Pamatujete ekologické retro vychytávky?
Návštěva prarodičů s sebou nese tři základní jistoty. V žaludku skončí nejmíň o dva knedlíky víc, než unese. Zanedlouho je zasypeme náloží čerstvě upečené buchty okořeněné vzpomínkami prarodičů na to, „jak to tenkrát bylo všecko lepčí“. Možná bylo, možná nebylo – my se vrátíme v čase a přiblížíme si ty nejvychytanější třídicí a trvale udržitelné nápady našich babiček a dědečků. Některé z nich totiž právě teď zažívají opět časy slávy.
Hlavně nic nevyhazovat!
Jaké pivo si dá ke svíčkové v neděli dědeček? No jistě, že lahvové, přes to nejede vlak. A má to své opodstatnění – dříve totiž pivo v plastových obalech nebo v plechovkách nebylo.
Použité skleněné obaly se v dobách socialismu vracely do oběhu v tzv. zálohovém systému („vratné láhve“).
U určitých obalů funguje systém dodnes. Skleněné láhve se na určených místech za specifických podmínek vracejí a následně jsou znovu zpracovány a vráceny do oběhu.
Více o skle z dob socialismu v článku Jak se změnilo třídění skla za posledních 30 let?.
V socialismu nebylo nazbyt tak nějak všeho, i proto se použité obaly a další materiály nevyhazovaly jen tak a obecně byla snaha je znovu využívat (re-use) nebo je vracet do oběhu ke zpracování (např. kovošroty, výkupny kovů, papíru apod.).
Zvyk je železná košile. Proto lze i dnes poměrně běžně najít v mnoha sklepích našich prarodičů, ale i rodičů moře zavařenin, které jsou uchovávány v opakovaně používaných, předtím samosebou vždy pečlivě vymytých skleněných obalech.
U výslužek ze zabijaček je zase běžné, že si je odneseme ve znovupoužitelných vysterilizovaných konzervách, kde se vymění jen víčko.
A když nejsou zavařovačky a konzervy zrovna použité, jsou pečlivě vymyté a vyskládané na příště, žádné do smetí – co když se to jednou bude hodit, že?
Dřevo, sklo, papír? Děda s babičkou si uměli poradit! (Zdroj: Instagram.com/uboruvek.cz)
Když už jsme u těch vychytávek prarodičů – cesta do sklepa, na půdu nebo do kůlny za poznáním šetrnosti se opravdu vyplatí.
Lze tu totiž nalézt věci, opravdové poklady, které se mohou zdát v dnešní době nepředstavitelné. Třeba takový kartáček na zuby ze dřeva, který sloužil celý rok! Nebo dřevěný hřeben, který vydržel celý život!
Nebo třeba látkové kapesníky, které šlo použít snad nespočetněkrát – tuhle opravdovou klasiku známe snad všichni. Dnes je mnoho z nás běžně nahrazuje jednorázovými papírovými kapesníky, které nelze recyklovat, proto patří do směsného odpadu.
Co takhle mléko z plastového sáčku? O tom už jsme pravděpodobně všichni slyšeli, někteří si ho i pamatujeme. Naši prarodiče igelitové sáčky od mléka nevyhazovali, vymývali je a dávali do nich svačiny dětem do školy. Využití našly i jako odpařovače k topení.
První „třídiči“ byli již pravěcí lidé. Už tehdy totiž museli řešit, co s odpadem, který vyprodukovali. Měli výhodu – v naprosté většině se jednalo o biologicky rozložitelný odpad.
Po ulovení zvířete zpracovali téměř vše – maso se snědlo, z kůže se vyrobilo oblečení či obydlí a z kostí pak nástroje denní potřeby.
Comeback hvězdných vychytávek ohleduplných k životnímu prostředí
Zatímco dřív běžné suché záchody v dnešní době už mnoho zastánců nemají, ten nejstylovější návrat z hlubokých dob socialismu hlásí v dnešní době síťovka!
Klasická, lehká, skladná, a hlavně znovupoužitelná! Moderní doba retro objevům přeje, proto se objevilo hned několik výrobců nabízejících tyto praktické pomocnice, a není tedy problém si takovou fešnou taštičku za pár korun pořídit a nosit ji na nákupy i na parádu!
Kromě síťovek ale letí taky textilní tašky s různými druhy potisků, výšivek a vychytávek – třeba že je můžeme schovat do pouzdra.
Další vychytávkou našich prarodičů, která se pomalu, ale jistě vrací na výsluní, jsou látkové pleny pro miminka. A není divu!
Ne každému miminku a každému rodiči vyhovuje klasická plínka na jedno použití.
Že nápady našich předků nebyly úplně od věci, dokazuje další – již zmíněná – vychytávka: skleněné láhve.
Jasně, musíme vzít v potaz, že v socialistickém režimu byly priority společnosti spíše ekonomické, a tak se skleněné obaly uchovávaly k dalšímu využití spíše z důvodu šetření než z důvodu ekologie.
Ze starých skleněných láhví můžete vyrobit skleničky, svícny, vázičky a další originální dekorace. (Zdroj: Pinterest.com/diyready.com)
Možnosti využití skla jsou však i dnes velmi inspirativní. Mimo domácí marmelády, paštiky, zavařeniny nebo třeba i velmi populární nakládané dobroty můžeme upcyklované skleněné obaly využít jako stylové vázy či lampy. Fantazii se meze nekladou – stejně jako tenkrát.
Až tedy při příští návštěvě budeme těžce odfukovat po několikachodovém menu s přídavky a rozebírat s dědou, zda opravdu „bylo tenkrát všecko lepčí“, připomeňme si třídicí vychytávky, o kterých jsme si ještě donedávna mysleli, že už jsou dávno za zenitem. Skleněné obaly, síťovka a látkové plenky buďtež těmi nejlepšími příklady a dost možná to jen u nich neskončí…