Recyklační symboly kovů
Třídění papíru, plastu a skla je oproti kovům disciplína pro začátečníky, kterou už má většina z nás zažitou (i když občas uděláme nějakou tu chybku, která by mistra třídiče zaručeně vytočila). Třídění kovů může být, nutno přiznat, trošku náročnější záležitost. Ani u kovových obalů ale nechybí recyklační symboly, které nám poradí, když jsme v nesnázích. Po přečtení tohoto článku budete bezpochyby zdatnými třídiči kovů i vy. Jak tedy správně třídit kovy?
Recyklační symboly na obalech jako užiteční pomocníci
Zkoumáte složení toho, co kupujete? Mrkněte i na další prvky uvedené na obalu zboží, zejména na tzv. recyklační symboly (příp. recyklační značky).
Právě díky recyklačním symbolům na obalech se totiž dozvíte odpověď na otázku, do jakého kontejneru na třídění ten který obal vyhodit.
Kovové obaly si zaslouží speciální pozornost, protože, jak zjistíte dále, je třeba je důkladně rozlišovat.
Recyklační symboly jsou v podstatě jednoduchými (ale geniálními!) pomocníky. Díky unifikovanému značení výrazně pomáhají milionům lidí třídit odpad a eliminovat tak negativní dopady na životní prostředí.
V Evropě značíme obaly prostřednictvím recyklačních symbolů na základě rozhodnutí evropské komise 97/129/EC od roku 1997.
Recyklační symboly používané pro značení kovových obalů
Recyklační symbol tvořený třemi spojenými šipkami určitě znáte. Plast, papír, kovy, dřevo, nápojové kartony, sklo, textil nebo kompozitní materiály – obaly z těchto materiálů jsou označeny trojúhelníkovými recyklačními symboly. Jaké symboly označují kovy?
Značení kovových obalů poznáte podle recyklačního symbolu trojúhelníku se šipkami a číselným označením v rozmezí 40–49 a podle příslušné zkratky:
- 40 FE – obaly ze železa;
- 41 ALU – obaly z hliníku;
- čísla 42–49 – ostatní kovy.
Zdroj: Samosebou.cz
Kovové obaly třídíme do šedého kontejneru. Ale má to háček!
Když poznáte kovový obal i konkrétní materiál, ze kterého je vyroben, co s ním tedy dělat dál? Hurá k šedému kontejneru!
V naprosté většině případů mají kontejnery na kov šedou barvu, kovové obaly tedy patří právě do nich.
Pozor ale, do šedých kontejnerů nemůžeme třídit všechny kovové obaly, jak se nám zamane!
Které obaly do kontejneru na kov tedy vyhodit a které raději odnést do sběrného dvora? Přesně to nám poví jak recyklační symboly, tak i praktické rozdělení nejpoužívanějších kovových obalů, u kterých jste možná dodnes s tříděním váhali i vy:
Jaké kovové obaly třídit do kontejneru na kovy?
- Prázdné plechovky od nápojů (nápojové plechovky);
- kovové uzávěry, šroubovací uzávěry/víčka
- vyprázdněné tuby (více viz infobox Dobré vědět);
- prázdné konzervy;
- alobal;
- hliníková víčka (pouze větší množství stlačené dohromady);
- prázdné hliníkové obaly od potravin (zde pozor na obaly spojené s dalším materiálem);
- ostatní kovové předměty z domácnosti;
- kovové obaly od aerosolů (spreje), které musí být vždy kompletně vyprázdněny (nádoby od antiperspirantů a deodorantů, šlehaček, spreje od laků na vlasy atd.). Větší množství odneste do sběrného dvora, příp. sběrných surovin.
Před vytříděním kovových tub bychom měli v maximální možné míře vymačkat jejich obsah. Vyprázdněné tuby třídíme na místo, kam se v dané obci kovy odkládají – šedé kontejnery a jiné sběrné nádoby, pytle, sběrné dvory, výkupny.
POZOR! To ovšem neplatí pro tuby obsahující nebezpečné látky. Tam je třeba vyhodnotit, zda je či není prázdný obal nebezpečný (většinou podle informací na obalu), pokud ano, musí na se odevzdat na místa, kam patří nebezpečné odpady.
Jaké kovové obaly netřídit do kontejneru na kovy?
- Nápojové kartony (ty mají přeci oranžový kontejner);
- tuby obsahující nebezpečné látky;
- baterie;
- obaly od motorových olejů a pohonných hmot;
- obaly od barev, případně chemických a nebezpečných látek.
Kontejnery na kov v nejběžnější podobě. Setkat se můžete i s jinými barevnými i velikostními variantami, sledujte proto vždy jejich značení. (Zdroj: decin.cz)
Pokud naše rady náhodou zapomenete a budete u kontejneru tápat, nezoufejte. Každý kontejner by měl být vybaven instrukcemi, které prázdné obaly do něj můžete vyhodit. Snad vám tento článek v třídění kovů poradil a už to pro vás nebude španělská vesnice.
Recyklační symboly kovů a průlet tříděním kovových obalů máme za sebou. Kam dál? Ještě než vyrazíte k třídicímu hnízdu vytřídit doma nashromážděný odpad, doporučujeme si zopakovat recyklační symboly plastů, recyklační symboly nápojových kartonů a recyklační symboly skla.