Třiďte nápojové kartony nejen o svátcích! Proč a jak na to?
Obaly na nápoje mají různou podobu a tvar – čiré sklenice na mléko, zelené láhve na sekt a pak existuje také pestrobarevný svět nápojových kartonů. Zejména v době různých oslav a svátků, ke kterým neodmyslitelně patří dobré jídlo a pití a setkávání s příbuznými a kamarády, dochází ke zvýšené produkci odpadu z nápojových obalů. Děti chtějí džus, dospělí si zase rádi dopřejí nějaký dobrý míchaný drinčík. Tentokrát si na Samosebou.cz řekneme spoustu zajímavostí o nápojových kartonech a také proč bychom je měli třídit vždy a jak na to.
V 50. letech 20. století se dělo věcí: v Evropě probíhala poválečná obnova, intenzivně se testovaly atomové bomby, začala se psát studená válka, byla vypuštěna první umělá družice Sputnik, do vesmíru se podíval první psí kosmonaut Lajka a za tónů rock’n’rollu a veršů beat generation bylo uskutečněno mnoho významných objevů.
V té době byla vynalezena mikrovlnná trouba, kreditní karta či airbag, ve světě obalů a v mlékárenském průmyslu došlo doslova k revoluci.
Bez párků by nebyl nápojový karton
V této době spatřil svět nápojový karton, zcela nový obalový materiál pro mléko, které bylo do té doby distribuováno ve skleněných láhvích.
Na počátku stála myšlenka vytvořit jednoduchý, praktický, lehký a odolný obal z papíru, který by se snadno vyráběl a byl příjemnější i pro zákazníky.
Ruben Rausing, spoluvlastník firmy vyrábějící papírové obaly na suché potraviny, chtěl balit i mléko a smetanu do papírových obalů a do této myšlenky vložil nemalé úsilí i finanční prostředky.
Roku 1944 vznikla konstrukce obalu, který měl tvar „tetrahedronu“ (čtyřstěnu) a jejž bylo možné zformovat z role papíru. Inspirací pro vyřešení palčivého problému, kterým bylo zamezení přístupu vzduchu, bylo kontinuální plnění používané u párků.
Jak praví přísloví „Za vším hledej ženu“, v případě nápojového kartonu to dle slov Rausinga platí: „Jednou doma jsem se během oběda bavil se svojí ženou. Najednou řekla: Co kdybys zkusil mléko plnit kontinuálně, jako se plní párky do střívek?“ Kvůli pochybnostem, že by v mléku zůstala spálená chuť, Rausing odpověděl, že by to byl vynikající nápad, pokud by šel uskutečnit.
„Všechno, co moje žena řekla, bylo: Už jsi to vyzkoušel?“
Vrátil jsem se po obědě do kanceláře a její nápad zkusil. Žádný z nás, kteří jsme poté mléko ochutnali, jsme necítili sebemenší spálenou příchuť.“
Z hlediska materiálového složení nebyl papír potažený parafínovým voskem nebo celofánem ideální. Po letech dalších výzkumů došlo k revolučnímu řešení, kdy byla papírová vrstva potáhnuta polyethylenem.
V roce 1951 vznikla ve švédském městě Lund společnost AB Tetra, která začala kartonové obaly vyrábět. Již o devět let později jich byla vyrobena a rozvezena miliarda.
Aseptický nápojový karton, který se používá pro uchovávání trvanlivých výrobků se skládá z vrstvy papíru, plastu (cca 20 % polyethylenu) a hliníku. (Zdroj: Shutterstock.com)
Nápojový karton patří mezi tzv. kombinované obaly, to znamená, že je složen z více druhů materiálů. Obal vždy tvoří kvalitní papír a plastová vrstva (obvykle z polyethylenu) – proto je základem recyklačního symbolu písmenná zkratka C/PAP.
Nápojový karton není jen jeden…
V potravinářském obalovém průmyslu se používají dva druhy nápojového kartonu – tzv. aseptický a neaseptický.
- Aseptický nápojový karton, který má recyklační značku C/PAP/ALU 84, je vyroben ze tří druhů materiálu, a to ze směsi papíru, plastu (cca 20 % polyethylenu) a hliníku (cca 5 %).
Tento druh nápojových kartonů může být označen i jako UHT/trvanlivé výrobky.
- Neaseptický nápojový karton, který má recyklační značku C/PAP 81, je vyroben ze dvou druhů materiálů, a to ze směsi papíru a plastu.
Používá se nejčastěji k balení pasterovaných výrobků.
Nápojové kartony dělíme na aseptické a neaseptické obaly. Liší se složením a skladbou vrstev, oba druhy ale slouží k uchovávání nápojů. (Zdroj: Samosebou.cz)
Jedno ale mají společné – jejich základ tvoří velmi kvalitní papír, a to více než ze 70 %. Právě to je jeden z důvodů, proč nápojové kartony třídit a umožnit tak jejich recyklaci. Do směsného odpadu prostě nepatří!
Papír lze totiž recyklovat 5–7krát. Tříděním papíru navíc každoročně zachráníme před vykácením přes 2 200 000 stromů, které jsou primární surovinou pro výrobu papíru.
Kromě zrecyklovaného papíru mohou nápojové kartony posloužit k výrobě lisovaných stavebních desek, které se používají při stavbě domů.
Jak správně třídit nápojové kartony?
Nápojové kartony nemusíme vymývat, stačí je důkladně vyprázdnit, a až je budeme vyhazovat do sběrné nádoby, nesmíme je zapomenout pořádně sešlápnout – šetříme tak místo! Díky tomu se do kontejnerů vejde mnohem více odpadu a můžeme tak snížit i frekvenci svozu odpadu.
Plastová víčka při třídění nevadí.
Kam správně třídit nápojové kartony?
Nápojové kartony můžeme třídit do oranžových sběrných nádob, někde jsou tříděny spolu s plastem nebo papírem. Proto je vždy důležité sledovat informační samolepky na kontejnerech, které nám říkají, kde a jak třídit odpady.
Kdyby přece jen nebylo něco jasné, tady „nápojáč“ ve videu vše krásně vysvětlí…
Jak, proč a kam třídit nápojové kartony? A jak je to s jejich recyklací? Vše o nápojových kartonech ve videu na Samosebou.cz. (Zdroj: Youtube.com/Kam s nápojáčem)
Tak třiďme nápojové kartony nejen o svátcích! Nadělujme dárky přírodě v podobě naší ohleduplnosti po celý rok! Mimochodem – pokud to neděláte, pak může být právě třídění nápojových kartonů vaší třídičskou výzvou!