Stavíme udržitelně: recyklovaný odpad ve stavebnictví
Recyklované materiály nejenže šetří přírodu, ale zároveň přinášejí funkční a estetická řešení v rozličných oblastech včetně stavebnictví. Od zahradních prvků přes izolace až po sportovní povrchy. Slyšeli jste už o pěnovém skle nebo domech z nápojových kartonů? Víte, jak souvisí cement s plasty? V jaké podobě se k nám mohou vrátit vytříděné odpady, prozradí spolu s dalšími zajímavostmi tento článek na Samosebou.cz!
Moderní přístupy a materiály ve stavebnictví mohou šetřit přírodu, zdroje a často i náklady. Zvyšující se povědomí o udržitelnosti vede čím dál více k hledání nových způsobů, jak využít odpady a přeměnit je recyklací v nové produkty s přidanou hodnotou. A tak se odpady mění v recyklované materiály, které se čím dál více používají i ve stavebnictví.
Použití recyklovaných plastů ve stavebnictví
V ČR se každoročně vytřídí značné množství různorodého plastového odpadu, jako jsou PET lahve, duté plastové obaly, polystyren a fólie.
Některé odpady z plastů se recyklují skvěle, u jiných je to náročnější a některé se nerecyklují – vždy je ale důležité plastový odpad třídit, protože díky tomu umožníme jeho efektivní využití.
Za posledních pár let se objevila řada projektů, které dávají plastovému odpadu možnost materiálového zpracování a používají se k výrobě nových produktů.
Dětská hřiště, parky, zahrady a jiné venkovní prostory
Ekologické myšlení je tak samosebou i součástí oblasti volného času a rekreace. Na hřištích, v parcích, ale také ve vlastní zahradě se čím dál častěji setkáme s venkovním nábytkem vyrobeným z plastu či s jeho podílem – typické je to v případě laviček, stolů a jiného venkovního nábytku, ale také u prolézaček, skluzavek, houpaček a dalších herních prvků.
Pro výstavbu dětských hřišť jsou použity například plastové tašky, textil nebo rybářské sítě. (Zdroj: Instagram.com/gartenstaplus)
Aby bylo možné vytříděné směsné plasty dále materiálově využít, obvykle se namelou na homogenní drť, která se dále upravuje, taví a vstřikuje do forem s požadovanými tvary.
Venkovní nábytek je často vyráběn z recyklovaných plastů a je zpracován tak, aby byl odolný proti poškození a nepříznivým vlivům počasí (více viz Plastografika).
Moderní povrchy sportovišť a venkovních prostor, umělé trávníky
Sportoviště a jejich povrchy jsou další oblastí, kde se uplatňují recyklované materiály. Na dětských hřištích se využívají čím dál víc povrchy vyrobené z „gumových recyklátů“, které jsou bezpečné a tlumí nárazy, mohou být protiskluzové a jsou barevné – barvičky děti milují.
Vyrábějí se z recyklovaných materiálů, často z pryžového granulátu získaného z použitých pneumatik.1
Dnes již existuje řada firem, které nabízejí gumové desky s povrchem imitujícím trávník, vyrobené z recyklovaných pryžových granulátů. Tyto desky jsou vhodné pro různé aplikace, jako jsou sportovní haly, hřiště, posilovny či zahrady, a vyznačují se vysokou odolností vůči mechanickému poškození.
Kromě sportovních ploch mohou tyto povrchy najít využití i ve výbězích pro koně.
Zajímavým příkladem je materiálové využití vyřazených tenisových míčků. Gumová část míčku se po oddělení od plyšového jádra dál zpracovává a slouží jako surovina pro výrobu povrchů v jízdárnách. Více v článku Žlutý plyš pod kopyty aneb druhý život tenisáků.
Vytříděné plasty se používají také k výrobě umělých trávníků či zatravňovací dlažby (směsné plasty).
Dřevoplastová prkna: moderní materiál nejen pro ploty a terasy
Materiál WPC (z angl. Wood-Plastic Composite) je kompozitní materiál vyrobený ze dřeva a plastu. Dřevoplast, jak se mu u nás říká, je praktický a cenově dostupný stavební materiál, který kombinuje nejlepší vlastnosti dřeva a plastových polymerů.
Jeho použití šetří až 50 % plastů a je plně recyklovatelný, což z něj činí ideální volbu pro ekologicky smýšlející stavitele. Tento materiál je perfektní pro výrobu plotů, teras či například venkovního nábytku.2
Dřevoplastové terasy zažívají v Česku výrazný nárůst obliby díky své odolnosti, snadné údržbě i ekologii. (Zdroj: Instagram.com/woodparket.cz_terasy)
Kombinace dřeva a plastu se využívá i na konstrukci tzv. hybridních palet, u kterých se díky použitému plastu z výmětu šetří spotřeba dřeva během výroby. Navíc má tato hybridní paleta lepší odolnost vůči vnějším vlivům, a tudíž se jí také zvyšuje životnost.3
Silniční prvky z recyklovaných plastů
Recyklované materiály z vytříděných plastů najdeme i v oblasti dopravy. Například silniční patníky a kužely mohou obsahovat recyklované plasty či gumu.4
Čím dál více se také prosazují protihlukové zábrany a větrolamy z recyklovaných materiálů, které přinášejí efektivní řešení pro snížení hluku a ochranu proti nepříznivým povětrnostním podmínkám.
Například akustické panely využívají jádro z lisovaných recyklovaných plastů místo tradiční minerální vlny, což zajišťuje efektivní zvukovou izolaci.
Dalším příkladem jsou plastové absorpční protihlukové stěny, které jsou tvořeny kazetami z recyklovaného polyvinylchloridu (PVC) a obsahují vrstvu minerální vaty jako zvukový absorbér.5
Co má společného cement a plast?
Část vytříděného plastového odpadu najde uplatnění při výrobě cementu.
V cementárnách se používají při výrobě tzv. tuhá alternativní paliva (TAP), která mají vysokou výhřevnost.
Tato paliva se často vyrábějí z různých druhů odpadů, jako jsou nerecyklovatelné plasty, kompozitní materiály, pneumatiky a průmyslové odpady.
Popel, který při výrobě cementu vznikne, se přidává jako přísada do cementu.
Cement je základem betonu, který je dnes vlastně základním „stavebním kamenem“ – vyrábějí se z něj betonové a železobetonové konstrukce, skruže, imitace dlažeb a obkladů, výsypový materiál mezi dlažební kostky atd.
Recyklované sklo ve stavebnictví
V oblasti izolací se používají materiály z recyklovaného skla. Dlouho používaným materiálem je skelná vata, stále častěji se můžeme setkat také s pěnovým sklem. To se využívá pro izolaci základů a podlah, zatímco skelná vata nachází uplatnění ve stěnách a střechách. Díky své odolnosti a nízké hmotnosti jsou ideální volbou pro moderní stavby.
Domy z nápojových kartonů
Ve stavebnictví nacházejí čím dál větší uplatnění také nápojové kartony. Tyto prázdné obaly od mléka či džusů se perfektně osvědčily při výrobě stavebních a izolačních desek, hodí se i na výrobu nábytku, a tak ve stavebnictví nacházejí čím dál častější využití.
Díky třídění nápojových kartonů z nich tak lze díky recyklaci vyrobit nejen papír, ale i stavební nebo izolační desky podobné sádrokartonu.
Tyto desky lze kombinovat s materiály jako pěnový polystyren nebo polyuretan. Ze vzniklých panelů lze postavit celý dům, a to i včetně obvodových zdí nebo koupelen. V ČR už stojí desítky domů postavených z tohoto materiálu!
Když z odpadu vznikají nové materiály – recyklace má uplatnění i ve stavebnictví. (Zdroj:YouTube/Anacot Capital a.s.)
V kombinaci s hliníkovými rámy oken, které obsahují hliník získaný recyklací nápojových kartonů, poskytují stavební a izolační desky kvalitní a udržitelné stavební řešení. Více o recyklaci a využití nápojových kartonů v článku Nápojové kartony a jejich koloběh.
Známá jihlavská firma s dlouholetou tradicí výroby dveří přišla s inovativním způsobem, jak využít nápojové kartony. Po důkladném očištění, rozemletí a slisování získává materiál pro výrobu dveří! Na výrobu jedněch dveří je třeba cca tisíc kusů nápojových kartonů – tak je třiďte do nádob označených oranžovou samolepkou, třeba se vám jednou vrátí v podobě nových dveří!
Ekologické inovace ve stavebnictví nabízejí širokou škálu udržitelných řešení. Moderní přístup k materiálům a technologiím přispívá nejen k ochraně přírody, ale i k tvorbě funkčních a estetických staveb, které odpovídají potřebám současného světa.
Je fajn vědět, že třídění odpadu a recyklace má smysl! Děkujeme, že třídíte odpad.