Výsledky třídění odpadu za rok 2023 – jak jsme na tom?
Co říkají o třídění odpadu v ČR nejnovější data společnosti EKO-KOM? Třeba to, že je u nás třídění běžnou součástí života pro 75 % obyvatel. Kolik jakého druhu odpadu vytřídil průměrně každý z nás? To se spolu s dalšími zajímavostmi dozvíte v článku a v infografice na Samosebou.cz!
Nejaktuálnější data ukazují, že třídění odpadu patří k životu u 3/4 z nás. Nemalou zásluhu na tom zajisté mají i čím dál dostupnější možnosti třídění.
Každým rokem totiž dochází k zahušťování sběrné sítě – na konci roku jsme měli k dispozici více než 920 000 barevných nádob na tříděný odpad, a to jak ve formě veřejně dostupné sítě barevných kontejnerů, tak i menších nádob určených pro individuální sběry.
Další možnosti třídění odpadu mají obyvatelé ČR v některých obcích například formou pytlových sběrů, odevzdat různé druhy odpadu můžeme také prostřednictvím sběrných dvorů, výkupen surovin či na místech zpětného odběru některých druhů odpadu.
Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM u nás již 25 let zajišťuje systém sběru a recyklace obalových odpadů. V loňském roce do něj bylo zapojeno více než 6 180 obcí na území ČR, 99 % obyvatel ČR tak má možnost ve svých městech odpady třídit.
Jak jsme tedy v loňském roce třídili jednotlivé druhy odpadu?
Každý obyvatel ČR vytřídil dle celkové výtěžnosti v průměru 75,6 kg odpadu, z toho:
- 22,5 kilogramu papíru;
- 17,1 kilogramu plastů;
- 14,6 kilogramu skla;
- 21 kilogramů kovů;
- 0,4 kilogramu nápojových kartonů.
V rámci systému bylo vytříděno a předáno k efektivnímu zpracování 1 084 556 tun obalových odpadů – z toho 75 % obalových odpadů bylo předáno k recyklaci, 11 % putovalo k energetickému využití.
Jak je možné, že míra využití papírového odpadu byla 104 %?
Důvodů je podle EKO-KOMu několik. V určitých případech může zřejmě docházet „k neplnění povinností zpětného odběru pro obchodní balení u individuálně plnících firem. Jejich obaly tak mohou skončit evidované jako součást tzv. živnostenských odpadů. Částečně je to také díky obalům, které jsou spotřebiteli napřímo dovezeny s nákupem v zahraničí a nejsou při uvedení na trh evidované v Systému EKO-KOM. Stejně tak nejsou obaly evidované při přímém nákupu zboží ze zahraničního e-shopu, kdy tyto zahraniční e-shopy jsou černými pasažéry a povinnosti k obalům v ČR nezajišťují ani neplatí. Spotřebitelé ale po rozbalení takto dodaného nebo dovezeného zboží obaly řádně vytřídí.“
Jak jsme si vedli v nakládání s odpady v roce 2023, prozradí infografika na Samosebou.cz! (Zdroj: Samosebou.cz)
Jaká byla recyklace vytříděného odpadu?
Díky společnému třídění bylo předáno k recyklaci 941 285 tun všech použitých obalů vyprodukovaných v ČR z celkového množství.
Nejvyšší míry recyklace, a to 98 %, se podařilo dosáhnout u obalů z papíru a lepenky, 78 % to bylo u skla, 67 % u obalů z kovu, u plastových obalů meziročně vzrostla míra recyklace na 49 % a u nápojových kartonů to bylo 37 %.
Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM u nás již 25 let zajišťuje systém sběru a recyklace obalových odpadů. V loňském roce do něj bylo zapojeno více než 6 180 obcí na území ČR, 99 % obyvatel ČR tak má možnost ve svých městech odpady třídit.
Třiďte odpad vždy a všude, má to smysl! A pokud někdy při třídění odpadu váháte, nechte si poradit online průvodcem tříděním odpadu Kam patří.