Jak se třídilo v krajích v roce 2018?
Obce soutěží v kdečem – třeba v tom, kdo má hezčí náves, lepší hasiče nebo udržovanější trávník na fotbalovém hřišti. Pak je tu ale ještě jedna soutěž, která řeší přístup obcí a jejich obyvatel k životnímu prostředí. Víte jaká? Je to celostátní soutěž „O křišťálovou popelnici“, která každoročně hodnotí a odměňuje obce za nejlepší třídění odpadu. Výsledky za rok 2018 byly vyhlášeny na konferenci Odpady a obce 2019.
Soutěž „O křišťálovou popelnici“ – kdo a jak může soutěžit?
Pravidla hry se neměnila, a tak i v 15. ročníku soutěže platilo, že se do ní mohou ve třech velikostních kategoriích přihlásit města a obce zapojené do systému EKO-KOM.
Do užšího výběru postoupilo 5 zástupců obcí a měst z každého kraje a hlavní město Praha, celkem 66 obcí.
V užším výběru se hodnotilo několik kritérií – tak třeba nejen množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každý druh separovaného odpadu, ale také poměr tříděného a komunálního odpadu nebo hustota sběrné sítě (i spolu s pytlovým sběrem a tříděním do individuálních nádob). Dalšími kritérii bylo například i to, zda obec sbírá nápojové kartony, bílé sklo a kovový odpad, a celkové podmínky pro nakládání s odpady.
Vítězové soutěže „O křišťálovou popelnici za rok 2018“
Kategorie soutěže jsou rozděleny podle počtu obyvatel: do 500 obyvatel, 501 až 5 000 obyvatel a více než 5 000 obyvatel.
Pro všechny, koho třídění odpadu v krajích, regionech, městech a obcích naší vlasti zajímá, přinášíme výsledky:
Absolutním vítězem soutěže „O křišťálovou popelnici 2018“ se stala obec Beroun.
Kategorie Obce do 500 obyvatel:
- Neratov
- Roudno
- Borůvka
Kategorie Obce od 501 do 5 000 obyvatel:
- Hovorany
- Lety
- Solnice
Kategorie Obce nad 5 000 obyvatel:
- Beroun
- Vimperk
- Olomouc
Pozor, do celkového hodnocení se nepočítá množství kovů odevzdaných do sběrných výkupen.
Zdroj: Obec Beroun se stala absolutním vítězem soutěže „O křišťálovou popelnici 2018“. (Zdroj: Pixabay.com)
Obce, kraje, dědina – odpad třídí celá rodina!
To, že máme v České republice jednu z nejrozvinutějších sběrných sítí na třídění odpadu, už víme – i díky tomu jsme v Česku loni dosáhli opět parádního úspěchu, a patříme tak stále ke světové špičce.
Konkrétní čísla a údaje najdete v článku Výsledky třídění a recyklace odpadu za rok 2018.
Podle posledních zjištění víme, že máme v ČR k dispozici 413 000 barevných kontejnerů, přičemž na jedno sběrné místo připadá průměrně 124 lidí a průměrná vzdálenost k nim je pouhých 91 m.
Kromě třídění odpadu do sběrných hnízd kontejnerů či individuálních nádob bývá zejména v menších obcích třídění odpadu do sběrných nádob doplněno o sběr pytlový.
V obcích jsou obvykle pro odkládání odpadu k dispozici také sběrné dvory, výkupny surovin a další sběrná místa – např. kompostárny nebo sběrná místa pro specifický druh odpadu, jako jsou třeba léky nebo nebezpečný odpad atd.
Třídit odpad může bezmála každý, že? Stačí chtít a nastavit se na tu správnou vlnu poctivého třídiče.
Dlouhodobým cílem třídění odpadu v lokálním měřítku je minimalizovat množství odpadu, který skončí na skládkách (nedejbůh na černých skládkách!), a využít co nejvíce odpadu prostřednictvím recyklačního procesu.
V měřítku širším pak díky recyklaci odpadu šetříme primární zdroje, a jsme tak laskavější a šetrnější k přírodě.