Upcyklace: 5 tipů na DIY adventní kalendáře z odpadu
Upcyklované adventní kalendáře jsou kreativní, originální a současně ekologickou alternativou k běžným kupovaným variantám. S využitím starých či odpadních materiálů, jako jsou textilie, plechovky, sklenice, kelímky či ruličky od toaletního papíru, můžeme vyrobit adventní kalendáře nejen pro děti. Nenechte si ujít 5 tipů na DIY adventní kalendáře od Samosebou.cz v tomto článku!
Oblíbené klasické papírové adventní kalendáře s mini čokoládkami, kosmetikou, hračkami, svíčkami či jinými drobnými dárečky netřeba představovat. Jejich okénka v předvánočním čase s oblibou otevírají malí i velcí…
Co když ale nechceme své blízké obdarovat klasickým adventním kalendářem, ale rádi bychom jim darovali něco osobitého a unikátního? Pak se nabízí upcyklace!
Upcyklace je proces, při kterém se odpadový materiál či použité výrobky přeměňují na nové výrobky, které mohou mít jinou, vyšší přidanou hodnotu, než měly ony původní předměty. Na rozdíl od recyklace, která často zahrnuje rozklad materiálu na základní složky, upcyklace zachovává původní materiál a zlepšuje jeho funkci či estetiku. Cílem je dát materiálům nový život a zvýšit jejich hodnotu proměnou v něco užitečného a krásného.
Doma vyrobené upcyklované adventní kalendáře jsou kreativní, vždy originální a můžeme je vyrobit také s důrazem na udržitelnost a ekologii.
Naplnit je můžeme všemi možnými drobnostmi, o kterých víme, že obdarovaného potěší. Takový dárek udělá dozajista radost dětem i dospělým – právě různorodé a třeba i netradiční dárky tak mohou být zábavným zpestřením každého předvánočního dne.
Adventní kalendář ze zbytků látky
Zbytky látek, staré utěrky, látkové kapesníky, zničené oblečení… to vše můžeme použít při výrobě originálního adventního kalendáře!
Malé textilní kapsičky lze buď odstřihnout, nebo jednoduše ušít. Takové kapsičky pak navěšíme na stuhu či větvičku nebo je můžeme uspořádat na stěnu. Tento kalendář může být použit každý rok znovu a znovu.
Různé kousky starých látek mohou nalézt uplatnění při výrobě originálního adventního kalendáře, podobně lze použít i menší odřezky látek. (Zdroj: Pinterest.cz/blog.mooui.com.br)
DIY kalendář z nepotřebných plechovek
I staré plechovky od potravin mohou být užitečné! S trochou barvy, stuh a fantazie z nich vytvoříme originální adventní kalendář. O vánoční design se postarají vánoční barvy, pak stačí jen přilepit čísla a naplnit je malými dárky nebo sladkostmi. Plechovky mohou být zavěšeny na zdi nebo je můžeme poskládat do pyramidy, což kalendáři dodá zajímavý 3D efekt.
Prázdné plechovky jsou snadno recyklovatelné, ale ještě před vytříděním do kontejneru označeného šedou samolepkou mohou takto krásně posloužit. (Zdroj: Pinterest.cz/upcyclethat.com)
Jak vyrobit adventní kalendář ze sklenic?
Kdo by doma neměl prázdné zavařovací sklenice od marmelád, zavařenin a dalších potravin? Tyto sklenice nám mohou skvěle posloužit jako základ pro výrobu originálního adventního kalendáře. Můžeme je namalovat i s víčkem, ozdobit látkou či mašlí a už jen naplnit hezkým dárkem či něčím sladkým na zub.
Sklenice můžeme při výrobě adventního kalendáře polepit, namalovat, posprejovat nebo vyložit barevnými papíry, aby nebylo vidět dovnitř. (Zdroj: Pinterest.cz/paolapon)
Adventní kalendář vyrobený z ruliček od toaletního papíru
Ruličky od toaleťáku jsou dalším skvělým materiálem na tvoření všeho druhu. Na výrobu adventního kalendáře je stačí obalit vánočním papírem nebo ozdobit vánočními motivy. Ruličky můžeme vyskládat třeba do tvaru vánočního stromku či chaloupky.
Ruličky můžeme formovat do různých tvarů dle fantazie. (Zdroj: Pinterest.com/andradenathalia)
DIY adventní kalendář z plastových kelímků
I plastové kelímky mohou dostat druhou šanci a proměnit se díky upcyklaci v originální adventní kalendář.
Stačí je nabarvit, ozdobit a naplnit sladkostmi či drobnými hračkami. Kelímky lze připevnit na lepenkovou desku nebo zavěsit. Výrobu a dekoraci zvládnou (s malou pomocí) i děti!
Kelímky jsou levnou variantou, do výroby se mohou snadno zapojit i děti. (Zdroj: Pinterest.com/shylylovely.com)
A čím tedy naplnit vlastnoručně vyrobený adventní kalendář?
Do adventního kalendáře můžeme dát spoustu různorodých drobností, které potěší nejen děti, ale i dospělé.
Mohou to být sladkosti, sušené ovoce, cukroví, kosmetika, drobné hračky, kartičky, puzzle, vánoční dekorace a ozdoby nebo například svíčky.
Skvělé jsou také netradiční dárky – například vtipné úkoly, poukázky na zážitky (na domácí masáž, oblíbené jídlo…) nebo vzkazy.
Upcyklace je skvělý způsob, jak vytvořit něco originálního a krásného z nepotřebných věcí nebo z odpadu. Adventní kalendáře z recyklovaných materiálů přinášejí spoustu zábavy už při samotné výrobě, při rozbalování pak obdarovaného potěší každý den něčím jiným, a navíc dokreslí jedinečnou předvánoční atmosféru.
Jaké byly počátky adventních kalendářů?
První doložený kalendář se datuje do poloviny 19. století a svým provedením byl velmi vzdálený dnešním adventním kalendářům.
Dříve se jednalo o umělecká díla, v okénkách malých měst a vesnic byly pro děti ukryté verše a obrázky z bible.
První tištěný adventní kalendář se objevil na počátku 20. století díky německému tiskaři Gerhardu Langovi. Jeho inspirací bylo dětství, kdy mu maminka připravovala ručně vyráběný kalendář se 24 sušenkami na čtverci kartonu, aby odpočítával dny do Vánoc.
Roku 1920 tak pan Lang začal s výrobou kalendářů s otevíracími okénky – Ježíškův dům měl 19 okének, a protože pokrýval období od 6. do 24. prosince, říkalo se mu mikulášský kalendář.1
Po druhé světové válce získaly adventní kalendáře opět na oblibě, z Německa se rozšířily i díky Richardu Sellmerovi ze Stuttgartu do celého světa. Jeho firma spojila adventní kalendáře se zimními motivy a vánoční tematikou.
Kam a jak třídit adventní kalendáře?
Kupované adventní kalendáře se často skládají ze dvou částí. Vnější papírovou část můžeme třídit do sběrných nádob označených modrou samolepkou. Vnitřní plastovou část je třeba vyjmout a vytřídit do kontejnerů označených žlutou samolepkou. Více o svátečním třídění ve vánočním třídicím speciálu.
Vlastnoručně vyrobené upcyklované adventní kalendáře jsou zkrátka dalším krásným příkladem toho, jak lze staré věci proměnit v něco nového a užitečného. Nikdy bychom ale neměli zapomínat, že z hlediska přístupu k odpadu bychom se měli vždy snažit produkci odpadu předcházet a ten vyprodukovaný třídit.