ZAJÍMAVOSTI O ŠEDÉM KONTEJNERU NA KOVY
Známe je z každého rohu – kontejnery na třídění odpadu. Skrývají svoje vlastní tajemství a my jsme se jim podívali na zoubek. Víte o nich všechno? Nemusíte do nich strkat hlavy, stačí si přečíst naše top zajímavosti, tentokrát o šedých kontejnerech na kovy!
Šedý kontejner na kovy – stříbrný elegán
S nadsázkou lze říci, že i batole ví, kam vytřídit plast, papír či sklo. Všímavější jedinci rozpoznají ještě kontejnery na nápojové kartony či bioodpad.
Opodál stojící tajemnou šedou myšku ale asi každý nepozná. Přitom v současné době četnost výskytu šedého kontejneru mezi „třemi kontejnerovými mušketýry“ – tedy třídicími nádobami na plast, sklo a papír – raketově roste. Ale kde se vzal a k čemu slouží?
Zdroj: Pixabay.com
Hned na úvod je třeba říci, že šedou barvu má naprostá většina nádob určených pro třídění kovů.
V některých méně častých případech se však můžeme setkat i s jinými barvami, nicméně šedá barva vskutku dominuje. Nejlépe nám ohledně toho, co a jak do kontejnerů třídit, pomohou samolepky na třídicích nádobách.
Je to taky vesměs logické, že? Kov je přece tak nějak do šeda. Dobrá, barvu bychom měli, ale co do něj? Že by kovový odpad? No jasně, na to vemte jed! Nebo radši jogurtové víčko…
Jaké kovy třídit do šedých kontejnerů? Těžká otázka, lehký kov
Když se řekne „kov“, člověk si vybaví hlavně železo. Kovů je mnoho druhů, dělíme je např. na lehké, těžké, drahé, vodivé, nevodivé atd.
V souvislosti s tříděním kovů do kontejnerů to tedy rozhodně nemá být tak, že když vás děda poprosí o vyklizení garáže, tak seberete všechny možné staré kusy z kovu (motor, pixle od barev a ředidel) a namíříte si to k šedému kontejneru se vším, co už nepotřebujete.
KOVY IN THE KONTEJNER, SINCE 2015
Města a obce musí zajistit možnost třídění kovů díky vyhlášce k novele zákona o odpadech od 1. 1. 2015.
Třídění kovů mohou města a obce zajistit formou sběrných dvorů, velkoobjemových kontejnerů, sběrných nádob a pytlového způsobu sběru.
Co můžeme třídit do šedého kontejneru?
- Plechovky od nápojů (nápojové plechovky);
- kovové uzávěry, šroubovací uzávěry/víčka;
- konzervy;
- alobal;
- hliníková víčka;
- hliníkové obaly od potravin (pozor na obaly spojené s dalším materiálem);
- kovové nádoby od aerosolů po kompletním vyprázdnění (spreje od laků na vlasy, šlehaček, antiperspirantů a deodorantů apod.). Větší množství je lepší odnést do sběrného dvora, nebo do sběrných surovin.
Všem těmto kovovým artefaktům dnešní doby poskytne šedivý kontejner rád azyl. Dalšími recyklovatelnými kovy jsou prázdné tuby od kosmetiky či kovové uzávěry od nápojů.
A co do šedého kontejneru naopak vůbec netřídit?
- Nápojové kartony;
- spreje a deodoranty se zbytky obsahu;
- plechovky od barev, laků atd.;
- elektroodpad;
- baterie.
Zdroj: Pixabay.com
Řekni, kde ty kovy jsou?
Asi si říkáte, že toho kovového odpadu zase tolik nevyprodukujete. Tak schválně, všimněte si někdy, že doma během pár dní dokážete nashromáždit ledacos.
Například víčka od jogurtů ze snídaně, pár pivních plechovek z „pánského večírku u Ligy mistrů“, nějaký ten energeťák nebo pikslu od fazolí či kukuřice od večeře.
Schválně si tyto drobnosti dávejte jeden týden stranou a uvidíte, že je toho kovového odpadu nakonec poměrně dost.
A jak je to tedy s tím dědou? Kam mu pomůžu odnést kovy z garáže a kam vyhodit spreje na vlasy, které mi cestou přibalila i babička ze své načechrané trvalé?
Konkrétně tyto obaly patří do nebezpečného odpadu – ideálně do příslušného sběrného dvora.
Recyklace kovů aneb co se děje s kovem dál?
Kovové obaly se v rámci recyklace dotřídí. V této fázi se zbaví nečistot a rozdělí na různé druhy.
Roztříděné se dále zpracovávají v hutích, kde se přidávají k dalším surovinám na výrobu kovů a při vysoké teplotě se roztaví.
Potom se roztavený kov lije do forem, čímž se vytvoří nový tvar a připraví se tak pro další použití. Z recyklovaného materiálu se poté vyrábí odlitky, slitiny kovů, původní výrobky, dráty a další.