8 tipů na minimalizaci odpadů v domácnosti
Domácí odpad je nevyhnutelnou součástí našich životů. Čemu ale můžeme předcházet, je množství odpadů, které produkujeme. Díky drobným vychytávkám či úpravám svých návyků můžeme snížit množství odpadů – třeba díky tomu, že začneme nakupovat bez obalů, omezíme jednorázové obaly a budeme lépe plánovat nákupy potravin… Samosebou.cz přináší 8 tipů, jak minimalizovat odpad a přispět k ochraně životního prostředí. Jak na to?
Věci každodenní potřeby, ale i ty, které používáme jednou za čas… dalo by se říci, že ze všeho, co potřebujeme k našemu běžnému životu, jednou vznikne odpad.
I přes rostoucí míru třídění a recyklace odpadu končí stále jeho nemalé množství na skládkách odpadu, což neprospívá přírodě, nám ani našim peněženkám.
Nenechte si ujít tipy, jak minimalizovat odpad v domácnostech a napomoci k čistší přírodě a životnímu prostředí.
1. Omezte používání jednorázových produktů
Papírové utěrky, plastové krabičky na jídlo, kelímky, plastové tašky a „mikrotenové“ sáčky, PET lahve či jednorázové holicí strojky můžeme nahradit opakovaně používatelnými alternativami (stále existují látkové utěrky, jídlonosiče či skleněné nebo nerezové nádoby na jídlo, skleněné nebo nerezové lahve i kvalitní holicí břity).
Počáteční investice může být vyšší, ale v mnoha případech se vrátí a jisté je, že odpadu díky tomu vyprodukujeme mnohem méně.
Mnoho druhů jednorázových plastových obalů se nerozloží po stovky let a často končí v oceánech, kde vytvářejí takzvané plastové ostrovy – největší z nich, tzv. Velká tichomořská odpadková skvrna, je v současné době velká přibližně jako trojnásobek rozlohy Francie.
2. Nakupujte bez obalu
V ČR je široká nabídka bezobalových produktů a bezobalových obchodů, kde si můžeme potraviny, drogerii či koření odnést ve vlastních nádobách. Kromě snížení množství mnohdy zbytečných a také jednorázových obalů to má i další výhodu – nakoupíme přesně tolik, kolik potřebujeme… A tím předcházíme zbytečnému plýtvání.
Bezobalové obchody nabízejí širokou škálu produktů – a vše si můžeme odnést ve vlastních nádobách (Zdroj: Pinterst.com/valusek.cz)
3. Vyrobte si vlastní čisticí prostředky
Domácí prostředky z octa, jedlé sody a citronu jsou ekologické i účinné. Úspora peněz je v tomto případě velká, stejně tak jako úspora obalových materiálů…
Jak na univerzální čistič z octa a citronu? Vyzkoušejte například tento tip: stačí smíchat 1 díl octa a 1 díl vody do lahve s rozprašovačem. Pak přidáme pár plátků citronu nebo pár kapek esenciálního oleje (např. levandule nebo citron) pro příjemnou vůni a můžeme se pustit do čištění oken, kuchyňských povrchů nebo koupelen. Další tipy najdete v článku Jak na úklid nejen v kuchyni?.
4. Vyhněte se plýtvání potravinami
Právě potravinový odpad je opravdu závažný celosvětový problém. Plýtvání lze předejít poměrně snadno, stačí plánovat jídelníček a nakupovat podle seznamu. Vždy bychom měli nejdříve spotřebovat potraviny s kratší dobou expirace, pomůže také jejich uchovávání na viditelném místě a samozřejmostí je nakupovat takové množství, které zvládneme spotřebovat…
Důležité je také znát rozdíl mezi označením „spotřebujte do“ a „minimální trvanlivost“, podrobněji v článku Označování potravin – co najdeme na obalu?.
Zbytky zeleniny lze využít na vývar, slupky ovoce na sirupy či čaj. Kreativitou nejen snížíme odpad a využijeme maximum, ale třeba i objevíme nové recepty.
Mnoho užitečných tipů, jak snížit množství vyprodukovaného kuchyňského odpadu, najdete ve videoseriálu Gurmánské vaření beze zbytku.
5. Třiďte či kompostujte bioodpad!
Organický odpad tvoří velkou část domovního odpadu, který by rozhodně neměl končit v popelnici se směsným odpadem.
Pro efektivní využití „zeleného odpadu“, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, hlína, tráva, listí apod., je nejlepší využít vlastní kompost, v bytě k tomu lze použít vermikompostér.
Pokud kompostovat z nějakého důvodu nemůžete, pak třiďte bioodpad do označených sběrných nádob dle instrukcí na samolepkách, další možností jsou například průmyslové kompostárny či bioplynové stanice.
Více v článku Bioodpad vs. kompost: Jak se liší třídění bioodpadu?.
6. Opravujte – zbytečně nevyhazujte
Drobné závady na oblečení, spotřebičích nebo nábytku? Šikovné ruce je opraví! Místo nových věcí můžeme prodloužit životnost těch stávajících, stejně tak, jak to zcela běžně dělali naši předci. Živnostníci jako švadleny, opraváři drobných elektrospotřebičů, deštníků či bot se potěší a opravené věci nám mohou sloužit ještě dlouhou dobu…
7. Nakupujte z druhé ruky
Second handy, bazary, vetešnictví – nákup věcí z druhé ruky může být pro někoho koníček, pro jiného výzva, pro další cesta, jak žít ekonomicky či ekologicky… Každopádně je to cesta, jak nakoupit levně nejen oblečení a boty, ale i hračky, nádobí, kola a třeba i kosmetiku. Když už kupujeme věci nové, je fajn koukat se na udržitelné materiály.
Ve světě i v ČR je nakupování z druhé ruky stále populárnější a za poslední roky se z něj stal nejen ekologický, ale také módní trend. Dle dostupných průzkumů až 77 % obyvatel ČR nakupuje alespoň někdy věci z druhé ruky!1 Populární je i secondhandové vybavení do domácností a knihy.
8. Co nepotřebujete, věnujte…
Třídění a recyklace odpadu je samozřejmě správná cesta – pokud věc skutečně dosloužila svému účelu.
Rozdíl je, pokud my ji už nepotřebujeme, ale je stále funkční a někomu dalšímu by ještě mohla posloužit.
Oblečení, nábytek nebo elektrospotřebiče, které nahrazujeme novými, si zaslouží druhou šanci. Re-use je skvělá možnost, kdy věci namísto vyhazování darujeme charitě nebo těm, kteří je ještě využijí. Navíc mnohdy pomůžeme dobré věci.
Tak co, vybrali jste si alespoň jeden tip, jak mít ekologičtější domácnost? Pro toho, kdo s tím teprve chce začít, je ideální vybrat si třeba jeden či dva tipy a postupně přidávat další. Věřte, že tyto změny mají mnoho pozitiv, a také vás může těšit, že se v rámci svých možností snažíte odlehčit přírodě.
Kam dál? Co třeba 5 eko předsevzetí pro rok 2025? Začít se dá kdykoliv! 🙂