Jarní úklid – kam s bioodpadem a kouzlo kompostování
Bioodpad je složka odpadu s mnoha možnostmi efektivního využití, která by ve směsném odpadu neměla v ideálním případě vůbec skončit. Na jaře si začínáme zvelebovat svoje zahrádky a chystáme se na pěstování okrasných i jiných rostlin. Tomu by měl ale předcházet jarní úklid zahrady, při kterém očistíme pozemek od listí, větviček a dalšího organického materiálu. Jak bychom měli nakládat s bioodpadem a jaké máme v České republice možnosti třídění a využití tohoto typu odpadu, se dozvíte v článku na Samosebou.cz!
Bioodpad nevzniká pouze na zahradě nebo v přírodě. Slupky a odkrojky od ovoce či zeleniny, kávová sedlina, uschlé části pokojových rostlin nebo třeba i vylouhované čajové lístky – to je běžný biologicky rozložitelný odpad, který vytváříme u sebe doma.
Co s ním můžeme udělat, abychom životu prospěšné látky v co největším množství vrátili přírodě, která nám je poskytla?
S jarem přichází jarní úklid
Jaro je začátkem sezóny, kdy trávíme čím dál více času na zahradě – dostáváme příležitost pěstovat domácí ovoce a zeleninu, budovat, kutit a užívat si příjemné chvíle v zahradě, ve které se nám bude pěkně lelkovat.
Aby nám byl pobyt venku příjemný, je jasné, že musíme zahrádce věnovat čas a na novou sezónu ji připravit.
Po sekání trávy, shrabování listí a shromažďování opadaných větviček vznikne mnoho biologického odpadu, který zahrádku vlastně ani nemusí opustit. Pokud známe užitečnost hnojiva vzniklého z domácího kompostu, jistě už na zahradě jeden máme…
Biologicky rozložitelný odpad ze zahrady je nejlepší zužitkovat kompostováním. Pokud by skončil ve směsném odpadu, pravděpodobně poputuje na skládku odpadu. Namísto toho, aby se mohl opět proměnit ve výživnou zeminu, skončí uložen bez možnosti dalšího efektivního využití a zbytečně tak zabírá místo přírodě a jejím obyvatelům.
Ze skládek odpadu se také uvolňuje například metan a jiné škodlivé plyny, které mají negativní vliv na klima a přispívají ke klimatické změně.
Kouzlo kompostování
Chceme si doma vybudovat vlastní kompost? Pak je ideální postavit jej v části zahrady, kam příliš nesvítí slunce, aby se zbytečně nevysušoval.
Nejlepší je místo, kde bude mít kompost přímý styk se zemí, aby se do něj dostaly žížaly a také aby mohla půda nasávat přebytečnou vlhkost.
Kompost si můžeme vyrobit vlastní – třeba z nepotřebných latí, kusů dřeva, je to ale také skvělá příležitost k upcyklaci! Co si vyrobit vlastní kompost – třeba z dřevěných palet?
Pro výrobu domácího kompostéru můžeme použít například zbytky dřeva či palety. Dá to trochu práce, ale výsledné hnojivo poslouží rostlinám báječně. (Zdroj: Pinterest.com)
Jak na domácí kompostování?
Na kompost je lepší ukládat odpad menších rozměrů, aby byl celý proces rychlejší – větvičky je lepší naštípat, stejně tak bychom měli zpracovat velké kusy ovoce a zeleniny (například slupky od melounu, dýní, skořápky od kokosu apod.).
Pro kvalitní kompost je důležité jej prohazovat a promíchávat, aby docházelo k jeho okysličení a veškeré důležité procesy se tak urychlily.
Výroba kvalitního domácího kompostu je výzvou na několik let – ten nejlepší může zrát klidně i tři roky. Výsledek ale stojí za to! (Zdroj: Pinterest.com/offgridhomesweethome)
Jaký zahradní odpad se hodí na kompostování?
- posekaná tráva
- listí a další zbytky rostlin (větvičky, kousky kůry, řízky)
- drny se zeminou
- zemina z květináčů
- piliny, seno a sláma
- jehličí nebo šišky
- popel z ohniště
Pokud nám při úpravě zahrady vznikne větší množství větví a odřezků (například při úpravě živého plotu), je možné vzniklý bioodpad odvézt do sběrného dvora, příp. do průmyslové kompostárny (pokud ji máme poblíž), někde jsou pro tento účel přistaveny velkorozměrné kontejnery na odpad.
Na domácí kompost můžeme třídit i skořápky od vajec – i ty je ale lepší nadrtit na prášek. Stejně tak tam můžeme vytřídit papírová plata od vajec, ruličky od toaletního papíru či kuchyňských utěrek.
Po několika měsících tlením kompostu vznikne humus – ideální hnojivo vytvořené půdními organismy plné živin. Humus je skvělý pro hnojení jakýchkoli rostlin, které se zrovna chystáme pěstovat.
Sypký kompost, který je ideální na hnojení, je připravený zhruba 1 rok po jeho založení. Ještě nerozložený (surový) kompost můžeme využít jako mulč ke stromům nebo keřům.
Nakládání s bioodpadem dříve a nyní
Úklid zahrady a kompostování vzniklého organického odpadu není nic složitého, navíc v dnešní době máme mnoho vylepšováků a praktických pomocníků – díky širšímu výběru potřeb je vše snadnější.
Co dělaly s bioodpadem naše babičky?
Ti, kdo měli svoji vlastní zahrádku, si poctivě veškerý organický odpad ze zahrádky kompostovali. Ve větších městech patřil takový odpad do směsného odpadu.
Dlouholetou tradici u nás má sběr papírového odpadu, který začal v 50. letech 20. století, později začal fungovat také systém výkupen odpadu (hlavně kovy a papír) a také systém zpětného odběru některých skleněných obalů.
Možnost třídění do barevných kontejnerů se v České republice začala plošně zavádět od počátku nového tisíciletí.
V roce 2015 začala v ČR platit prováděcí vyhláška k novele zákona o odpadech – ta obcím ukládá každoročně povinnost zajistit pro domácnosti možnosti pro odkládání bioodpadů (v měsících od 1. dubna do 31. října).
Přesto tvoří bioodpad v České republice dle dlouhodobých analýz stále cca 25 % objemu popelnic se směsným odpadem.
Podrobněji v infografice o třídění bioodpadu v ČR.
Aktuálně umožňuje svým občanům už 76 % obcí v ČR třídit bioodpad.
Jaké možnosti třídění bioodpadu máme v ČR?
Sběrné nádoby na bioodpad mohou mít hnědou barvu, není to ale pravidlo, proto je nejdůležitější řídit se samolepkami, kterými jsou nádoby na bioodpad označeny.
Kromě hnědých kontejnerů jsou na některých místech dostupné také komunitní kompostéry, jak již zaznělo, bioodpad je možné odložit také do sběrného dvora, průmyslových kompostáren či do přistavených velkoobjemových kontejnerů (řešení, které praktikují některé obce).
Co dávat do hnědých popelnic, má ovšem svá vlastní pravidla. Vše záleží na podmínkách a možnostech zpracování odpadu na daném místě.
Obecně platí, že do hnědých kontejnerů bychom neměli vyhazovat biodegradabilní sáčky, většinou totiž k opravdovému rozpadu potřebují speciální podmínky (např. teplotu 70 °C po delší dobu), které jsou zaručeny v průmyslových kompostárnách, kde je celý proces rozkladu bioodpadu řízený a pod dohledem.
Hnědé kontejnery začínají být ve městech i na méně populačně hustých místech čím dál častější. (Zdroj: Instagram.com/Mesto_perniku)
Obsah hnědých kontejnerů pak putuje do kompostárny (vzniklý kompost se používá na hnojení polí či městských parků) nebo do bioplynové stanice – zde se z bioodpadu tvoří bioplyn, který se využívá na výrobu tepla nebo energie, včetně digestátu, který slouží jako skvělé hnojivo!
Jaký biologicky rozložitelný odpad patří do hnědých kontejnerů a jaký tam nepatří, se dočtete v článku Třídění odpadu doma – kam s bioodpadem?.
Malý kompost si můžeme vytvořit i v městském bytě bez zahrady – vermikompostér je nádoba s kompostem a kalifornskými žížalami, které pomohou bioodpad přeměnit v užitečné hnojivo, dokonce produkují tzv. žížalí čaj; více v článku Vermikompostér – využití bioodpadu v bytě.
Třídit bioodpad se vyplatí
Hlavní výhodou kompostování je, že si můžeme bezplatně zrecyklovat námi vytvořený bioodpad v domácím prostředí – víme, co jsme do něj dali, a tak můžeme ovlivnit jeho strukturu, dobu rozkladu bioodpadu, výživovou hodnotu pro rostliny a tím pádem i účel použití a dobu zpracování.
Odklon cca čtvrtiny objemu popelnic znamená také to, že takový odpad neskončí na skládce nebo ve spalovně – jedná se vlastně o cirkulární řešení nakládání s odpadem, o koloběh minerálů a dalších prospěšných látek.
Snížení množství vyprodukovaného směsného komunálního odpadu (SKO) může vést k nemalým finančním úsporám – dle platné legislativy totiž bude dramaticky růst cena za tunu odpadu uloženého na skládky…
Další nemalý objem biologického odpadu vzniká v gastroprovozovnách (restaurace, jídelny), takový odpad se ale liší skladbou i zpracováním. Podrobněji v článku Gastroodpad: co to je a kde se bere?.
Třiďte odpad všeho druhu, díky tomu umožníte jeho efektivní využití a ulevíte přírodě!