Platí i na festivalech, že jsou Češi mistři v třídění odpadu?
A je to tu – podzim se hlásí o slovo! Víte, co to znamená? Tak třeba to, že namísto letního lenošení v přírodě a chytání bronzu ladíme spíše to, jak se po teplém slunečném počasí s příchutí tropů obléct a kdy si budeme muset namísto opalovacího krému přibalit pláštěnku nebo deštník. Co to ale ještě znamená kromě změny v počasí a toho, jak budeme trávit své dny? Nefalšovaný konec letošní letní festivalové sezóny!
Jako tečku za tou letošní sezónou přinášíme zprávy pro ty, kdo fandí snahám o ekologický přístup k životnímu prostředí vždy a všude – ať jsme na vodě, v přírodě, nebo třeba na festivalech. Jak letos dopadlo třídění odpadu na festivalech?
Možná jste už postřehli zprávy, které nedávno proběhly médii, že festivaly představují značnou zátěž pro životní prostředí, a to zejména v souvislosti s dopravou interpretů, návštěvníků a zajištěním veškerého servisu a produkce.
Na Samosebou.cz byl nedávno publikován článek v souvislosti s největším hudebním festivalem na světě Glastonbury.
Jeho organizátoři se v letošním roce zaměřili na osvětu v ekologičtějším a zodpovědnějším přístupu návštěvníků a věnovali tomu značné úsilí i finanční prostředky.
Na pomoc si přizvali i světoznámého přírodovědce a „hlas BBC“ Davida Attenborougha, který na festivalu vystoupil a promluvil za přírodu, aby měl tento apel ještě silnější dopad. Hudební fanoušci za sebou i přes tyto snahy zanechali pořádnou neekologickou stopu…
Jak je tomu v českých luzích a hájích? Možná mají Češi třídění odpadu v krvi, nebo je to díky dlouhodobému úsilí a pozitivní motivaci veřejnosti prostřednictvím osvětového projektu Čistý festival. V každém případě – letošní 12. ročník hlásí v tomto směru rekordní úspěchy! Jak nám tedy to třídění odpadu na českých hudebních festivalech šlo?
Nenechte si ujít fotoreportáž cesty odpadu z Čistých festivalů! Zdroj: Čistý festival – Petr Lukeš.
Výsledky třídění odpadu na Čistých festivalech 2019
Letos měli návštěvníci pro třídění odpadu k dispozici 233 sběrných míst, a to v podobě košů či klasických kontejnerů na separovaný odpad. Servis v této oblasti v průběhu 20 festivalů zajišťovala úklidová četa čítající 1 040 osob.
V rámci projektu Čistý festival se ale neřeší pouze odpad, který vyprodukují návštěvníci. Značné množství odpadu pochází také od stánkařů. Ti tak v rámci projektu dostali 1 130 sad, které obsahovaly pytle na tříděný odpad a také informační karty s návodem na třídění v areálu.
Celková návštěvnost zapojených festivalů byla 386 000 návštěvníků, z toho stánek Čistého festivalu navštívilo přes 60 000 lidí, kteří tam přinesli 92 030 kusů odpadu – ten mohli na stánku směnit za některou z odměn.
Jen v roce 2019 návštěvníci na 20 čistých festivalech vytřídili 55 905 kg odpadu, který putoval k recyklaci.
Co se týče skladby odpadu, pak plastový odpad činil 21 976 kg, vytříděný papír 13 138 kg, odpad ze skla 12 089 kg a vytříděné plechovky dohromady vážily 8 702 kg. Od samého počátku projektu bylo vytříděno už 456 000 kg odpadu!
Projekt Čistý festival spojuje již 12 let téma třídění a recyklace odpadu se zábavou. Každoročně ve spolupráci s organizátory 20 hudebních festivalů umisťuje v jejich areálech koše a hnízda pro třídění odpadu a zajišťuje prostřednictvím úklidové služby svoz odpadu na třídicí linky. Po dobu konání festivalů je možné navštívit stánek, kde se můžeme dozvědět spoustu zajímavostí a vytříděný odpad směnit za dárky vyrobené z recyklovaných materiálů nebo za žetony na pivo.
Na některých festivalech bývá také buskingová scéna REC.stage, kde probíhají koncerty, a dokonce si tam mohou na profesionální scéně zahrát sami návštěvníci – musí ale použít nástroje vyrobené z odpadu.
Na vybraných festivalech pak probíhal REC.workshop, kde bylo možné vyrobit si z připraveného odpadu šperky, hudební nástroje nebo třeba hračky.
Cílem je motivovat lidi k třídění odpadu a ukázat, že vytříděný odpad se k nám vrátí v jiné podobě.
Důležité je hledat způsoby, jak může každý z nás produkci odpadu minimalizovat, a stejně důležité je jít lidem naproti a nabízet jim cesty, jak toho dosáhnout. Možná by tedy i pro pořadatele festivalů ve světě mohl být celosvětově unikátní projekt Čistý festival inspirací.
No a nás může i přes smutek, že festivalová sezóna skončila, těšit, že nám nejsou životní prostředí a příroda lhostejné a že i když se bavíme, na třídění odpadu nezapomínáme.