Třídění odpadu je zábava – zapojte děti i v roce 2024
Nemusí být zrovna Den dětí, aby si naši nejmenší užili zábavu v podobě netradičních zážitků. A úplně nejlepší je, když se zabaví i dospělí a navíc se povede skloubit zábavu s edukací. I v letošním roce se odehrává spousta zajímavých projektů a aktivit zaměřených na edukaci v oblasti třídění odpadu, kam mohou vyrazit malí a velcí. Kromě spousty zábavy se dozvědí fakta a zajímavosti, zapojit se ale mohou i do soutěží o krásné ceny. Více v článku na Samosebou.cz!
Jak si zpestřit rodinný program nebo co podniknout, až se vydáme po krásách České republiky? Co tak spojit příjemné s užitečným a vydat se tam, kde strávíme s dětmi příjemně čas a navíc se přitom může poučit celá rodina o ohleduplnému přístupu k přírodě?
Projekt Tonda Obal a jeho třídicí aktivity
Edukační program Tonda Obal je v ČR nejstarším vzdělávacím projektem zaměřeným na třídění a recyklaci odpadu. Světlo světa spatřil v roce 1997 a od té doby ušel dlouhou cestu, na které potkal mnoho dětí. Díky němu tak poznalo svět třídění a recyklace odpadu více než 2 200 000 dětí. Mohly se s ním potkat v rámci projektů realizovaných ve spolupráci se základními školami, ale také na mnoha venkovních akcích pořádaných ve spolupráci s obcemi a městy napříč ČR.
Tonda Obal na cestách – kdy a kde ho potkat v roce 2024?
Ani letos Tonda nezahálí, ví, že třídění odpadu si prázdniny nebere. Pokud ho s dětmi chceme potkat, nejlepší je mrknout na plán akcí v jednotlivých krajích v ČR na www.jaktridit.cz/cz/dalsi-komunikace/udalosti-v-krajich/.
Kamarádit s Tondou se děti mohou, i když venkovním aktivitám počasí zrovna nepřeje. Jeho třídicí svět je možné navštívit i online na www.tonda-obal.cz. Kromě informací o třídění tam je spousta vzdělávacích materiálů, které je možné si stáhnout.
Když počasí nepřeje – škola hrou s Tondou Obalem online
Co si budeme povídat – u dětí je nejpopulárnější „škola hrou“. Právě s Tondou si tak mohou naše ratolesti procvičit třídění odpadu bezplatně online třeba v třídicím pexesu, při virtuálním úklidu pokojíčku, v přiřazovačce či ve hře Cesta domů – v bludišti se ztracenými třídicími maskoty.
Všechny hry jsou zdarma k dispozici na www.mladsi.tonda-obal.cz/uvod/hry/.
Nechybí ale ani oblíbení kamarádi Jů a Hele, kteří dětem ve svých tolik populárních videích poradí, kam patří jaký odpad – malé diváky zajisté potěší, když se budou moci podívat na pohádky Jů a Hele a Muf. Oblíbený kamarád Muf pomůže uklidit Větrné království. Zároveň dětem ve svých videích s Fámulou poradí, kam patří jaký odpad.
Prostě Tonda Obal je kamarád do deště i do krásného počasí, tak hurá za ním a za poznáním!
Další zajímavé projekty, kde se třídí
Děti a zvířátka patří dohromady. Určitě stojí za pozornost mnoho projektů, vybrat si můžeme třeba…
Dinopark
V Praze v Šárce vznikl nový park DinoLive, kde děti mohou obdivovat „živé“ modely dinosaurů. Návštěvníci tak mají pocit, jako by se vrátili o několik miliónů let zpět.
Tehdy byl ale svět čistý, i proto provozovatelé areálu dbají na jeho čistotu a rozmístili v něm koše na třídění odpadu.
Kromě samotného třídění je ale důležité vědět, jak na to. Součástí dinosauřího světa je proto i naučná stezka věnovaná třídění a využití odpadu.
Dinosauři odpadky nezažili, některé ale mohou v přírodě natropit pořádnou neplechu, protože se v ní mohou rozkládat stovky let. Třídění všude má smysl – i v dinoparku! (Zdroj: EKO-KOM)
Zvířátkov v Olešné u Hořovic
Tady ve světě zvířátek u Olešné můžeme vyprodukovaný odpad vytřídit a umožnit tak jeho putování k efektivnímu materiálovému využití – odpad se tak může proměnit v druhotnou surovinu a nový výrobek nebo může být využit alespoň k výrobě energie.
Každý den je v otvírací době k dispozici lektor, u kterého je možné si vyzkoušet třídění a podívat se na výrobky s podílem recyklátu.
Dalšími zajímavými projekty, kde se věnují problematice třídění odpadu a kde navíc můžeme soutěžit o sadu popelniček, jsou iQLandia v Liberci, Království železnic či Národní zemědělské muzeum.
Více o těchto projektech a soutěžích v článku Třiďte s dětmi odpad a získejte barevné popelničky!.
Sada praktických a roztomilých popelniček, které mohou sloužit třeba jako stojan na tužky, je snem mnoha dětí. Stačí se zapojit do soutěží a mít štěstí. (Zdroj: EKO-KOM)
Třídění v pohybu – třiďte vždy a všude!
Pokud máme raději sportovní aktivity nebo výlety do přírody, ani tam bychom neměli zapomínat třídit odpad.
Čím dál více organizátorů se snaží zajistit při různých sportovních událostech možnost třídit odpad.
Ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM se letos můžeme zapojit třeba do zážitky a barvami napěchovaného projektu Barvám neutečeš, ze kterého budou děti určitě nadšeny. Výzvou pro fyzicky zdatné je pak například projekt Urban Challenge – podrobněji o letošních projektech realizovaných ve spolupráci s EKO-KOMem v článku Bavte se s projekty Třídíme v pohybu 2024!.
Turistické a cyklistické výlety jsou u nás velmi oblíbené – Češi jsou vyhlášeni perfektním turistickým značením a láskou k turistice i cyklistice.
Pro takové kratochvíle velkých i malých výletníků je jako stvořený online průvodce Čistou přírodou. Právě v něm jsou tipy na výlety, kde je možné po cestě třídit odpady, nechybí ale ani tipy na zajímavé zastávky a informace o náročnosti trasy či zajímavosti.
Antilitteringový projekt Ukliďme Česko
No a pro opravdové přírodomilce je skvělou aktivitou, při které je možné spojit příjemné s užitečným, projekt Ukliďme Česko. V rámci něj probíhá jarní a podzimní úklidový den, jehož cílem je pomoci přírodě od pohozených odpadků, které v ní zanechali nezodpovědní jedinci.
Tyto dobrovolnické akce zaznamenávají u veřejnosti pozitivní reakce a pro děti jsou skvělým upozorněním na to, jak bychom se v přírodě chovat neměli. Snad se heslem „Neházej to na zem!“ bude řídit čím dál více z nás.
Problematice pohozeného odpadu se více věnují speciální stránky littering.cz.
Video s písničkou
Na cestách nás může skvěle naladit chytlavá písnička Gábiny Osvaldové s Ondřejem Soukupem!
Podle písničky Gábiny Osvaldové a Ondřeje Soukupa je třídit odpad fér, všechno zblajzne kontejner! (Zdroj: EKO-KOM)
Hija, hua, hi – třiďte odpad vždy a všude, má to smysl!