Třídění pro pejskaře: Kam s obaly od kapsiček a dalším odpadem
Život se čtyřnohým parťákem přináší radosti i výzvy. Jednou z takových challengí je správné nakládání s odpadem, který vzniká při péči o našeho miláčka. V tomto článku od Samosebou.cz se podíváme na specifika třídění odpadu u pejskařů a na praktické tipy, jak být více eko pejskař.
V Česku žijí podle dostupných dat více než 2 miliony psů. A každý z nich produkuje odpad – každodenní „dárečky“ na procházkách i na zahradě, to zná každý pejskař. Samozřejmostí jsou také obaly od krmiva v podobě kapsiček či konzerv od masa nebo různě velkých pytlů vyrobených z různých druhů materiálů a jejich kombinací.
Sem tam doslouží i nějaká hračka, je třeba vyměnit pelíšek, rozkousané vodítko nebo malý obleček. Starý kartáč nebo prázdný obal od psího šamponu – i tyto odpadky se počítají. Jak s nimi naložit, aby to dávalo smysl?
Na světě je asi 500 milionů psů. I proto existují studie, které zkoumají, jak by se daly energeticky využít psí exkrementy – například přeměnou na bioplyn, což by mohlo snížit jejich ekologickou zátěž.
Jak zlikvidovat psí výkaly?
Pejsci musí na velkou většinou dvakrát denně. Vypořádat se s psími výkaly nám mohou pomoci speciální „rozložitelné sáčky“, které ale mnohdy neposkytují spolehlivé řešení (zejména kvůli dlouhé či nejasné době svého rozkladu).
Praktickou volbou jsou proto jednorázové sáčky s trhací lopatkou nebo použité mikrotenové sáčky, například od pečiva, které bychom jinak vyhodili do kontejneru na plast.
Psí exkrementy patří v každém případě výhradně do popelnice, tedy směsného odpadu, nikoli do bioodpadu nebo na kompost, a už vůbec ne do ostatních kontejnerů na tříděný odpad! Nepatří ani na běžný kompost, ledaže bychom pořídili speciální kompostér na psí výkaly.
Psí exkrementy nejsou vhodné pro běžný kompost kvůli vysokému riziku přenosu bakterií, parazitů a dalších patogenů, jako je E. coli nebo salmonela. Tyto organismy mohou kontaminovat kompost a ohrozit zdraví lidí i zvířat, pokud by byl kompost použit na zahradě. Navíc obsahují látky, které mohou negativně ovlivnit kvalitu půdy, proto psí výkaly jako hnojivo nejsou vůbec vhodné.
Kam patří obaly od psího krmiva a pamlsků?
Dalšími častými a mnohdy každodenními odpadky, které souvisejí s chovem psích mazlíčků, jsou obaly od krmiva, pamlsků a dobrot.
Kombinované obaly vyrobené z více druhů materiálů – například z plastu a papíru, skla a papíru či kovu a papíru – je možné třídit a recyklovat, v některých případech se ale takové obaly netřídí, protože jejich recyklace je příliš náročná třeba kvůli složitým zpracovatelským procesům a materiálovým ztrátám.
Kam s obaly od kapsiček?
Typickým typem obalu, který je běžně používaný chovateli zvířat, jsou kapsičky. Právě tyto kompozitní obaly jsou vyráběny kombinací materiálů, nejčastěji plastové a hliníkové vrstvy, a patří do směsného odpadu, protože jejich vrstvy nelze oddělit.
Na trhu se již objevují čistě plastové kapsičky, které je po vyprázdnění možné vytřídit a recyklovat.
Prázdné konzervy třídíme do příslušných nádob určených ke sběru kovů – poznáme je podle šedé samolepky. Konzervu není třeba vymývat, obsah stačí pořádně vyškrábat, třídění nevadí ani papírová etiketa.
Stejně tak je tomu u dalších čistě papírových či plastových obalů, které můžeme třídit do barevných kontejnerů označených příslušnou samolepkou.
Výběr krmiv pro mazlíčky je důležitý – z hlediska úlevy životnímu prostředí bychom měli vybírat recyklovatelné či znovuplnitelné obaly. (Zdroj: Freepik.com)
Čím dál více roste poptávka po kvalitních krmivech a s nimi i po ekologických obalech – mnoho pejskařů už ví, že je na místě nekoukat jen na design, ale uvědomovat si veškeré aspekty produktů, které svému mazlíčkovi kupujeme, a jejich dopadů.
Někteří výrobci balí své produkty do recyklovatelných obalů – obalů z vrstvených plastů, papíru či hliníku. Tyto obaly bývají často označeny příslušným recyklačním symbolem.
Psí odpad nula – co nevyhodit, ale znovu použít?
Spousta odpadků po našich psích kámoších v koši skončit nemusí, můžeme je ještě pěkně ekologicky využít – upcyklovat – nebo darovat ke znovupoužití (re-use): staré pelíšky nebo oblečky najdou využití v útulcích.
Roztrhané plyšáky lze použít na výrobu home made pelíšků, poškozené lanové hračky lze proměnit v ještě užitečné provazy nebo se z nich dá splést hračka úplně nová, ještě lepší!
Psi jako pomocníci při třídění
Naši čtyřnozí parťáci mohou být překvapivě užiteční i při třídění odpadu. Existují tréninkové programy, kde se psi učí sbírat odpadky a třídit je podle materiálů, například plastů nebo plechovek. Tato dovednost pomáhá při úklidu veřejných prostranství i v kampaních za čistší životní prostředí.
Psi jsou chytří a šikovní pomocníci – podobně jako appka Kamtřídit.cz. (Zdroj: Instagram/samosebou_tridim)
Třídění odpadu po našich mazlíčcích není vždy úplně jednoduché, ale se znalostmi a ochotou chovat se ohleduplně se to dá zvládnout. Správné nakládání s odpadem pomáhá nejen přírodě, ale také přispívá k lepšímu stavu životního prostředí pro všechny.