Život dává smysl, když jsou věci na svém místě – třiďte odpad!
Jak by asi vypadal svět, kdyby nebyly věci na svém místě? Představte si, že v restauraci bude namísto číšníka obsluhovat krmič lachtanů, že řezník bude operovat místo lékaře, že namísto toaleťáku budou u záchodů plastové fólie nebo že odpad budou svážet letušky… To by byl svět vzhůru nohama! Nenechte si ujít vtipná videa a infografiky od Samosebou.cz a zjistěte, proč má třídění odpadu smysl!
To, že existují barevné kontejnery na tříděný odpad, má svůj důvod. Kdybychom nemohli své odpady třídit, putovalo by v ČR každoročně na skládku odpadu za každého občana průměrně 553 kg komunálního odpadu. Odpad na skládce ale není možné dále efektivně využít!
V ČR máme dostupnou síť nádob určených ke sběru tříděného odpadu. Dle nejnovějších údajů jich je na našem území již přes milion, průměrně to k nim máme méně než 90 metrů a třídění je díky tomu u nás velmi pohodlné!
Síť barevných kontejnerů doplňují i sběrné dvory, výkupny surovin a místa zpětného odběru odpadu či speciální svozy (např. železné neděle, velkoobjemový či nebezpečný odpad v režii obcí).
Věděli jste, že pokud bychom z papírového odpadu, který jsme vloni v ČR vytřídili, vyrobili metr širokou roli, vydalo by to na 18 cest na Měsíc a zpět? Nebo že jsme díky třídění odpadu ušetřili za minulý rok tolik energie, kolik vyprodukuje jaderná elektrárna Dukovany za 171 dní provozu? Více o třídění odpadu v přepočtu na úspory v ReKalkulačce!
O tom, že tříděný odpad patří do barevných kontejnerů, není pochyb, stejně jako třeba o tom, že letušky obsluhují v letadle a že popeláři svážejí odpad. Jinak by mohl nastat pěkný chaos, že?
Odpadky a podpatky nejdou moc dohromady. Takhle by vypadal svět, ve kterém si letušky vyměnily s popeláři pracovní povinnosti. (Zdroj: EKO-KOM)
Asi stejně šokující by mohla být situace, kdy by číšník obsluhoval lachtana a v luxusní restauraci by se činil krmič lachtanů…
Jak by to asi dopadlo, kdyby číšník z nóbl restaurace krmil lachtany a takový krmič lachtanů servíroval jídlo v exkluzivní restauraci? (Zdroj: EKO-KOM)
To je ale šlamastyka. A teď si představte, že se prohodí chirurg s řezníkem!
Úzkostlivě precizní práce chirurga není pro řezníka. Ovšem zákazníci masny možná poprvé dostanou přesnou gramáž s perfektním chirurgickým řezem. (Zdroj: EKO-KOM)
A protože víme, jak se věci mají, i holky z první třídy u nás vědí, že se odpady třídí. Díky tomu se odpady sváží na třídicí linky a dotříděné suroviny odtud můžou putovat k recyklaci.
Aby se při třídění odpadu předešlo zmatkům a nejasnostem, existují skvělí pomocníci, kteří poradí, kam a jak třídit – poznejte recyklační symboly, které jsou na obalech výrobků. Prozradí, z jakého materiálu je obal vyroben a kam patří.
Víte, co je hierarchie nakládání s odpady? Jedná se o přístup vycházející z odpadové hierarchie, který má oporu také v legislativě – za nejdůležitější je považováno předcházení vzniku odpadu (podrobněji vč. infografiky se tomu věnuje článek Jaký je správný přístup k odpadům?).
Jak je to s tříděním odpadu v ČR?
Obaly podle materiálu třídíme do příslušných sběrných nádob. V některých obcích mohou být obaly vyrobené z různých druhů materiálů tříděny společně do jednoho kontejneru v rámci tzv. multikomoditního sběru odpadu.
I proto je při třídění odpadu důležité sledovat informační nálepky na sběrných nádobách na odpad, které nám prozradí, kam a jak se v dané obci třídí. A správně vytříděný odpad má šanci na dotřídění a recyklaci nebo na energetické využití!
Koho třídění zajímá, může zjistit, jak nám to šlo podle nejnovějších statistik v přehledných infografikách:
Třídění odpadu dává smysl vždy a všude – má to smysl, třiďte odpad!