5 eko novoročních předsevzetí pro rok 2025
Začátek nového roku je ideální příležitostí, jak si nastavit nové cíle a změnit svůj přístup k životu. Mezi nejčastější novoroční předsevzetí patří zapracovat na zlepšení zdravotního stavu, více sportovat či trávit více času s rodinou. Pro mnohé z nás je to také skvělá příležitost přizvat do svého života udržitelnost a větší ohleduplnost k životnímu prostředí. Nenechte si ujít 5 tipů od Samosebou.cz, díky kterým se v tomto směru posunete kupředu a potěšíte přírodu.
Novoroční předsevzetí nemusí být jen o osobním rozvoji, mohou mít i širší dopad. Zavedení ekologických návyků, jako je třídění odpadu, omezení jednorázových plastů v domácnosti nebo podpora udržitelnosti, přispívá k ochraně životního prostředí a vytváří lepší budoucnost.
Následující předsevzetí nejsou pro jednotlivce nijak extrémně náročná, ale mohou mít zásadní vliv na planetu i na každodenní život. Jak na to? Inspiraci nabízí pět jednoduchých kroků…
1. Sbohem, jednorázové plasty!
Jedním z efektivních krůčků k udržitelnějšímu životnímu stylu je předcházet používání zbytečných jednorázových obalů. Specificky se to pak týká plastových výrobků.
Nadužívání plastů ne nadarmo vedlo k tomu, že se pro život v dnešní době používá označení „doba plastová“.
Jednorázové plastové výrobky zamořují svět a životní prostředí, i proto došlo k legislativním změnám, které omezily používání vybraných plastových produktů na jedno použití (podrobněji v článku Zákon o jednorázových plastech, jak nás ovlivní?).
Snížení spotřeby jednorázových plastů tam, kde je to možné, je důležité nejen pro životní prostředí, ale i pro nás. Čím dál častěji se mluví o uvolňování mikroplastů a o jejich negativních dopadech.
A tak není nic snazšího než změnit některé naše návyky – například namísto igelitových tašek chodit na nákupy s opakovaně použitelnými látkovými taškami, místo jednorázových plastových lahví nosit nápoje v opakovaně použitelných skleněných nebo nerezových. I káva s sebou chutná určitě lépe z vlastního termohrnku než z jednorázového papírového či plastového kelímku.
Opakovaně použitelné lahve se dnes nabízejí v nespočtu provedení, často se jedná o funkční i krásné designové kousky. (Zdroj: freepik.com)
Na nákup potravin i drogerie můžeme přinést vlastní nádoby nebo přímo hledat produkty bez obalu.
Při výběru opakovaně použitelných výrobků je dobré zaměřit se na jejich kvalitu a výdrž. Nemusíme měnit všechno najednou – postupné nahrazování starých zvyklostí ekologičtějšími alternativami je mnohdy i udržitelnější.
2. Minimalismus, třídění a recyklace: vše nepotřebné musí pryč
Nový rok je skvělým časem na úklid a přehodnocení toho, co člověk skutečně potřebuje. Svátky můžeme využít ke zvážení, zda vše, co vlastníme, opravdu využíváme. Nepotřebné věci lze prodat, darovat charitě, přátelům nebo je správně vytřídit a umožnit tak jejich recyklaci či jiné efektivní využití.
Minimalistický přístup znamená pečlivě zvážit každý nový nákup. Místo množství volíme kvalitu. Investice do kvalitnějších produktů nejen snižuje množství odpadu, ale z dlouhodobého hlediska šetří i peníze.
3. Podpora udržitelným značkám
Každý nákup může mít nemalý vliv na budoucnost. Volbou udržitelných značek podporujeme firmy, které přispívají k ochraně životního prostředí a splňují kritéria ESG. Tyto značky dbají na ekologické výrobní procesy, etické pracovní podmínky a zodpovědné hospodaření, a to mnohdy i za cenu náročnějších procesů, vyšších finančních nákladů či menší konkurenceschopnost.
ESG představuje soubor kritérií hodnotících odpovědné chování firem. Environmentální část se zaměřuje na vliv společnosti na životní prostředí. Sociální oblast zahrnuje vztah firmy k zaměstnancům. Governance pak hodnotí způsob řízení společnosti, její etické standardy a opatření proti korupci.
Při nákupu je dobré všímat si certifikací a označení, která potvrzují udržitelný původ produktů (například ekodesign obalů, eko přístup při výrobě, lokální či udržitelný původ apod.).
Důležité je vyhnout se zbytečnému nakupování „zelených“ produktů jen pro dobrý pocit – podstatné je, aby byly skutečně funkční, přínosné a aby byly po nákupu opravdu využité a neskončily v koši – i tak totiž mnohdy končí i nenačaté zboží (potraviny, kosmetika, léky apod.).
4. Třídění odpadu jako každodenní samozřejmost
Pro správné třídění je dobré zlepšit si znalosti, jako jsou zásady správného třídění odpadu nebo také značení na obalech.
Ukazuje se například, že v mnoha případech stojí za plýtváním potravinami i neznalost označení „spotřebujte do“, kdy se jedná o ultimátní dobu spotřeby, po kterou je garantována zdravotní nezávadnost zboží, a „minimální trvanlivost“, která zaručuje špičkovou kvalitu výrobku beze změny jeho senzorických či chuťových vlastností.
Z hlediska správného třídění odpadů pak pomáhají tzv. recyklační značky, které jsou uvedeny na obalech produktů a říkají nám, z jakého materiálu jsou obaly vyrobeny a jak s nimi po spotřebování obsahu naložit.
S tříděním obalových odpadů pomohou recyklační značky, kterými jsou obaly výrobků označeny. (Zdroj: Samosebou.cz)
Začít můžeme tím, že si vytiskneme přehled a zopakujeme třídění nejčastějších odpadků naší domácnosti.
5. Re-use aneb druhý život věcem
Znovupoužíváním věcí významně snižujeme množství odpadu, který každý den produkujeme. Navíc tím šetříme přírodní zdroje – výroba nových věcí spotřebovává energii, vodu a suroviny. Pokud místo toho věcem dáme druhý život, zpomalujeme zbytečné plýtvání.
Začněme třeba u oblečení. Staré kousky nemusíme nutně hned vyřadit – pokud chceme změnu, stačí některé kousky upravit, dozdobit či přešít.
V podobném duchu, kdy se snažíme najít smysluplné jiné využití, lze přistupovat i k dalším věcem.
Zavařovací sklenice mohou posloužit jako praktické úložné nádoby! (Zdroj: Pinterest.com/Broden Ajgarni)
Re-use není jen o šetření věcí, ale také o hledání nových možností, kreativitě a přemýšlení.
Novoroční předsevzetí pro rok 2025 mohou být motivující, ale i velmi smysluplná. Malé a poměrně snadné změny pomohou domácnosti i planetě. Eliminace jednorázových plastů, poctivé třídění odpadů, podpora udržitelných značek nebo minimalismus – to vše jsou kroky, které přinášejí skutečný rozdíl, a mnohdy se vyplatí i ekonomicky.
Udržitelný životní styl není jen trendem, čím dál více se stává běžnou součástí našich životů, která zaručuje lepší budoucnost pro nás pro všechny. Tak šťastný nový eko rok 2025!