Jaký druh nákupních tašek je nejekologičtější?
Konec doby plastové. Alespoň tak nějak by se dal charakterizovat konec plastových tašek zdarma ve všech českých obchodech, který vešel v platnost hned první den loňského roku. O konec všech plastových nákupních ušáků zdarma se postarala novela zákona č. 477/2001 Sb., o obalech. Od té doby je možné tašky pouze zakoupit – a máme na výběr z vícero druhů. Pojďme si ukázat, že ne všechno, na čem je napsáno EKO, je opravdu tím nejlepším řešením. Co říká výzkum o dopadu různých druhů tašek na životní prostředí?
Když EKO není tak úplně EKO…
Člověk si v poklidu nakoupí své potraviny, u pokladny bere ještě jedny žvejky a instinktivně sahá po tašce pod pokladní pás. Pokud obchod nabízí výběr z vícero druhů nákupních tašek, nastává dilema v tu chvíli pro některé z nás snad horší než Hamletovo „být či nebýt?“.
V současné době a společnosti, která si čím dál více uvědomuje, že výrobu jednorázových plastů je třeba výrazně omezit, člověk tak nějak instinktivně sáhne v nabídce tašek raději po té papírové. Ba co víc, na tašce je napsáno, že je „EKO“, a to teď letí!
Spokojeně tedy sbalím nákup a peláším domů s hřejivým pocitem, že jsme nakoupili a ještě jsme pomohli životnímu prostředí!
Je to ale pravda?
Upřímně?
Ne tak úplně…
Odnosné tašky – ano, či ne? A jaké? Na to se zaměřila studie LCA Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
Pojďme si říct, jak dopadl výsledek výzkumu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT)…
Studie se zabývala tím, které nákupní tašky představují nejmenší zátěž pro životní prostředí, přičemž byla zohledněna délka jejich životnosti.
Studie o environmentálních dopadech odnosných tašek pod drobnohledem
Ministerstvo životního prostředí České republiky (MŽP) si nechalo v roce 2018 u děkana Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT V. Kočího zpracovat studii porovnávající metodou LCA environmentální dopady odnosných tašek.
Výsledky studie byly zveřejněny na konci roku 2018.
Dalším zkoumaným kritériem byl způsob ukončení životního cyklu (LCA) odnosných nákupních tašek: skládkování či energetické využití v ZEVO nebo možnosti recyklace.
Současně studie zohlednila opakované použití tašek.
Do výzkumu LCA analýzy odnosných tašek byly zahrnuty různé druhy:
- papírové;
- HDPE;
- LDPE;
- textilní tašky z polyesteru (PES/PET);
- textilní tašky z bavlny.
Zdroj: Pixabay.com.
Tašky byly porovnány na základě tzv. funkční jednotky – tou bylo odnesení 573 kg nákupu. Zajímá vás, proč právě tato váha?
Protože vyjadřuje množství nákupu, který za 1 rok uskuteční průměrná česká domácnost.
Ve studii byla rovněž vypracována varianta založená na objemu odneseného nákupu.
Nákupní tašky – kámen, nůžky, papír a plast!
Nejprve si zrekapitulujme, které nákupní tašky vlastně můžeme „pod pultíky“, pásy a u pokladen najít.
Obecně lze říci, že „taškovým obzorům“ se meze nekladou a existuje nepřeberné množství všech druhů tašek – budeme se věnovat těm nejběžnějším.
Začněme tím, že tašky rozdělíme na dvě hlavní skupiny: tašky jednorázové a tašky na opakované a dlouhodobé použití. Tašky se liší materiálovým složením i výrobním procesem.
Jednorázové nákupní tašky
- Plastové nákupní tašky z HDPE a LDPE
Do první skupiny patří klasický plastový evergreen – tašky z vysokohustotního polyetylenu (HDPE) a z nízkohustotního polyetylenu (LDPE).
TIP: Více se můžete o těchto materiálech dozvědět v článku Recyklační symboly plastů.U tašek vyrobených z HDPE se jedná o klasické menší tašky s nosností cca 4 kg.
U nákupních tašek z LDPE, které jsou obecně větší a často s pevnějším plastovým ouškem, se nosnost pohybuje okolo 8 kg. - Papírové nákupní tašky s uchem
Zejména používání papírových jednorázových nákupních tašek se poslední dobou velmi rozmáhá.
Nezřídka jsou právě tyto tašky označovány „nálepkou EKO“ a výrobci se chlubí tím, že jsou šetrné k přírodě.
Papírová taška může mít nosnost až 10 kg.
Zdroj: Pixabay.com.
Opakovaně použitelné nákupní tašky
Co se týče tašek na opakované použití, do této kategorie patří tašky vyrobené z textilu.
- Látkové tašky z bavlny
Odnosné tašky mohou být vyrobeny z obyčejné bavlny, příp. z organické bavlny. Jejich nosnost se pohybuje okolo 10 kg nákupu. - Textilní tašky vyrobené z polyesteru (PES/PET)
Polyesterová vlákna těchto tašek jsou obvykle vyráběna z PET (podrobněji schéma recyklace PET láhví viz plastografika).
Nosnost těchto tašek se také pohybuje okolo 10 kg.
Zdroj: Pixabay.com.
Jaká jsou zjištění LCA analýzy u jednotlivých druhů nákupních tašek?
Zdá se to být EKO? Logický! Ale není to tak úplně… Pojďme si na to posvítit podrobněji. Začneme u papírových tašek, které mnozí z nás považují za to nejekologičtější řešení….
Papírová taška z recyklovaného papíru se může na první pohled zdát jako ideální řešení. Na její výrobu byl přece použit papír (s největší pravděpodobností již recyklovaný), který se v přírodě snadněji rozloží, a pokud se taška hned neroztrhne nebo nerozmočí, pak je to přece perfektní, protože ji lze využít vícekrát.
No jo, ale tyto věci je třeba vidět v širším kontextu, třeba i v tom, co obnáší taková výroba papírových tašek?
Na výrobu jedné papírové tašku padne mnohem více materiálu, výroba je energeticky náročná, kamiony zvládnou kvůli její hmotnosti pojmout při přepravě menší množství a navíc se často trhají, čímž vylučují možnost dalšího opakovaného použití (re-use). To už nezní tak moc EKO friendly, že?
Co možná mnohé z nás překvapí, je fakt, že výroba plastové tašky je oproti papírové čistší. Nemusí se totiž řešit odpadní vody, kterých vzniká při výrobě papíru značné množství. Ani to však z plastové tašky nečiní žádného „taškového“ svatouška.
Jak víme, plasty se v přírodních podmínkách velmi složitě a dlouho rozkládají.
Z hlediska environmentálních dopadů odnosných tašek z papíru a HDPE jsou srovnatelné.
A teď k výsledkům – resp. vítězům samotné studie!
Který druh nákupní tašky je vítězem studie LCA VŠCHT?
Tak schválně – tipnete si vítěze?
Prozradíme, že jednorázové tašky logicky dopadly hůře než ty, které lze použít opakovaně.
Obecně ze studie vyplývá, že opakované použití jednorázových tašek snižuje jejich environmentální dopady.
Konec napínání – vítězem je opakovaně použitelná odnosná taška z polyesterových vláken (PES/PET).
Naopak nejvyšší environmentální dopady mají plastové tašky z LDPE.
Pokud jsou plastové tašky z HDPE a papírové tašky odstraněny skládkováním či prostřednictvím ZEVO, mají podobný dopad na životní prostředí jako textilní PES taška s životností 1 rok při opakovaném použití nejméně 5krát a vícekrát.
U tašek z LDPE toto platí teprve při použití během roku nejméně 20krát!
Možná jste se taky zarazili nad faktem, že se vítězem nestala textilní taška z bavlny (ať už z obyčejné, nebo z té organické).
Celkem překvapivě mají totiž oba druhy tašek ve výsledku vyšší environmentální dopady. Jak to je to možné?
Je to především kvůli dopadům na životní prostředí způsobeným při pěstování bavlny zejména v souvislosti se spotřebou vody, zvyšováním emisí, a tedy i negativním vlivem na ozónovou vrstvu a dále s nežádoucími důsledky v souvislosti s přeměnou krajiny, která musí bavlníkovým plantážím ustoupit.
Nejlepší řešení? Polyesterová nákupní taška, kterou použijeme co nejvíckrát. A když už dojde k tomu, že budeme muset využít jednorázovou tašku, zkusme ji používat až do jejího úplného konce. Pak ji můžeme přeci jednoduše vytřídit a díky tomu se z ní stane druhotná surovina použitelná při výrobě nových produktů.
Co si z toho tedy odnést? Vzpomeňte si příště u pokladny na fakt, že není všechno EKO, co se ekologickými nápisy blyští!
Věděli jste, že průměrná česká rodinka si odnese z obchodu každý týden v průměru 11 kilogramů potravin?
Přepočteno na nosnost tašek je to celých 143 lehkých plastových, 72 pevnějších plastových nebo 57 papírových tašek.
To už je solidní množství, když vezmeme v potaz, že by nám na to stačila jedna jediná textilní polyesterová nebo bavlněná taška.
Pokud vás podobné počty baví, pak se mrkněte na ReKalkulačku, která umí vypočítat zajímavá čísla týkající se třídění odpadu a recyklace.