TVOŘÍME BEZE ZBYTKU – 14. DÍL: ŽIDLE V NOVÉM KABÁTĚ
Není divu, že v dnešní době plné nádherných věcí všude kolem chceme žít hezky, moderně a podle aktuálních trendů. Bohužel, ve sběrných dvorech končí (mimo jiné) nepřeberné množství nábytku, který má to nejlepší už za sebou. Nebo teprve před sebou?
To staré můžeme přece při troše šikovnosti a fantazie proměnit přesně v to, co bychom si přáli. Navíc nás nemine úspora peněz a pocit z dobře odvedené práce i dobrého skutku pro životní prostředí!
V tomto díle tvůrčího seriálu Tvoříme beze zbytku si ukážeme, jak ze starých židlí vyrobit designové kousky – no, zkrátka takové, které by do své nabídky mohla zařadit i prodejna se stylovým nábytkem!
Tak, hurá do sklepa, garáže nebo komory pro starou židli a jdeme na to.
Inspirujte se seriálem Tvoříme beze zbytku na samosebou.cz – i takto může vypadat re-use podle dílu staré židle v novém kabátě. Inspirací je publikace Tvoříme / Vaříme beze zbytku. (Zdroj: Samosebou.cz)
Židle jako nové – klíčová je příprava
Renovace starých dřevěných židlí vyžaduje sice hodně času i pomůcek, ale rozhodně to stojí za to.
Co všechno si připravit, aby byl výsledek dokonalý?
- Kozí nožku nebo šroubovák;
- kleště štípačky;
- speciální kaučukové čalounické lepidlo (robinol);
- disperzní, vodou ředitelné lepidlo;
- sponkovačku a sponky 4 až 8 mm;
- pět čalounických špendlíků;
- nůžky;
- krejčovskou křídu;
- cidlinu* na odstraňování laku;
- brusný papír 180, 240;
- molitan (dle rozměru židle), tloušťka 3 cm;
- vlizelín (dle rozměru židle);
- potahovou látku (dle rozměru židle + přidat po obvodu 2 až 5 cm – podle výšky molitanu);
- voskový olej – bílý dub;
- štětec nebo váleček na natírání.
Cidlina je kovová truhlářská škrabka. Jedná se o dřevoobráběcí, tvarovací a dokončovací nástroj. Při různém tlaku, úhlu a prohýbání docílíme odstranění laku i v nejnáročnějších situacích na špatně dostupných místech.
Aby cidlina fungovala co nejlépe, musí mít jednolitou ostrou hranu a být dobře naostřená. Pak dokáže odstranit i ty nejjemnější nerovnosti a zachová povrch perfektně hladký.
Máte vše připraveno? Pusťme se do toho…
- Začneme odšroubováním původního sedáku – sundáme látku, která je většinou připevněná hřebíčky.
Pro snadnější odstranění použijeme kozí nožku (případně šroubovák). - Pokračujeme sedákem. Pokud je molitan zničený, odstraníme jej také a vyřízneme nový (ideálně 3 cm vysoký), který přilepíme na sedák pružným kaučukovým čalounickým lepidlem.
Jestliže je sedák zachovalý, molitan ponecháme a dáme přes něj jen vrstvu netkané látky = vlizelínu. Tu použijeme i na nový molitan.
Vlizelín po obvodu sedáku připevníme pomocí sponkovačky. - Poté si důkladně napneme vybranou potahovou látku.
Dbáme na to, aby látka byla pevná, s vyšší gramáží, neprůhledná, dostatečně hustě tkaná. - Fixujeme ji velkými čalounickými špendlíky, které se vpichují do molitanu.
Napínáme a sponkujeme do kříže, pak nahoru, dolů. Sponky musí navazovat těsně na sebe.
TIP: Správné vypnutí poznáte snadno – když jedete prsty proti sobě, nesmí tam zůstávat varhánky. - Zasponkovanou látku ustřihneme, není třeba ji entlovat. Následně ji zespoda sedáku jen lehce přetřeme disperzním lepidlem, aby se netřepila.
- Nyní se pustíme do dřevěné konstrukce.
Kostru židle zbrousíme cidlinou nebo brusným papírem, abychom odstranili starý lak. - Dřevo oživíme voskovým olejem s odstínem bílý dub. Pozor, pokud lakujeme bez odstínu přírodním lakem, je nutné počítat s tím, že dřevo ztmavne.
- Naše stará židle tak získá moderní vzhled, který ještě můžeme zvýraznit tím, že spodních asi deset centimetrů nožiček natřeme balakrylem v odstínu látky.
A je hotovo!
Re-use je skvělou příležitostí, jak proměnit věci, které by jinak skončily s největší pravděpodobností na skládce, na krásné a užitečné doplňky jak našich domácností, tak třeba i zahrad.
Soutěž s Tvoříme beze zbytku o skvělé ceny je tu!
Pokud náš seriál Tvoříme beze zbytku čtete pravidelně, pak víte, že každý díl ukončujeme minikvízem týkajícím se třídění odpadu. A stejně tak je tomu i teď. Pozor, tentokrát s malou nápovědou – pomoci vám může naše ReKalkulačka.
Co můžete vyhrát?
Tři z vás získají výtisk exkluzivní publikace „Tvoříme/Vaříme beze zbytku“, která vyšla s podporou EKO-KOM, a.s., a v běžných knihkupectvích není k dostání.
Dále hrajeme o sadu třídicích tašek do domácnosti a vtipné a praktické popelničky na psací potřeby nebo na bonbony.
Jak na to? Jednoduše odpovězte na následující 3 otázky. Soutěž trvá do 21. 3. 2019. Výherce vyhlásíme 26. 3. 2019 právě zde.
Pravidla soutěže naleznete zde.
SOUTĚŽ BYLA UKONČENA!
Gratulujeme výhercům:
J. Jaroš
J. Alač
L. Kunetková