Šifra mistra třídiče: kam třídit kořenku s mlýnkem a co se sprejem?
Co dělat, když se objeví perličky, hříčky a chytáky v podobě obalů, které častokrát zamotají hlavu i zkušeným třídičům? V tu chvíli přichází na scénu třídicí přeborník, který na Samosebou.cz pravidelně pomáhá rozluštit i ty nejzapeklitější třídičské záludnosti. Tentokrát si posvítí na třídění nádobky od mýdla s pumpičkou, obalů od vajíček či obalů od koření s mlýnkem.
Mistr třídič si tentokrát posvítí na různé druhy obalů vyrobené z rozdílných materiálů a poradí, jak třídit plastové a papírové nápojové kartony, kovy i sklo. Kdo chce, může si už předem tipnout, kam patří prázdná nádobka od mýdla, krabice od snídaňových cereálií, obal od vajíček, prázdný lak na vlasy nebo kořenka. Jak na to?
Na úvod stručně prozradíme, co jsou recyklační značky na obalech a proč jsou důležité. Toto obalové značení nám říká, z jakého materiálu je obal vyroben, a napovídá, do které barevné sběrné nádoby je možné prázdný obal vytřídit.
Pozor – v některých případech se značka nenachází na etiketě, ale na spodku balení.
Co s plastovou nádobou na mýdlo s pumpičkou?
Nejvíc eko samozřejmě je doplňovat stejnou nádobku další várkou mýdla. Pokud se ji ale rozhodneme vytřídit, musí být prázdná. A do jakého kontejneru nádobu z plastu vyhodit?
Pokud je na obalu od mýdla recyklační značka HDPE 2, je díky tomu hned jasné, že se jedná o plastovou nádobku, která patří do kontejneru označeného žlutou samolepkou.
PLASTOVÁ NÁDOBA OD MÝDLA S RECYKLAČNÍ ZNAČKOU HDPE PATŘÍ DO SBĚRNÝCH NÁDOB URČENÝCH K TŘÍDĚNÍ PLASTŮ – TY JSOU OZNAČENY ŽLUTOU SAMOLEPKOU. (ZDROJ: SAMOSEBOU.CZ)
Co znamená číslo 7 u recyklační značky? Prozrazuje nám, že se jedná o ostatní plasty či jejich kombinace, které patří do kontejneru na plasty. Je dobré sledovat také označení na jednotlivých kontejnerech, každá obec to může mít trošku jinak.
Kam s papírovým obalem od snídaňových cereálií?
Obalů od snídaňových cereálií může být více druhů. Některé z nich nesou recyklační značku PAP 22, která jasně říká, že se jedná o papír – tedy šup s nimi do kontejneru na papír.
Vnitřní plastový obal – sáček, který chrání cereálie, samosebou patří do sběrných nádob označených žlutou samolepkou.
PRÁZDNÁ PAPÍROVÁ KRABICE OD SNÍDAŇOVÝCH CEREÁLIÍ PATŘÍ DO KONTEJNERU NA PAPÍROVÝ OBAL. (ZDROJ: SAMOSEBOU.CZ)
Obal od vajíček ne/patří do papíru!?
Klasické papírové plato od vajec třídíme do sběrných nádob určených k třídění papírového odpadu. Koneckonců s tímto už mistr třídič radil.
Tady jde ale o upřesnění, kam patří prázdné obaly od tekutých vaječných bílků. I v tomto případě si pomůžeme nalezením recyklační značky, zde je to C/PAP 81. V tomto případě se tedy jedná o nápojový karton, konkrétně o tzv. neaseptický karton. Každopádně kontejner na nápojové kartony je to pravé místo, kam ho vytřídit, a plastová víčka nevadí!
TEKUTÉ BÍLKY PRODÁVANÉ V NÁPOJOVÝCH KARTONECH MŮŽEME TŘÍDIT I S PLASTOVÝMI VÍČKY DO SBĚRNÝCH NÁDOB OZNAČENÝCH ORANŽOVOU SAMOLEPKOU. (ZDROJ: SAMOSEBOU.CZ)
Recyklační symboly nápojových kartonů jsou tři, a to C/PAP, C/PAP 81 a C/PAP/ALU 84. Díky nim snadno poznáme, z jakých materiálů se obal z nápojového kartonu skládá. Všechny tyto obaly třídíme do kontejnerů na nápojové kartony.
Kam vyhodit prázdný lak na vlasy?
Došel lak na vlasy a účes už nedrží? Po cestě pro nový bychom neměli zapomenout vytřídit dokonale vyprázdněný sprej označený recyklační značkou AL do sběrné nádoby na kovy (nebo do sběrného dvora či výkupny surovin).
Písmenná zkratka AL se používá při značení obalů vyrobených z hliníku, více v článku Recyklační symboly kovů.
PRÁZDNÉ OBALY OD LAKŮ NA VLASY, PODOBNĚ JAKO KOVOVÉ DEODORANTY, PATŘÍ DO KONTEJNERU NA KOVY. (ZDROJ: SAMOSEBOU.CZ)
Kovové spreje a nádoby je potřeba před vytříděním úplně vyprázdnit. Až poté patří do sběrných nádob označených šedou samolepkou.
Co se skleněnou kořenkou s mlýnkem?
Taková kořenka, kterou dnes najdeme snad v každé domácnosti, se skládá z několika částí vyrobených z různých materiálů. Pokud ji z nějakého důvodu opětovně nepoužijeme, měli bychom ji před vytříděním rozebrat.
Spodní část nese recyklační symbol skla, tedy označení GL 70, takže šup s ní do kontejneru na sklo. Samotné víčko, které kryje mlýnek, je obvykle z plastu (značka PP 5) a patří do sběrných nádob označených žlutou samolepkou.
Nejlepší je pořizovat znovuplnitelné kořenky s mlýnkem, které můžeme používat co nejdéle.
NĚKTERÉ OBALY JE POTŘEBA PŘED VYTŘÍDĚNÍM ROZEBRAT A JEDNOTLIVÉ ČÁSTI VYTŘÍDIT ZVLÁŠŤ – TO JE PŘÍPAD TÉTO SKLENĚNÉ KOŘENKY S MLÝNKEM. (ZDROJ: SAMOSEBOU.CZ)
Nerozebraný mlýnek složený z různých materiálových komponentů nelze recyklovat, proto patří v takovém případě do směsného odpadu.
Na závěr přidáme tahák v podobě recyklačních symbolů ke stažení, což je skvělá infografika, díky které se naučí třídit i úplný začátečník.
Se šifrou Mistra třídiče jsme si posvítili na dalších 5 obalů, které už nám před kontejnery hlavu nezamotají. Neměli bychom zapomínat, že třídění námi vyprodukovaného odpadu je to nejmenší, co může každý z nás udělat pro čistější přírodu a pro životní prostředí.
A pokud si nevíme rady, jak správně daný odpad vytřídit, poradí nám abecední online Rádce Kam vyhodit. Děkujeme, že třídíte odpad, má to smysl!