i proto vydrží dlouho vláčný. (Zdroj: Jakvkuchyni.cz)
Co si budeme povídat, mlsat se dá i prostřednictvím pitného režimu. A že právě vánoční svátky k tomu přímo vybízí, zkuste si připravit jemný domácí vaječný likér! Ten může posloužit i jako skvělý a originální DIY vánoční dárek!
Pozor na zbytečný odpad, který v kuchyni vzniká
V kuchyni produkujeme chtě nechtě nemalé množství odpadu, ať už se jedná o obalové odpady, bioodpad či zbytky jídel, často přitom zbytečně. Plýtvání jídlem je celosvětový problém, kterému je přitom možné v mnoha případech předcházet.
Plýtvání jídlem (tzv. food waste) se ročně dotkne asi 1/3 vyprodukovaných potravin, průměrně pak celosvětově připadá 74 kg potravinového odpadu na jednoho člena domácnosti za rok. Na světě přitom potřebovalo naléhavou potravinovou pomoc na 198 miliónů lidí. Podrobněji v článku Infografika: zajímavosti o biologicky rozložitelném odpadu v datech a číslech.
Způsobů, jak předcházet plýtvání potravinami, je celá řada, to je obsáhlé samostatné téma. Když už se přeci jen stane, že nám nějaké jídlo či potraviny zbydou, měli bychom přemýšlet nad tím, jak tyto zbytky využít co nejefektivněji.
Vařte beze zbytku – zkuste si ze zbytků vánočky upéct žemlovku s vanilkovým tvarohem, hruškami a příchutí rumu podle receptu ze seriálu Gurmánské vaření beze zbytku. (Zdroj: Jakvkuchyni.cz)
Při pečení lze také jako přírodní sladidlo využít přezrálé banány! Báječně chutnají v banánovém chlebu s ořechy a sušeným ovocem – tento recept může být zajímavou alternativou klasickým vánočním jídlům a zajisté překvapí, jak skvěle chutná k sýrům…
Uvařili jste na bramborový salát zbytečně moc brambor? Tak si z nich udělejte rychlý bramboro-pórkový krém na bílém víně!
Na závěr článku plného tipů na vánoční sladké mlsání a udržitelnější přístup k potravinám je důležité nezapomínat na zásadu, že „nejlepší odpad je takový, který nevznikne“. Tomu se ale v mnoha případech nedá vyhnout, důležité proto je odpad správně vytřídit (podrobněji v článku Jak správně třídit různé druhy odpadu?). A vězte, že předcházení vzniku odpadu a jeho správné třídění je ten nejkrásnější dárek, který můžeme přírodě dát!