Třídím jako Diva: Jak být eko u vody?
Konečně jsme se dočkali! Léto je v plném proudu a k tomu patří i vodní radovánky. Na pořádnou koupačku nemusíme jet k moři, i u nás je tolik možností! Máme nespočet lomů, rybníků, jezer, řek a samozřejmě taky koupališť a aquaparků. Tentokrát prozradím, jak se k vodě vypravit a být u toho eko, přidám rady pro rychlý třídění a správný mazání. A pak hurá k vodě!
Taková koupačka, to není jen tak – spousta z nás potřebuje k vodním radovánkám různý serepetičky – tak třeba nafukovačky, brejličky pro parádu (rozuměj ochranu očí před UV) i pod vodu, a když jedem na dýl někam k rybníku, tak i nějaký jídlo a pití.
A tak se jako vždy hodí nějaký osvědčený rady a tipy, kam s odpadem, jak ho minimalizovat a chovat se k přírodě ohleduplně, a na to jsem prostě kápo!
Výlet k vodě chce pořádnou svačinku…
Ať už jdu jen na nejbližší koupák, nebo vyrážím s přáteli na výlet k vodě, nikdy, ale zásadně nikdy, nezapomínám na to nejdůležitější – na svačinu!
Možná je tam bufík, ale takový piknik z podomácky připravených dobrot je prostě nejlepší a taky můžem eliminovat produkci odpadu – zejména toho jednorázovýho.
Protože léto je léto, nakrájím si nejradši meloun nebo jakýkoli jiný ovoce a čerstvou zeleninu a hezky si to všechno poskládám do znovupoužitelných krabiček na svačinu.
K tomu si přibalím pití do opakovaně použitelný láhve, já preferuju skleněný láhve, i když je těžší, ale vydrží věčnost (pokud to nerozbiju – hahaha), nezapáchá a neuvolňuje žádný škodliviny – prostě je super!
Mám pak navíc skvělej pocit, že za sebou nezanechám spoustu zbytečnýho odpadu – jako PETky, sáčky od brambůrek a podobný jednorázový obaly…
A když už to musí bejt, tak vždycky odpad třídím – když to tam nejde, tak si to hodím do baťohu, stačí jakejkoli prázdnej sáček, a vyhodím to do barevných kontejnerů.
… a nesmí chybět to správné vybavení!
Základem, který nesmí při výpravě k vodě chybět, jsou plavky, sranda věci a opalovací krémy – ty si ale nechám na úplný konec.
Plavky nejen cool, ale i eko – prostě ecocool!
Podstatnou věcí do výbavičky na koupání jsou plavky. I tady jde být eko!
Dnes není problém si vybrat z pestré škály ekologicky šetrného textilu, letos trendují plavky z recyklovaného materiálu ECONYL, nebo takové, které jsou šité z recyklovaných polyesterových vláken.
Jednoduše řečeno – z PET láhví jsou vyráběny i plavky – to je ten recyklační koloběh! A člověk si navíc může být jistý, že ho u vody nezatkne ani ekologická módní policie.
ECONYL je certifikované polyamidové vlákno vyrobené ze 100 % recyklovaného textilu a nylonových rybářských sítí, které plují mořem a znečišťují ho. Jeho výhoda je měkkost a prodyšnost – dobře totiž schne. A samosebou je eko!
Kam se starými letními krámy? Aneb třídíme tuby, staré plavky i lehátka
Jakmile nastane léto a koupačky, tak leckdo při otevření skříně nebo komory zjistí, že někteří letní pomocníci už dosloužili.
A tak přihazuju rychlý tipy, kam je správně vyhodit nebo vytřídit:
- Staré odrbané plavky, které už se nedají nosit, patří do směsného odpadu;
- rozbité sluneční i plavací brýle patří také do směsného komunálního odpadu;
- prázdné plastové lahvičky a tuby od mlék a opalovacích krémů patří do kontejnerů na plasty, prázdné kovové tuby do kontejnerů na kovy;
- stará lehátka patří na sběrný dvůr.
Kdo se pustí do zevrubného úklidu garáže a podobných skladišť sezónního či méně používaného harampádí a narazí přitom na takový poklad, jako je děravý bazének, dětská křidélka nebo třeba balónky do vody, tak o tom píšeme v článku „Kam s autosedačkou a bazénem?“
Vřele ale doporučuju před rychlým koncem v koši zamyšlení, zda bychom ty věci nemohli někomu dát, darovat či zapůjčit – přeci jen si myslím že, co je pro nás odpad, může někdo jiný s radostí znovu použít!
Alternativou je i prodej – online bazarů nebo bleších trhů je spousta…
No a teď k těm opalovacím krémům, správný výběr je totiž důležitý!
I během letních radovánek nezapomínejte být eko a ohleduplní k přírodě! (Zdroj: Samosebou.cz)
Pozor při výběru opalovacích krémů
Na co je důležitý myslet při výběru opalovacího mléka nebo krému? Ideálně by se měl skládat z ingrediencí, které se v přírodě snadno rozloží a jsou citlivé k našemu tělu.
Do opalovací „módy“ se vrací tzv. fyzické filtry (oxid zinečnatý, oxid titaničný) ovšem v podobě moderních nanočástic, které snadno proniknou do pokožky a dobře se roztírají.
Možná je to i v souvislosti se zákazy koupání v některých oblastech, které se vztahují na ty, kdo používá běžné mastné opalováky. Látky, které tyto přípravky obsahují, mají totiž negativní vliv na vodní ekosystémy (více prozradí Ekonovinky).
Ideální krém by měl mít i papírový obal s certifikací FSC (nevládní nezisková organizace Rada pro správu lesa).
Některé ekokrémy navíc podporují projekty, které se zasazují o znovuobnovení přírodní rovnováhy. O to se stará třeba projekt Pur Corail, ten přispívá k umělému pěstování korálů, které se následně budou vysazovat u Bali.
Před rokem upozornili američtí dermatologové v rámci prestižní publikace Americké lékařské společnosti JAMA na některé látky, které do těla prostřednictvím chemických filtrů z opalovacích krémů pronikají – jde o avobenzon, oxybenzon, octocrylen a ecamsul. Podle nejnovějších zjištění mohou tyto látky narušovat náš endokrinní systém.
Při koupi krému je fajn se těmto látkám vyhnout stejně jako parafínu a vazelíně, které se špatně rozkládají v přírodě.
Místo nich může krém obsahovat třeba avokádový, sezamový, vinný nebo slunečnicový olej – ty jsou totiž bohaté na blahodárný vitamin E a příroda i naše pokožka je dokáže lépe vstřebat.
Ať u moře, nebo u rybníka, vždycky to jde víc eko. Důležitý je trávit léto s těmi, koho máme rádi, a být ohleduplný k sobě, ostatním i k přírodě. Tak a hurá k vodě!