Bavte se s projekty Třídíme v pohybu 2024!
Čím dál častěji se můžeme setkat s možnostmi třídění odpadu na místech, kde bychom to nečekali. O třídění mimo domov se zasazují různé projekty a iniciativy, kterým nejsou lhostejné negativní dopady konzumního životního stylu na životní prostředí. Díky tomu se třídění stává běžnou součástí různých sportovních a kulturních událostí. Více o těchto projektech a aktivitách v článku na Samosebou.cz.
Na celém světě je efektivní nakládání s odpadem čím dál aktuálnějším tématem. Nutno podotknout, že v České republice máme propracovaný systém třídění odpadů a samotné třídění je díky tomu pro nás dostupné na 99 % území ČR. Možná i díky tomu u nás třídí odpady tři čtvrtiny obyvatel a každý rok se nám takto podaří uchránit v přepočtu cca 30 km2 přírody! Třídění odpadů by ale nemělo být jen „domácí záležitostí“…
Třídíme v pohybu – osvětové projekty EKO-KOMu
Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM zajišťuje ve spolupráci s obcemi systém sběru a recyklace obalových odpadů – k tomu využívá například hustou sběrnou síť barevných kontejnerů na tříděný odpad, ale také třeba individuální sběrné nádoby u domů.
Třídění odpadu a osvětu v této oblasti ale podporuje i formou mnoha vlastních projektů pod hlavičkou Třídíme v pohybu.
Mezi ty nejzajímavější aktivity, kde je možné třídit odpady, dozvědět se fakta o třídění a recyklaci odpadů nebo si užít zábavně-edukační podpůrný program, patří například…
Čistou přírodou
Tento online průvodce se již několik let zaměřuje na mapování turistických a cyklistických výletnických tras na území České republiky.
Online průvodce Čistou přírodou přináší na každé trase informace o zajímavých místech, ale také o zastávkách, kde je možné vytřídit vyprodukovaný odpad.
Online průvodce Čistou přírodou mapuje výletnické trasy – nechybí zastávky na zajímavých místech a informace o třídicích pointech. Třídění odpadu je důležité vždy a všude – i na výletech! (Zdroj: Samosebou.cz)
Cílem projektu je také snaha o předcházení tzv. litteringu – volně pohozený odpad je obrovským celosvětovým problémem. Zejména v přírodě, kde není pravidelně zajištován úklid (na rozdíl od obcí a měst), se mohou pohozené odpady rozkládat různě dlouhou dobu, některé se ale nerozloží nikdy.
Z takového odpadu se mohou po celou dobu rozkladu uvolňovat škodlivé látky (více v infografice o době rozkladu odpadu), navíc odpadky v přírodě působí nevzhledně, mohou ale také představovat nebezpečí pro zvířata a další návštěvníky.
Na výletech je nejlepší řídit se třídicím desaterem a hlavní motto zní: „Co si do lesa přineseš, to si taky odneseš!“
Čisté festivaly a REC.stage
Prý jsme „národem muzikantů“ – možná právě proto se v České republice těší hudební festivaly značné oblibě. Ani tam bychom ale neměli zapomínat na třídění odpadu, protože i při hudebním veselí existuje celá řada možností, jak se chovat eko.
Udržitelnost a minimalizace uhlíkové stopy a negativních dopadů na životní prostředí jsou u nás pro mnoho organizátorů festivalů důležité, proto se rozhodli zapojit do projektu Čistý festival.
Cílem spolupráce je umožnit třídění odpadů stánkařům a stovkám tisíc návštěvníků. S úklidem v průběhu a po skončení festivalů pomáhají úklidové čety, vytříděný odpad do speciálních třídicích nádob je pak předán k recyklaci.
Jen v loňském roce bylo vytříděno na Čistých festivalech celkem cca 43 230 kg odpadu z plastů, skla, papíru a kovů.
Při návštěvě některého z čistých festivalů, se zastavte na stánku Čistého festivalu, kde se kromě odpovědí na dotazy o třídění můžete zapojit do různých aktivit a za splnění výzev získat krásné a originální dárky vyrobené s podílem z recyklátu. Čekat tam bude také příjemná relaxační zóna s lehátky.
Na třech festivalech bude probíhat speciální hudební program na REC.stage – na této hudební scéně zahrají vítězové letošní hudební soutěže. Dejte hlas svému favoritovi, třeba budete jedním z 80 výherců, kteří za svůj hlas získají po 2 vstupenkách na festivaly zdarma!
O čisté festivalové areály hudebních akcí v ČR se již několik let zasazuje ve spolupráci s organizátory projekt Čistý festival! Vytříděné odpady putují k recyklaci a díky tomu se k nám vracejí v nové podobě. Hlasuj na REC.stage a vyhraj vstupenky zdarma! (Zdroj: EKO-KOM, a.s.)
Tonda Obal
Nejstarší edukativní putovní projekt EKO-KOMu je Tonda Obal, který se léta aktivně podílí primárně na edukaci dětí v oblasti třídění a recyklace odpadu.
Tondu Obala mohou děti potkat v rámci předškolní a školní výuky, ale také na venkovních akcích, realizovaných ve spolupráci s obcemi, městy a dalšími subjekty (aktualizovaný přehled akcí putovního Tondy Obala na cestách pro rok 2024).
S dětmi můžete celý rok sbírat malé barevné kontejnerky – mít doma komplet sadu je snem mnoha ratolestí! Jak na to, zjistíte v článku Třiďte s dětmi odpad a získejte barevné popelničky!
Malé barevné popelničky mohou děti vyhrát v rámci různých projektů EKO-KOMu. (Zdroj: EKO-KOM)
Třídíme v pohybu – jaké projekty podporuje EKO-KOM
EKO-KOM realizuje své vlastní projekty, v mnoha případech je ale pouhým partnerem akcí a různými formami na nich téma osvěty otevírá.
Barvám neutečeš
V letošním roce se odehraje již 10. ročník projektu, do kterého se zapojí 5 velkých českých měst (České Budějovice, Olomouc, Praha, Ústí nad Labem, Pardubice). I letos jsou připraveny běžecké trasy v délce 5 km, na kterých se můžeme těšit na barevné exploze a také na bohatý doprovodný program.
Letošní novinkou jsou dětské trasy v délce 1,5 km a další překvapení budou organizátoři prozrazovat na sociálních sítích. Více o projektu na www.barvamneuteces.cz.
Urban Challenge
Ani běžci by neměli zapomínat na třídění odpadu! V tomto duchu smýšlejí také organizátoři série běžeckých závodů různé obtížnosti v různých prostředích (tratě pro děti, v městském či vojenském prostoru, noční závody), které se konají pod hlavičkou Urban Challenge.
Tyto specifické překážkové závody jsou určeny pro různé kategorie běžců, kteří musí během závodu překonat rafinované výzvy. Více o letošních závodech na www.urbanchallenge.cz.
Rozběháme Česko
Pod názvem neziskové organizace Rozběháme Česko se realizují různé projekty (například běžecké kurzy, sportovní a edukativní víkendy, běhání se psími miláčky, závody v lese pro rodiny či slovenská mutace Rozbeháme Slovensko).
Hlavní myšlenkou je podpora zdravějšího životního stylu a motivace k pravidelnému pohybu, kdy se kromě rozmanité nabídky sportovní zábavy vytvářejí i nové sociální vazby.
V rámci projektu je možné se připojit ke skupině v dané lokalitě přes ambasadora, je ale možné stát se ambasadorem a vytvořit novou skupinu. Více o projektu na https://www.rozbehamecesko.cz/.
I přes obtížnost a vyčerpání účastníků závodů organizátoři výše uvedených projektů nezapomínají na důležitost třídění odpadu a ve spolupráci s EKO-KOMem zajistili i v letošním roce možnost třídění odpadu v průběhu těchto akcí a také bohatý doprovodný program spojený s tímto tématem.
Třídění odpadu má smysl – třiďte, ať jste kdekoliv! Užitečným pomocníkem je kapesní online průvodce Kam třídit. Jak na to? Stačí kouknout na instruktážní video!
Kam třídit – online mapa na webu nebo mobilní aplikace – užitečný rádce ohledně toho, kde a kam třídit různé druhy odpadu. (Zdroj: EKO-KOM, a.s.)
Kromě mapy s třídicími místy a sběrnými dvory je tam také abecední průvodce tříděním Kam patří. Třiďte odpad, ať jste kdekoli, má to smysl!