Do čeho zabalit vánoční dárek? Nenechte si ujít originální tipy!
Balení vánočních dárků je už pořádně stará tradice. Snad každý z nás se těší z dárků, které najde pod stromečkem. A nutno podotknout, že obal je to první, co vidíme. Aby byly dárky krásné, tajemné, originální a udělaly radost i přírodě tím, že jejich obaly pojmeme v duchu trvalé udržitelnosti, přináší Samosebou.cz v článku tipy, do čeho vánoční dárek zabalit.
Nejdřív se ovšem krátce vrátíme do historie a podíváme se na to, kdy a jak jsme se vlastně naučili dárky balit právě do papíru.
Jak se balily dárky?
Výroba papíru se datuje do staré Číny a to zhruba 3 tisíce let př. n. l. Ovšem nejspíš bychom byli překvapeni tím, jak takový papír vypadal – šlo o jakési bavlněné či lněné „hadry“.
Papír, jak ho známe je mladší, ale také původně z Číny a to přibližně z 1. století n. l.
Zkuste si podle návodu od Samosebou.cz vyrobit vlastní recyklovaný papír.
Do Evropy se z Číny dostal um výroby papíru přes Araby, kteří založili první evropskou papírnu ve Španělsku a papír také barvili a zdobili.
Od svého vzniku se papír využíval i k balení a dlouho šlo o statusový symbol, kterým se mohla pyšnit šlechta.
Papír totiž patřil mezi žádané luxusní zboží a jak lépe ukázat, že na to máme, než hezky zabaleným dárkem?
K papíru přibyly také stuhy nebo ozdobné krajky, které byly populární třeba ve viktoriánské Anglii.
Od průmyslové revoluce na konci 19. století se mění téměř vše a tak se i papír, díky výrobě v manufakturách, zlevnil a stal se dostupnější komoditou, kterou si mohli dovolit i bohatší z městské střední třídy.
A balení dárků se postupně rozšiřovalo a ustálilo až do podoby ve které ho známe dnes. Prostě a jednoduše jako nedílná součást našich životů – zvláště pak v období svátků, narozenin a samosebou Vánoc.
Kde se vzal “moderní” balicí papír, který používáme na dárky dodnes? Jeho historie sahá do amerického Kansasu do papírnictví bratří Hallových, jimž před Vánoci v roce 1917 došel obyčejný papír, který se tehdy používal k balení dárků.
Proto sáhli po „francouzském papíru“, byl to papír nižší kvality, ale barevný a nabídli ho za bezkonkurenční cenu. A zákazníci si ho zamilovali.
O pár let později, díky tomu úspěchu založili firmu, která začala zdobený balicí papír vyrábět ve velkém.
Dnes na trhu existují alternativy klasických balicích lesklých a vzorovaných papírů, které jsou k přírodě šetrnější. A jistě se tu dá uplatnit taky upcyklace!
Balení dárků jde i jinak, než do klasických balicích papírů
Je pravdou, že některé typy balicích papírů nejsou příliš eco-friendly.
Ty lesklé třeba obsahují povrchové zpracování nebo vrstvy s různými příměsemi, které znemožňují recyklaci papíru.
A podobně tomu může být s metalickými stužkami. Navíc každá nově vyrobená role balicího papíru je obalem, který se dříve či později stane odpadem.
Jak to udělat letos jinak? Šetrněji a ohleduplněji k životnímu prostředí?
Papírové tašky a noviny
Ano, papírové tašky, ve kterých si domů nosíme nákupy jsou bezvadným materiálem!
Stačí je rozstřihnout a použít tak, aby nepotištěná strana byla nahoře!
A můžeme je rozhodně také dozdobit, je to jen na nás.
Podobně mohou při troše kreativity fungovat také noviny, které mohou dárkům dodat specifický styl!
Použité noviny mohou posloužit i jako originální balicí papír na dárky a to nejen o Vánocích! (Zdroj: Pinterest.com/ariyonainterior.com)
Krabice a další balicí materiály
Pokud si domů necháváme posílat balíčky, nebo někdy nakoupíme něco v krabicích z papírového kartonu, můžeme si je schovat – o Vánocích jako když najdeme!
Bezvadné jsou také nejrůznější hedvábné papíry, kterými se papírové krabice stelou, aby se obsah nerozbil, a ty poslouží k balení dárků úplně skvěle. Pokud máme doma místo, můžeme takové krabice a materiály uchovávat během roku třeba v šuplíku.
Zdobení – aneb jaké jsou alternativy stuh a vzorů?
Staré krabice nebo papírové tašky můžeme navíc pěkně ozdobit – jednoduché a efektní jsou třeba bramborová tiskátka, se kterými vykouzlíme parádní vzory jako třeba stylové hvězdičky, měsíček či sněhuláka.
Místo kupovaných stužek můžeme vyrobit stuhy a mašle ze starého oblečení.
Použít můžeme i sušené ovoce, přírodniny, techniku dokreslování či jejich kombinace.
Takto balené dárky potěší nejen tím, že jsou originální, atmosféra Vánoc z nich přímo srší! (Zdroj: Pinterest.com/upcyclemystuff.com)
Další drobné tipy, které se můžou při balení dárků hodit…
Přemýšlet můžeme i nad dalšími maličkostmi – místo plastových stužek, nebo těch z kombinovaných materiálů, můžeme použít přírodní provázek a dárek ozvláštnit nějakým přírodním ornamentem, třeba větvičkou nebo kytičkou.
Na internetu najdeme také mnoho inspirativních návodů, jak zabalit balíčky bez stuh a dokonce i bez lepicí pásky – jde o japonskou techniku a postačí nám jen trocha trpělivosti a pár šikovných rukou.
A když je řeč o lepící pásce – i zde můžeme sáhnout po šetrnější více eko variantě, existují třeba papírové lepicí pásky.
K balení můžeme také použít nejrůznější staré látky, šátky nebo krabičky. Fantazii se prostě meze nekladou.
Balení dárků může být pořádná výzva, ze které se nejednomu z nás zamotá hlava! Ale originální výsledek stojí za to! (Zdroj: Pinterest.com/liketk.it)
Doufáme, že jsme přispěli svoji troškou inspirace, a že na vás dýchla ta správná vánoční atmosféra. Tak šťastné a veselé a hlavně, samosebou, třídičské Vánoce!
Nezapomínejme na třídění odpadů ani během vánočních svátků, kdy ho je habaděj!!