EKONOVINKY ZE SVĚTA KVĚTEN 2019
V New Yorku vzniká každý den nová soška z odpadu Newyorčanů
Yuji Agematsu, japonský umělec žijící v New Yorku, tvoří svá dílka z netradičního materiálu – odpadu, který nalézá při svých procházkách městem.
Od roku 1997 sbírá v newyorských ulicích každý den droboučké smetí a instaluje z něj maličké sošky.
Svoji vůbec první originální sošku umístil do celofánu z krabičky od cigaret, kterou měl po ruce.
A stejně tak všem svým dalším minidílům tvoří vlastní „vitríny“ právě celofán. Od té doby vznikly tisíce sošek, které zaznamenávají život Yujiho i města.
V New Yorku vznikly od roku 1997 pod rukama Yujiho Agematsu tisíce sošek z odpadu. (Zdroj: MK Photo, Albrightknox.org)
Každá soška má svoji vitrínu z celofánu, na prodej jsou v sériích. (Zdroj: Yuji Agematsu, Albrightknox.org)
Den nula v Kapském Městě, které utáhlo kohoutky
A to doslova.
Již několik let se druhé největší město Jihoafrické republiky potýká s extrémními suchy a tamní příroda není schopna poskytovat lidem tolik vody, kolik potřebují – lépe řečeno spotřebovávají. Aby voda definitivně nedošla, je zapotřebí spoluúčast občanů.
I přes mnohá varování se však dlouho nedařilo obyvatele přesvědčit k šetrnosti. Až zprávy o skutečně se blížícím konci zásob vody a následná panika dokázaly něco změnit.
Množství spotřebované vody bylo omezeno na 50 litrů na hlavu a den – to je přibližně 6× méně, než byli obyvatelé Kapského Města do té doby zvyklí.
Lidé tak začali s vodou lépe pracovat a šetřit jí, jak jen to je možné – omezili splachování toalet, naučili se vodu opakovaně používat i šetrněji zavlažovat. Zkrátka, začali vnímat, že životní prostředí je jen jedno a zdroje omezené.
Sucha trápí Kapské Město již léta, hrozí „den nula“. (Zdroj: Enca.com)
Na jedné straně stojí nedůvěřivci, kteří tvrdí, že celý „den nula“, tedy den, kdy dojde k mimořádným opatřením, je nesmysl a hoax.
Na druhé straně se hledají nezvyklá řešení. Jedním z nich je nápad na dopravení ledovce z Antarktidy, dalším myšlenka umělé modifikace počasí…
Jak už to tak bývá – zásadním předpokladem úspěchu ale stále zůstává to, že se lidé nevrátí k původnímu plýtvání a budou si vody více vážit.
Označení „Den nula“ se používá jako termín pro datum, kdy dojdou zásoby vody pod určitou hranici a její výdej bude omezen a bude pouze na příděl.
V Kapském Městě tuto pohotovost vyhlásí, když průměrná výška hladiny v nádržích města klesne pod 13,5 %.
V roce 2018 bylo několik avizovaných termínů, díky uvědomělým občanům i příznivému počasí se Dni nula však město (zatím?) úspěšně vyhnulo.
Živá past na mikroplasty
Moře plastů v oceánech, to je pro přírodu pohroma. Zejména ty jednorázové, jako jsou brčka, kelímky a obaly, uvolňují mikroplasty, které se dostávají nejen do vody, ale i do těl živočichů.
Vědci nyní vymýšlejí, jak tyto mikroplasty z vody odfiltrovat.
Řešením by podle nich mohla být uměle vytvořená hráz ze živých organismů – tento nápad nyní testují v Sydney.
V Sydney vědci vytvořili uměle vybudovanou hráz z živých organismů, která by mohla pomoci pročistit oceány. (Zdroj: Flowee.cz)
Zda tyto živoucí mořské hráze dosáhnou požadovaného efektu a „plastovým mořím“ se uleví, budou vědci sledovat v příštích 20 letech. Držíme palce!