Infografika: třídění a recyklace skla v ČR v roce 2023
Svět a náš život bez skla si jde představit jen těžko. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a určitě uvidíme nespočet různých skleněných předmětů. Jeho vlastnosti z něj učinily nepostradatelný materiál, který lidstvo hojně využívá pro své potřeby již tisíce let. Odhaduje se, že sklářské řemeslo vzniklo cca 3000 let př. n. l., samosebou od té doby prošlo značným vývojem – faktem je, že v té době v dávných civilizacích lidé takové drátové či neprůstřelné sklo ještě opravdu neznali… Zjistěte, jak jsme na tom s tříděním a recyklací skla v ČR. Proč, jak a kam odpad ze skla třídit, prozradí infografika a článek na Samosebou.cz!
Sklo – unikátní obalový materiál
Výrobky ze skla mají jedinečné vlastnosti, mezi které patří například odolnost proti působení vnějších vlivů, jako je teplota, či nepropustnost (odolá větru i vodě), omyvatelnost, průhlednost či možnost opakovaného použití. Obaly ze skla jsou ideální pro zachování senzorických a chemických vlastností obsahu – zajišťují tak vysokou kvalitu produktů, které jsou ve skle baleny.
Objev způsobu zpracování sklářských písků vedl k vývoji různých sklářských technik a sklářského řemesla.
Dnes se můžeme setkat s výrobou různých skleněných předmětů, od výrobků denní potřeby, například sklenic, džbánů či varného skla, přes stavební prvky, jako jsou okna, střechy či bezpečnostní skla, až po předměty umělecké, jako jsou skleněné vázy, vitráže či sochy.
Sklo by nemělo končit v koši, ale měli bychom ho třídit, protože podobně jako kovy je možné jej recyklovat donekonečna! Pozor ale, při třídění skla existují výjimky, kdy některé sklo do kontejnerů na skleněný odpad nepatří – jedná se například o varné sklo (více v článku Třídím jako Diva: zrcadlo, okna a autosklo?).
Třídění skla je důležité právě proto, že je možné jej recyklovat neustále dokola! Díky tomu šetříme primární suroviny, kterých navíc není neomezené množství – naopak zásoby sklářských písků se tenčí. Vytěžené sklo je potřeba dopravit ke zpracovatelům, následně zpracovat a získanou surovinu dopravit k výrobcům skleněných produktů. Výroba z primárních surovin je mnohem náročnější než výroba z vytříděného skleněného odpadu, tedy z tzv. druhotných surovin.
O tom, že jsou třídění a recyklace skla důležité, není pochyb! Díky zpracování vytříděného skla můžeme ušetřit až 90 % energie a 65 % sklářských písků oproti výrobě nových produktů ze skla z primárních surovin!
Třídění a recyklace skla v ČR za rok 2023 v infografice
Nejnovější výsledky třídění a recyklace odpadů v ČR1 uvádějí, že každý obyvatel vytřídil loni v průměru 14,6 kg odpadu ze skla. Dosažená míra recyklace byla 78 %. Další zajímavosti nabízí infografika o skle.
Třídění skla je důležité, protože je možné ho recyklovat donekonečna! V roce 2023 vytřídil každý obyvatel ČR na 14,6 kg odpadu ze skla. (Zdroj: Samosebou.cz)
Jak správně třídit odpad ze skla? S tím nám poradí recyklační symboly skla. Více o důležitosti třídění odpadu a o tom, jaké by bylo žít ve Světě (ne)třídění, prozradí osvětová kampaň I holky z první třídy vědí, že se třídí!.
Zajímavosti a mýty o třídění skla
Hlavní zásadou pro třídění skleněných obalů je, že je před tříděním stačí vyprázdnit či například vytřít použitou kuchyňskou utěrkou – nemusíme je vymývat, třídění nevadí ani etikety, ani víčka.
A určitě je na místě vyvrátit mýtus, že vytříděné sklo sesypávají na jednu hromadu. Je to tak, že v souvislosti s technologickým pokrokem se čím dál častěji třídí barevné i čiré sklo společně. Moderní optické separátory totiž umí rozpoznat barvu střepů a oddělují je od sebe přímo na pásu na třídicích linkách.
Kdyby lidé v pravěku pohazovali sklo, třeba bychom ještě dnes nacházeli namísto hub zajímavé artefakty! Koukněte na video – takový mamut by mohl vyprávět!
Sklo se může rozkládat tisíce let, své o tom ví chudák mamut. Třídění odpadu ze skla se vyplatí i proto, že ho můžeme recyklovat v podstatě donekonečna. (Zdroj: Samosebou.cz)
Sklo ale do přírody nepatří! Pohozené odpady (littering) znamenají značnou zátěž pro obecní rozpočty, které musí zajišťovat úklid veřejných prostranství, představují ale také zátěž pro přírodu a pro životní prostředí!
Taková odhozená skleněná láhev se namísto efektivní přeměny v nový výrobek může v přírodě rozkládat i tisíce let!
Z hlediska udržitelnosti bychom se vždy měli snažit předcházet tvorbě odpadu (více v třídicím slovníku pod pojmem Hierarchie nakládání s odpady). U skla to platí dvojnásob! Je velmi náročné na výrobu, ale pokud jej budeme užívat opakovaně, pak se u takového produktu s každým jeho použitím velmi snižuje uhlíková stopa. A sklo má ještě další obrovský benefit – kromě možnosti v podstatě nekonečného užívání se jedná o zdravotně nezávadný obalový materiál.
Pokud nemáme pro skleněný výrobek vhodné využití, měli bychom ho vždy vytřídit. Jen tak umožníme jeho efektivní zpracování a sklo se k nám tak v nové podobě může vracet donekonečna. Nedává přece smysl plýtvat zdroji, které navíc můžeme používat neustále dokola…
Má to smysl, třiďte odpad!