VÁNOČNÍ POHODA
U RODINNÉHO KRBU
Ani o Vánocích však nezapomínejme na třídění! V tomhle období totiž vyprodukujeme velké množství specifického druhu odpadu. Pokud jej vytřídíme, dáme odpadu další šanci, aby se znovu využil.
O Vánocích bychom si u stromečku měli vzpomenout i na přírodu, které největší dárek nadělíme právě tím, že odpad správně vytřídíme. Jak na to, poradí velký vánoční průvodce!
Jak se neztratit v infografikách?
Sledujte v ilustracích barevné puntíky – jejich barva nám napovídá,
do jakých nádob daný druh odpadu vytřídit.
NÁKUPY DÁRKŮ A JEJICH BALENÍ
Setkání u ozdobeného stromku předchází horlivé shánění dárků. Někdo nakupuje v kamenných obchodech, jiní na internetu, někdo dárky vyrábí.
Pak přichází důležitá fáze – balení! Již během tohoto procesu vzniká samozřejmě odpad. Jak ho správně vytřídit a potěšit tak přírodu?
Ještě si upřesníme pár největších třídicích omylů:
- Polystyren (nikoli stavební) a bublinkové fólie třídíme do žlutého kontejneru.
- Celofán, tak jako odstřižky lepicích pásek, znečištěné obaly
od barev a lepidel, patří do směsného odpadu. - Stejně tak tam vyhazujeme i papírové obaly (balicí papíry) s voskovanou, vysoce lesklou a nástřikovou formou povrchové úpravy.
- Textilní stuhy a stužky třídíme do kontejneru na textil nebo poslouží příště. Re-use je super.
Speciální tipy od samosebou.cz:
Inspirujte se, jak balit dárky ekologicky, v článku Dárky zabalené
s láskou k přírodě.
Prohlédněte si infografiku Třídění obalů v plné velikosti.
VÁNOČNÍ VAŘENÍ A KUCHYŇSKÉ TŘÍDĚNÍ
Obzvlášť v předvánočním čase praskají nákupní košíky ve švech
a obaly z jejich obsahu zanedlouho skončí v kontejnerech na tříděný odpad, popelnici nebo v bioodpadu.
Největší třídicí záludnosti v kuchyni:
- Sklo do koše nepatří! Třídíme ho do kontejneru na sklo – nemusí být vymyté, obsah stačí vyškrábnout a nevadí ani etikety, ani víčka.
- POZOR! Varné sklo (např. pečicí mísy a konvice) tam ale rozhodně nepatří, protože mají jinou teplotu tavení a chemické složení. Nejlépe tyto nádoby odložíme do sběrného dvora.
- Sáčky od koření – to je věčné téma. Je jich více druhů, pokud ale váháte, kam třídit ty se stříbrnou vrstvou uvnitř, pak do směsného odpadu. Obvykle se jedná o kombinovaný obal, kdy je základem plast s nástřikem hliníkové vrstvy. Tyto druhy obalů se nerecyklují.
- Olej třiďte doma do PET láhve či kanystru a při nejbližší cestě jej odvezte spolu s dalším odpadem na sběrný dvůr, někde už potkáte na třídění olejů speciální nádoby.
- PET láhve a nápojové kartony před vytříděním vždy vyprázdněte
a sešlápněte – víčka nevadí.
Prohlédněte si infografiku Třídění v kuchyni v plné velikosti.
Na Vánoce a Nový rok
cinkají šampusky, to není šok!
Z mejdanu rovnou na třídicí linku,
vytřídit pamatuj každou lahvinku.
OZDOBENÝ STROMEK,
TEN PRAVÝ DUCH VÁNOC
Jestli něco k Vánocům neodmyslitelně patří, pak je to určitě vánoční stromeček. A je jedno, zda je živý, či umělý, vždy ho zdobí ozdoby!
Když se ale nějaká ta okrasa rozbije, naskočí nám v hlavě hromada otazníků – kam s ní?
Jak a kam správně vytřídit vánoční výzdobu?
- Světelné řetězy a ozdoby spadají do kategorie elektroodpadu – třídíme je do nádob na elektroodpad, na speciálních sběrných místech nebo je odneseme do sběrného dvora.
- Slaměné ozdoby. Pokud jste tipovali bioodpad, je to správně. Jen pozor, aby na nich nebyly umělé či kovové části nebo různé druhy nástřiků, barev a lepidel.
- Papírové ozdoby patří do modrého kontejneru. I zde je třeba dát pozor, aby na sobě neměly voskovanou či jinou povrchovou úpravu a také nesmí být mastné.
- Hliníkové obaly od jedlých ozdob můžeme také vytřídit. Stačí z nich průběžně vytvářet větší útvar – kuličku, kterou pak můžeme vytřídit do nádoby na kovy nebo opět odnést do sběrného dvora.
Speciální tip: po Vánocích se mnoho z nás návštěvě sběrného dvora nevyhne. V článku najdete odpovědi na otázku, co vše je možné odložit do sběrných dvorů?
Prohlédněte si infografiku Třídění pod vánočním stromkem v plné velikosti.