Vyrobte si designové svítidlo z papírového tubusu a hraček
Mají vaše děti rády cereálie a přemýšlíte, jak využít pevné papírové tubusy, ve kterých bývají některé zabaleny? A navíc jste dělali pořádek v dětském pokoji, kde jste našli spoustu pokladů v podobě různých hraček, a uvažujete, jak s nimi naložit? Pak je ideální čas na výrobu lampy, nejlépe samozřejmě se svými dětmi. Výroba je snadná a výsledkem může být praktická věc, která navíc vypadá krásně! Více v článku na Samosebou.cz!
Kreativní tvoření je ideálním způsobem, jak trávit volný čas, při kterém je možné si příjemně zarelaxovat. A také je to skvělá příležitost, jak strávit čas s našimi nejmenšími, kteří se mohou naučit novým dovednostem. Lampička dle jejich přání je určitě naláká, aby přiložili ruku k dílu.
Co budeme k výrobě designové lampy potřebovat?
- obal či jiný papírový tubus o délce ideálně 20–25 cm a průměru nejméně 10 cm;
- dřevěné prkénko;
- metr či pravítko;
- 2 latě;
- šrouby a šrouby s „motýlky“;
- 4 malá kolečka;
- objímka pro žárovku se zástrčkou a vypínačem;
- žárovka – reflektor;
- černá tabulová samolepicí tapeta na tubus (či jiná dle potřeby a vkusu);
- vyřazená hračka či jiný předmět (dle potřeby a vkusu);
- sprej.
Co použít jako ozdobu? To samosebou záleží na tom, pro koho a kam lampu vytváříme. To samé pravidlo platí i pro dekor na tapetě nebo barevné ladění nástřiku.
Další tipy na upcyklaci a DIY nabízí série Tvoříme beze zbytku.
Jak postupovat při výrobě svítidla v podobě designové lampy vyrobené z pevného papírového obalu na cereálie, hraček či jiných předmětů, uvidíte v rychlém videonávodu!
Prázdné a pevné papírové obaly od cereálií lze využít například k výrobě originální lampičky nejen pro děti. (zdroj: Samosebou.cz)
Neměli bychom zapomínat, že na prvním místě bychom v hierarchii nakládání s odpady měli vždy předcházet jejich zbytečné produkci. Spoustu věcí a obalů nepotřebujeme a jsou cesty, jak tomu předejít.
Pokud vyprodukujeme nějaký odpad, pak bychom měli vždy zajistit jeho správné vytřídění do barevných kontejnerů. Díky tomu může odpad putovat k dalšímu využití – a to buď k recyklaci, při které se z něj vyrobí tzv. druhotná surovina, nebo k energetickému využití.
Nejhorším stavem je, když odpad skončí bez efektivního využití na skládce odpadu nebo pohozený někde v příkopu či v přírodě (více na webu littering.cz).
Správné třídění a efektivní využívání odpadu má smysl!