12 rad, kam vyhodit specifický odpad z papíru
Jste si při třídění papírového odpadu vždy jisti, kam jej správně vytřídit? Co třeba obálka s okénkem, krabice od pizzy, termoúčtenky nebo fotografie? Jaký odpad z papíru patří do nádob určených pro sběr separovaného papíru a jaký do popelnice? Samosebou, že poradíme, jak správně třídit ty nejčastější papírové záludnosti!
Na úvod – ne každý odpad z papíru je recyklovatelný a patří vytřídit do modrého kontejneru na papír. On totiž není papír jako papír, jak si v článku prozradíme.
Do sběrných nádob na tříděný papírový odpad nepatří znečištěný papírový odpad. Proč?
Znečištění odpadu např. mastnotou, nánosem barev apod. komplikuje nebo úplně znemožňuje jeho recyklaci.
Další obecně platnou zásadou správného třídění odpadu je, že předtím, než ho vyhodíme, zmenšíme jeho objem, co nejvíce to jde. Umožníme tak, aby se do sběrných nádob vešlo více odpadu – tím pomáháme snížit frekvenci svozů.
Jaký papírový odpad třídit = co patří do modrého kontejneru?
Noviny, časopisy a knihy
Tyto tiskoviny třídíme do sběrných nádob označených modrou samolepkou, aniž by bylo třeba je zbavovat kovových sponek. Naopak z časopisů zabalených do fólie je nezbytné ji před vytříděním vždy odstranit a vytřídit ji do plastu.
POZOR! Do sběrných nádob určených pro třídění papíru rozhodně nepatří pevné vazby knih – ty je třeba oddělit a vyhodit do popelnice. Netřídíme tam ani papír s lesklou povrchovou úpravou (např. obálky některých časopisů).
Zdroj: Pixabay.com
Ruční a přírodní papíry
Ano, ano a ještě jednou ano! Ruční a přírodní papíry rozhodně třídíme, mají totiž kvalitní papírová vlákna, a proto jsou vhodné k následné recyklaci.
TIP: Jaká je cesta papírového odpadu, prozradí krok za krokem článek Od třídění a sběru papíru až po recyklaci.
Krabice z lepenky
Lepenkové krabice (např. od obuvi nebo klasické krabice k odesílání zásilek) patří do modrého kontejneru.
Obálky a poštovní tašky
Klasické dopisní obálky vyrobené z papíru třídíme do modrého kontejneru, nevadí ani průhledné okénko z fólie.
Třídíme i odolné kartonové obálky.
Zdroj: Pixabay.com
POZOR!
Do nádob určených pro sběr tříděného papírového odpadu můžeme vytřídit i obálku s bublinkovou fólií, ale pouze tehdy, pokud se nám ji podaří z papírové vrstvy odstranit.
Do modrého kontejneru patří také tzv. poštovní tašky, které mívají rozšířené dno, jsou z pevnějšího papíru a ideálně slouží k posílání dokumentů, katalogů, menších knížek nebo drobností, které jsou malé, nikoli křehké (např. textilní brože, šátky atd.).
Karton od vajíček a ruličky od toaletního papíru
Tento odpad třídíme do modrých nádob a to i přesto, že jsou vyráběny z již několikrát recyklovaného papíru.
Zdroj: Pixabay.com
Balicí papíry
Tak těch je celá řada. I zde hraje velmi důležitou roli povrchová úprava – balicí papíry bez povrchové úpravy třídíme do modrého kontejneru, ty s povrchovou úpravou (např. potažené hliníkovou fólií apod.) do směsného odpadu.
Papírové obaly bývají označeny recyklačními symboly, které nám prozradí, jak s obaly dále naložit.
Recyklovatelné obaly z papíru na sobě mají trojúhelníky, které tvoří recyklační šipky, a dále písmennou zkratku PAP. Podrobněji se tomu věnuje článek Recyklační symboly papíru.
Jaký papírový odpad netřídit do modrého kontejneru?
Krabice od pizzy
Použitá krabice od pizzy bývá obyčejně umaštěná a znečištěná od protlaku – proto nepatří do modrého kontejneru.
Toaletní papír, kuchyňské utěrky a kapesníky
Výše uvedené výrobky z papíru vyhazujeme do směsného odpadu. Jednak je nejčastěji vyhazujeme už použité, a také jde o méně kvalitní papír, který už prošel několika recyklačními cykly.
Již při samotné výrobě se totiž používají velmi krátká vlákna celulózy, která se už v podstatě nachází v konečné fázi recyklačního koloběhu papíru, a nejsou tedy kvalitním stavebním materiálem pro další výrobky.
TIP: Papír lze recyklovat 5–7krát.
Papír od uzenin a sýrů
Stejně jako všechny ostatní mastné či jinak špinavé obaly patří do popelnice.
Voskovaný papír nebo termopapír
Tyto papíry se nerecyklují, proto patří do směsného odpadu.
Termopapír, na který se některé účtenky tisknou, je potažený chemickou látkou (nejčastěji bisfenolem), která znemožňuje proces recyklace. Proto pozor na tuto častou školáckou chybu!
Pauzák
Není papír jako papír – pauzovací papír se od toho klasického liší výrobou, složením a strukturou. Při jeho výrobě jsou používány chemické látky, které ovlivňují fyzikální vlastnosti papíru, proto do nádob na tříděný papír nepatří.
Zdroj: Pixabay.com
Fotografie
Fotopapír je vyroben sice z papíru, ale je potažen tenkou fotocitlivou vrstvou, patří proto do směsného odpadu.
Systematický sběr papíru u nás začal v 50. letech 20. století.
V roce 2018 vytřídila průměrně každá domácnost 49 kg papírového odpadu a společně jsme tak zachránili více než 2 200 000 stromů.
Další zajímavá čísla najdete v článku Výsledky třídění a recyklace odpadu za rok 2018.
Je to snadné, že? Po přečtení tohoto článku snad nezůstane žádný vzorný třídič na pochybách.
A pokud vás papír, jeho třídění a recyklace zajímá víc, mrkněte na kampaň Příběh papíru. Jsou tam další zajímavé informace, statistiky, kvíz a nechybí video Příběh papíru.