Šifra mistra třídiče: kam vytřídit deodorant a kelímek od jogurtu?
Třídit odpad v každodenním životě je pro většinu obyvatel ČR zcela běžné. Dle nejnovějších dat třídí své odpady 73 % z nás. Ještě aby ne, když můžeme v ČR třídit odpad do sítě veřejně dostupných kontejnerů, ke kterým to máme průměrně pouhých 91 metrů! Člověk si ale nemusí být úplně jistý, jak s obaly správně naložit a kam je vytřídit. A přesně pro tyto případy existují nenápadní, ale skvělí pomocníci. Více samosebou v článku.
Obaly výrobků nejsou jen pro parádu – plní nejen úlohu nepostradatelné ochrany výrobku, ale předávají i důležité informace spotřebitelům. Mezi ty patří právě i to, jak s nimi správně naložit ve chvíli, kdy se z nich stane odpad. K tomuto označení materiálů slouží
tzv. recyklační symboly – více v článku Vše o recyklačních symbolech na obalech.
Samosebou.cz často dostává dotazy na třídění některých obalů, které by mohly zamotat hlavu nejednomu třídiči, proto v tomto článku prozradí, jak je to s jejich tříděním.
Proč nepatří roll-on deodorant do odpadkového koše?
Rolovací plastová kulička na skleněné nádobě může nejednoho z nás znejistit…
Při bližším průzkumu etikety nám bude brzy jasné, že preparovat složitě kuličku od skleněného těla nemusíme. Symbol známých „nahánějících se“ plných šipek v trojúhelníku v kombinaci s číslem 70 a písmennou zkratkou „GL“ značí, že je obal vyrobený z bezbarvého čirého skla.
U třídění skleněného roll-onu s plastovou kuličkou se nezpotíme – stačí znát recyklační symboly. (Zdroj: Samosebou.cz)
Tento obal můžeme s klidným svědomím vytřídit do kontejneru na sklo a nemusí nás trápit, pokud nemáme k dispozici bílý kontejner na třídění čirého bezbarvého skla – to za nás „dořeší“ moderní technologie (více v článku Proč pomalu mizí bílé kontejnery na čiré sklo?).
Kam vytřídit nápojové kartony?
Také obal od ovocných šťáv, mléčných nápojů, protlaků atd. se může jevit jako složitý třídicí oříšek, i tady ale zdání klame – je to snadné.
Na etiketě si můžeme všimnout, že recyklační symbol šipek doplňuje zkratka „C/PAP“. Co to přesně znamená?
Jedná se o kombinovaný materiál, a to znamená, že je obal složen z více druhů materiálů, které od sebe nejsou jednoduše oddělitelné – to značí právě písmeno „C“ (z angl. pojmu composite, česky kompozitní – složený).
Symbol na obalech může být ještě doplněn o číslo, které blíže určí kombinaci použitých materiálů.
Zkratka za lomítkem označuje z hlediska materiálového složení převažující materiál, „PAP“ znamená zkratku pro papír.
U tohoto nápojového kartonu jde o kombinaci papíru a dalšího materiálu.
Nápojové kartony, třeba obaly od džusů, bychom určitě měli třídit. Obsahují více než 75 % kvalitního papíru, který můžeme recyklovat ještě cca šestkrát! (Zdroj: Samosebou.cz)
Důležité je věnovat pozornost informacím uvedeným na samolepkách na sběrných nádobách pro třídění odpadu. Ty nás konkrétně informují, jak v daném místě správně třídit odpady – to se totiž může v různých městech lišit.
Někde se mohou například třídit do žlutých kontejnerů spolu s plasty i kovy. Díky značení na kontejnerech na odpad tak můžeme být v obraze a třídit odpady správně.
Jak správně naložit s plechovkou od nápoje?
Tady to bude jednoduché! Pokud na obalu právě dopitého nápoje uvidíme symbol šipek s číslem 41, jedná se o hliníkový obal, který patří do šedého kontejneru na kovy, u obalů vyrobených v zahraničí může být jen zkratka ALU v kolečku.
Tam patří také plechovky s označením FE, které jsou vyrobené ze železa.
Patří hliník do Humpolce, nebo do šedého kontejneru? Samozřejmě vytřídit spolu s ostatními kovovými odpady! (Zdroj: Samosebou.cz)
U tohoto druhu obalu platí, stejně jako v případě všech odpadů, které třídíme do sběrných nádob, doporučení, že vyhazovaný obal bychom měli vždy vyprázdnit a co nejvíce zmenšit jeho objem. Tím zajistíme, aby se do nádob na tříděný odpad vešlo odpadu co nejvíce.
Co skrývá recyklační symbol krabice od kakaa a kam ji vyhodit?
Krabice z papíru – tajemný magnet na kočky, vděčný obalový materiál. V případě této krabice od kakaa stačí letmý pohled na jasný recyklační symbol papíru a máme jasno: tato krabice patří do modrého kontejneru na papír. Hotovo dvacet!
Kakao je balzám na nervy. Kam s jeho obalem? To prozradí recyklační symbol. Pokud je tam „PAP“, patří do kontejneru na papír! (Zdroj: Samosebou.cz)
Evergreen: kam a jak třídit kelímky od jogurtu?
Kelímek od jogurtu bývá nejčastěji vyroben z plastu. Ani v případě plastového obalu na jogurt nejde o žádnou výjimku a je nejlepší řídit se recyklačními symboly.
Pokud má na sobě obal recyklační značku „PP“, jedná se o polypropylen a tento vyprázdněný obal bychom měli vytřídit do sběrné nádoby na plastový odpad.
Ne všechny kelímky od jogurtů jsou však vyrobeny z plastů – takže bacha na to, zkontrolovat to můžeme právě na etiketě obalu!
Plastový kelímek není třeba před vytříděním do kontejneru na plasty vymývat, stačí jej důkladně vyprázdnit (např. vyškrábat)! (Zdroj: Samosebou.cz)
A kdo že je ten sympaťák v podobě panáčka vyhazujícího odpad, který se na obalech objevuje? Jedná se o nepovinné označení na obalech, které nám zde opět připomíná, abychom neznečišťovali životní prostředí a obal vyhodili tam, kam patří.
Všechny obaly zmíněné v tomto článku spojuje jeden symbol a vsadíme svoje nejlepší tepláky, že ho zná každý z nás. Jedná se o tzv. „zelený bod“.
Jde o ochrannou známku, která nám říká, že byl za obal uhrazen finanční poplatek národní organizaci, která zajistí, že z něj bude po úpravě vyrobeno zase něco užitečného.
Jak vidno, všechny ty malůvky na obalech, jako jsou šipky, čísla a písmena, mají svůj opodstatněný význam. Vlastně je to vcelku jednoduché, a pokud si těch pár symbolů zapamatujeme, bude naše cesta ke kontejnerům efektivní ve všech směrech – díky správnému třídění totiž umožníme recyklaci odpadu. Tak třiďte odpad, má to smysl!