5 tipů na domácí třídění odpadu – jak na to?
Třídění odpadu je dnes běžnou součástí každodenního života většiny z nás. Kromě ohleduplného chování k přírodě a životnímu prostředí může být třídění odpadu nenáročnou a příjemnou záležitostí pro celou rodinu! Nevěříte? Přinášíme úplně jednoduché tipy, které jej usnadní a současně jsou prakticky zadarmo. Tak se podívejme na 5 tipů, jak na to domácí třídění odpadu…
Že je třídění odpadu komplikované?
Ale kdeže… Vždyť v Česku máme průměrnou vzdálenost k třídicím kontejnerům pod 100 metrů!
Je třídění odpadu zbytečné?
Vůbec ne! Skoro 3 ze 4 Čechů třídí odpad – zvládli to ostatní, zvládnete to taky! Čím více nás bude, tím méně budeme zatěžovat přírodu.
Je finančně náročné?
Nesmysl! Naopak se do obecních rozpočtů peníze za správné třídění odpadů vracejí a často to znamená nižší poplatky za odpad i pro jejich obyvatele…
Že snad třídění doma nikoho nebaví?
To je tedy povedený fór! Pokud to u vás doma platí, pak čtěte dál a nenechte si ujít 5 tipů od samosebou.cz na zábavné domácí tříděníčko!
Nakonec tak třeba společně pomůžeme tomu našemu vzácnému životnímu prostředí.
Tip č. 1: Třídění odpadu hrou!
Motivovat děti ke třídění odpadu není žádná věda, jen je potřeba vědět, jak na to. Když dojdou vlastní nápady, tak to vůbec nevadí, inspirace je všude kolem nás dost.
Zkusme děti za třídění odpadu motivovat – třeba jim dávat odměnu (razítka, samolepky nebo něco jiného, co mají rády) za každý správně vytříděný kousek.
Dospělí můžou doma třídit odpad společně do jedné nádoby a měřit pak dětem čas, za jak dlouho dokážou správně rozdělit jednotlivé kusy podle kategorií (plast, papír, sklo, nápojové kartony).
Zkuste vložit mezi tento odpad i různé chytáky, a když je děti odhalí, mohou za to pak dostat odměnu navíc.
Spousta zajímavých informací a zábavy čeká na rodiče a jejich děti na stránkách www.tonda-obal.cz.
Vyzkoušet můžete i různé domácí kvízy, které budou zábavnou formou nejen motivovat, ale o třídění odpadu i edukovat. Otázky lze opakovat, děti budou mít radost, že se v kvízu lepší.
A pozor, soutěžit o ceny můžete i se samosebou.cz, aktuální soutěže najdete v sekci Soutěže.
Pokud máte rádi online hry, pak neváhejte vyzkoušet hru Ekontíci 2!
Účelem online hry Ekontíci 2 je co nejrychleji správně roztřídit odpad (plast, papír, sklo a nápojový karton) do kontejnerů a zábavnou formou se dozvědět, kam jaký druh odpadu správně vytřídit. (Zdroj: Samosebou.cz)
Tip č. 2: Upcyklujeme s dětskou fantazií!
Třídění odpadu je ohromně důležité a vůbec to neznamená, že nemůže být zábavné. Věřte, že se u toho můžeme i my, dospěláci, pořádně „vyřádit“ a zabavit!
Skvělou cestou ke společnému kreativnímu tvoření je upcyklace, tedy přeměna odpadu na věc s vyšší užitnou hodnotou – výroba hraček s dětmi pro děti je skvělá zábava!
Je až k neuvěření, co vše je možné vyrobit třeba z takové PET láhve! Pokud máte čtyřnohého štěkajícího mazlíčka, vyzkoušejte mu společně vyrobit z použité PET láhve speciální hračku pro psa.
Nechte se inspirovat seriálem Tvoříme beze zbytku se samosebou.cz a vyrobte podle trendu upcyklace hračku pro psa z PET láhve. (Zdroj: Samosebou.cz)
K upcyklaci může dobře posloužit i obyčejná krabice od kapesníků, staré šanony, kartonové krabice a další zdánlivě obyčejné předměty „na odpis“.
Co takhle si s dětmi vyzdobit koš na odpad nebo dekorovat či vytvořit úplně nové nádoby na pohodlné domácí třídění odpadu?
Hodit se budou barevné papíry, spreje, nůžky, lepicí páska, ale třeba i kousky rozbitých hraček, knoflíky, látky, víčka od PET láhví a další předměty dle fantazie.
TIP: Děti navíc bude bavit třídění do vlastnoručně vyrobených nádob ještě víc. Pokud budou mít podobu zvířat či jiného tvora, robota apod., pak je můžeme motivovat i tím, že je musí správně krmit, aby neměly hlad…
Obyčejný koš na odpad se může proměnit v zábavnou dekoraci. (Zdroj: teachingmaddeness.com)
Tip č. 3: Domácí „kompostér“ zdarma – jak na to?
A co takový bioodpad? Nepropadejme pocitu, že to je další zbytečná nádoba v domácnosti a práce navíc – biologicky rozložitelný odpad tvoří cca 1/5 obsahu našich košů a popelnic!
Výmluvy tedy stranou, přinášíme tip, jak si doma zařídit úplně jednoduchý „domácí kompostér“, který nestojí peníze, navíc nezabere moc místa a výroba nevyžaduje v podstatě žádný čas! Hádejte, oč jde?
Možná to bude velké překvapení, ale je to… naprosto obyčejná skleněná zavařovačka (třeba od okurek)!
Jednoduché a praktické, což?
Třídění bioodpadu je vůbec zajímavé téma, více napoví třeba článek Jak a do čeho třídit bioodpad?, ve kterém mimo jiné najdeme hned několik dalších možných variant pro jeho třídění doma, které jsou praktické a cenově dostupné.
Anebo co si takhle pořídit rovnou domácí vermikompostér? Takový pomocník už dokáže výrazně snížit množství domovního odpadu, který vynášíme do černých kontejnerů a popelnic.
Tip č. 4: Cenově dostupné nádoby na tříděný odpad
O finanční náročnosti zajištění nádob pro domácí třídění odpadu nemůže být řeč, jak se přesvědčíme hned dalším tipem.
Určitě doma najdeme nějaký koutek, kde menší či větší nádoby na třídění odpadu nebudou překážet, a je jen na nás, jaké vybereme. Možností je spousta. Úplně zdarma lze použít vlastně jakoukoliv nádobu nebo tašku, kterou máme doma.
Nabízejí se třeba nepotřebné papírové krabice či tašky (vhodné na papírový odpad) nebo plastové tašky a sáčky (na plastový odpad).
Ty se jednoduše promění z odpadu v praktické pomocníky na třídění. Jejich výhoda je, že je při třídění můžete vyhodit i s obsahem.
Existují i speciální tašky na třídění, které jsou určeny pro shromažďování odpadu. Často jsou barevné stejně jako kontejnery na odpad, většinou je lze spojit a vytvořit si tak kompaktní a úhledné „domácí třídicí hnízdečko“. Na některých obecních úřadech jsou tyto tašky k dostání zdarma.
Opakovaně použitelné tašky určené pro domácí třídění odpadu jsou skvělými pomocníky do každé domácnosti. (Zdroj: Samosebou.cz)
Tip č. 5: Domácí třídění do jedné nádoby!
Pro všechny obyvatele malých bytečků, kam se „třídicí koutek“ zkrátka nevejde, nebo pro malé třídicí lenochy je tu další tip.
Ani malý byt nebo občasná lenost nejsou důvodem vzdát se třídění odpadu! Jednoduchým řešením je házet vše, co lze třídit, do jednoho koše a nashromážděný odpad pak vytřídit až u kontejnerů.
Je to sice trošku víc práce venku, ale zato na čerstvém vzduchu, který nám všem i díky této spolupráci vydrží zase o něco déle. Zkrátka, třiďte odpad, má to smysl!
Děkujeme za každý vytříděný obal a doufáme, že jsou tyto tipy dobrou inspirací a motivací. Proč je třídění důležité a co vše jsme již společně dokázali, ukáže ReKalkulačka.