Historie papíru: Jak a kde se vzaly papírové obaly?
Kam se podíváme, skoro všude vidíme papír, který samosebou používáme k mnoha našim činnostem. Bez papíru si lze jen těžko představit náš každodenní život a není to jen nafouknutá bublina. Už dávné civilizace věděly, že potřebují najít „něco“, co umožní uchovávání a předávání informací… Nenechte si ujít zajímavosti o papíru od jeho počátků přes ruční a průmyslovou výrobu do dnešních dní v článku na Samosebou.cz!
Papír slouží již od dávných dob k uchovávání a předávání informací – to byl ostatně zásadní impulz pro hledání materiálu, který by to umožňoval.
Nyní, o několik tisíc let později, si mnozí z nás neumějí představit dovolenou či příjemný večer bez knihy či luštění křížovek, děti se ve škole neobejdou bez sešitů a učebnic – prostě a jednoduše informační šum bez šustění papíru by ještě donedávna nebyl vůbec možný.
A co takové kreativní využití? Na co bychom kreslili a malovali? Z čeho bychom skládali vlaštovky, origami nebo stavěli papírové draky?
Stejně tak papír používáme pro uchovávání a přepravu potravin nebo při jejich konzumaci – taková krabice s pizzou, tácek s klobáskou či kelímek s čajem k sobě neodmyslitelně patří.
Papír dnes běžně používáme k balení potravin ve formě různě velkých krabic a krabiček, sáčků, tubusů nebo třeba jako papír k balení uzenin a lahůdek.
Papírové obaly používáme také k balení svačin, různé druhy sáčků pak často využíváme při balení, prodeji a skladování lahůdek nebo bonbónů, drobného zboží apod.
Pro mnoho z nás jsou důležité také letáky a při práci nedají mnozí dopustit na klasické papírové diáře, kalendáře či vizitky.
Jak to tak vypadá – bez papíru ani ránu!
Kde se vzal, tu se vzal PAPÍR!
V podobě, jak ho známe dnes, má papír původ ve starověké Číně. Kolem roku 105 n. l. právě tam přišel dvorní úředník Cchaj Lun s metodou výroby papíru z rostlinných vláken, textilního odpadu a sítí.
Tento objev byl revoluční, protože nahradil dosud používané materiály, jako byl pergamen a papyrus.
Postupem času se výroba papíru zdokonalovala a rozšířila se do zbytku Asie, do arabského světa a nakonec do Evropy, kam se dostala přes Španělsko kolem 12. století.
V Evropě zažil papír boom s rozvojem knihtisku v 15. století (Gutenberg okolo roku 1440), kdy po něm výrazně vzrostla poptávka, což vedlo ke vzniku prvních papíren po celé Evropě.
Počátky papíru v českých zemích
K nám dorazilo umění výroby papíru možná (podle neověřených zpráv) už ve 14. století. První papírny byly zakládány především v klášterech, kde se papír využíval pro opisování rukopisů a další duchovní literatury. První historicky doložená papírna se v českých zemích objevila v roce 1499 v Hostinném na řece Labi, což z ní činí jedno z prvních papírenských center ve střední Evropě.
Papírenství v českých zemích v 16.–18. století
Během 16. a 17. století se rozvíjela výroba papíru po celém našem území. Papírny se nacházely u vodních toků, protože k výrobě papíru byla nezbytná voda a dostatek energie.
Dnes se udává, že je na výrobu 1 tuny papíru potřeba průměrně přibližně 31 000 litrů vody a 2 tuny dřeva!
Jednou z významných historických papíren byla ta ve Velkých Losinách, založená v 16. století, která funguje dodnes a je považována za jednu z nejstarších aktivních papíren v Evropě. Dodnes je možné si v Losinách prohlédnout tradiční výrobní proces a přiblížit si, jak se papír vyráběl před stovkami let.
Rozmach papírenského průmyslu v 19. a 20. století v českých zemích
S průmyslovou revolucí v 19. století se výroba papíru výrazně změnila. Díky vynálezu nových strojů na výrobu papíru a s objevem levnějších surovin se výroba papíru zrychlila a zlevnila.
Původně se totiž papír vyráběl ze lnu, až v roce 1867 se stala výrobní surovinou dřevovina. To vedlo k masivnímu nárůstu produkce a distribuce papíru nejen pro tisk knih a novin, ale i pro širokou škálu dalších použití.
V průběhu 20. století se Československo stalo jedním z hlavních producentů papíru ve střední Evropě, zejména díky moderním závodům, jako je papírna ve Štětí, která dodnes patří mezi největší výrobce papíru v regionu.
Papírové obaly: kdy vznikly ty dnes běžně používané?
Dnes již běžné papírové krabice vznikly kolem roku 1817 ve Velké Británii (údajně na balení klobouků) a rychle se rozšířily díky možnosti ochrany zboží a snadné přepravy.
S rozvojem masové výroby obalů se začaly vyrábět i pevné lepenkové krabice, využívané v průmyslu i maloobchodu.
Papírové obaly prošly výrazným vývojem od 19. století. První dnes tak běžně používané papírové sáčky byly patentovány v roce 1852 a s vynálezem sáčku s plochým dnem v roce 1871 se staly standardem pro balení a přepravu potravin a drobného zboží.
Delší čas si počkaly papírové kelímky, které jsme začali používat „až“ na počátku 20. století – v tomto případě ale platí, že nejlepší je předcházet používání jednorázových kelímků (i jiných jednorázových produktů) a preferovat opakovaně použitelné produkty.
Papír lze recyklovat až sedmkrát, než se vlákna stanou příliš slabými pro další zpracování. Recyklace papírového odpadu je udržitelným přístupem, kdy se ze získané druhotné suroviny mohou vyrábět nové papírové produkty, každoročně je díky třídění a recyklaci papíru v ČR ušetřeno více než 2,2 mil. stromů, které by bylo třeba vytěžit na výrobu papírových produktů.
Třídění a recyklace papíru v ČR
S rostoucím důrazem na ekologii a udržitelnost začala být v druhé polovině 20. století recyklace papíru důležitým tématem i v Československu. Mnozí si ještě vybaví školní sběry papíru nebo odvážení papíru do výkupen surovin.
V 90. letech, po sametové revoluci, se začalo třídění papíru systematicky rozvíjet po celém území ČR formou sítě veřejně přístupných kontejnerů označených modrou samolepkou, které u nás umožňují integrovaný sběr odpadu z papíru.
Co to znamená?
Že je u nás možné do sběrných nádob společně třídit papírový obalový odpad, jako jsou krabice, papírové výplně, sáčky apod., společně s neobalovým papírovým odpadem, jako jsou noviny, časopisy, sešity, letáky a další.
Legislativa odpadového hospodářství ČR je ovlivňována také cíli a předpisy Evropské unie (EU), a tak je i u nás snaha přejít z lineárního odpadového hospodářství na oběhové odpadové hospodářství a uplatňovat principy dle platné hierarchie přístupu k odpadům.
Cílem je v maximální míře přejít od produkce a skládkování odpadu k předcházení jeho vzniku. (Zdroj: Samosebou.cz)
Dnes se v ČR recykluje významná část papírového odpadu. Recyklovaný papír se používá v závislosti na délce papírových vláken k výrobě nových produktů.
Jak vypadá recyklační proces vytříděného papírového odpadu? To napoví video Příběh papíru. (Zdroj: Samosebou.cz)
V roce 2023 u nás dosáhla míra recyklace papíru zhruba 74 %, což je nad průměrem EU. Za to vděčíme osvětě v oblasti třídění odpadu i technologiím zpracování v moderních papírnách (mnoho z nich pracuje s cirkulárními principy, kdy se velká část odpadu vrací zpět do výrobního procesu). Podrobnější statistiky i zajímavosti v článku Infografika o třídění papíru v ČR – jak jsme na tom?.
S ohledem na rostoucí globální ekologické výzvy a snahu o snížení závislosti na fosilních palivech a dřevu se v papírenském průmyslu zkoumají alternativní suroviny, jako jsou rychle rostoucí trávy, konopí, nebo dokonce využití odpadního textilu.
Papírenský průmysl se v ČR stále více orientuje na udržitelné postupy a efektivnější způsoby výroby s cílem snížit negativní dopady na životní prostředí.
Tento trend se týká i oblasti balení zásilek, kde se stále více firem (nejen u nás) zaměřuje na ekologické balení zásilek zahrnující znovupoužívání obalů (re-use), využívání recyklovaného papíru, biologicky odbouratelných materiálů a minimalizaci zbytečných obalů. To vše nejen snižuje uhlíkovou stopu, ale také přispívá k lepšímu udržitelnému oběhovému hospodářství.
Děkujeme, že třídíte papír do modrých kontejnerů, protože tak umožňujete jeho další efektivní využití!